Na karpia z wolnym biegiem czy bez? Kołowrotki karpiowe

Karp
Fot. MakiEni's/ Getty Images
Karp to najbardziej popularny gatunek ryby hodowlanej w Polsce. Jest ciepłolubny i nie znosi wysokiego zasolenia wody. Ściśle związany jest z naszymi tradycjami kulinarnymi. Wędkarze mają swoje metody na odławianie tej ryby. Właściwy dobór kołowrotka karpiowego ułatwi nam połów.
  • Co to jest wolny bieg?
    • Jak działa wolny bieg?
      • W jakim trybie działają kołowrotki karpiowe z wolnym biegiem?
        • Kiedy przydaje się wolny bieg?
          • Jakie są dodatkowe zalety wędki karpiowej z kołowrotkiem?
            • Kołowrotki karpiowe z wolnym biegiem
              • Kołowrotki karpiowe do 200 zł

                · Co to jest wolny bieg? To funkcja kołowrotka pozwalająca na swobodne wychodzenie żyłki.

                · Jak działa wolny bieg? Uruchamiany jest dzięki specjalnej dźwigni. Zamykany jest poprzez przesunięcie korbki. Kołowrotek z wolnym biegiem można ustawić na funkcję normalną lub “open”. Kiedy dostrzeżemy, że ryba zaczyna wybierać żyłkę, wówczas przełączamy sprzęt na tryb normalny i zacinamy.

                · W jakim trybie działają kołowrotki karpiowe z wolnym biegiem? Siłę i tempo wysuwania się żyłki możemy regulować według potrzeb.

                · Kiedy przydaje się wolny bieg? Odpowiedni jest do łowienia karpi, a także niektórych gatunków ryb drapieżnych. Pozwala na sporo wygody podczas łowienia, ale trzeba pamiętać, że dzięki dodatkowemu mechanizmowi jest cięższy od kołowrotka z hamulcem z przodu, który posiada mniejszy korpus.

                · Jakie są dodatkowe zalety wędki karpiowej z kołowrotkiem? Można wykorzystywać kołowrotki karpiowe do dalekich rzutów. Ponieważ nawija się na nie bardzo dużo żyłki, jesteśmy w stanie zarzucić przynętę bardzo daleko od brzegu.

                Zobacz też: Skuteczne sposoby na łowienie karpi.

                Kołowrotki karpiowe z wolnym biegiem

                Kilka porad, czym powinniśmy kierować się, wybierając kołowrotki karpiowe z wolnym biegiem :

                · Najlepsze kołowrotki karpiowe dzięki właściwej eksploatacji i konserwacji mogą wytrzymać od kilku do kilkudziesięciu lat.

                · Przed zakupem zwracajmy uwagę na hamulec. Dobrze działający powinien równo oddawać żyłkę. Od jego właściwego funkcjonowania zależy czy żyłka się urwie, a rybę stracimy.

                · W dobrych kołowrotkach karpiowych szpula musi obracać się gładko. Zasadniczą kwestią jest jakość jej wykonania. Unikajmy tych z elementami plastiku. Postawmy na wytrzymałe tworzywa, np. aluminium. Zwróćmy uwagę na pojemność szpuli. Im większa, tym lepiej.

                Zobacz też: Wędki karpiowe

                Kołowrotki karpiowe do 200 zł

                200 złotych to nie jest wygórowana kwota, jaką chcemy przeznaczyć na kołowrotek karpiowy. Wprawdzie na sprzęt o tej wartości możemy nawet złowić suma, ale warto zainwestować w coś bardziej trwałego i pewnego. W tym przedziale cenowym dobrymi opiniami cieszą się kołowrotki karpiowe firmy Okuma. Wędkarze polecają sobie także sprzęt marki Shimano, Ryobi, Daiwa czy Spro. Oczywiście, to od indywidualnych upodobań wędkarzy zależy wybór kołowrotka karpiowego z wolnym biegiem lub bez. Nie jest to niezbędny warunek, choć potrafi wiele ułatwić nad wodą. Zamiast wolnego biegu niektórzy wędkarze preferują kołowrotki karpiowe z przednim hamulcem, ponieważ mechanizm ten jest mniejszy i lżejszy od kołowrotków z wolnym biegiem. Tak, jak w przypadku wielu mechanicznych elementów, wiele zależy od materiałów wykorzystanych do ich skonstruowania. Rozpiętość cenowa kołowrotków karpiowych jest bardzo duża. Tanie kołowrotki karpiowe zaczynają się już od 50 złotych (modele o ruchomej szpuli). Im wyższa jakość, tym bardziej rośnie i cena. Najdroższe kołowrotki karpiowe z tego segmentu mogą kosztować około 400-450 złotych. Podobnie jest z kołowrotkami karpiowymi z wolnym biegiem. Możemy dać na nie 100-200 złotych, ale nie spodziewajmy się przesadnie długiej eksploatacji i wydajności. Górna granica cenowa kołowrotków tego segmentu kształtuje się na poziomie 3 tysięcy złotych. Są to kołowrotki wyposażone w multiplikatory. Za ekstra dopłatą możemy postarać się, by nasz sprzęt do połowów posiadał różnego rodzaju gadżety. Najczęściej spotykane dodatki do kołowrotków to montowany przy nich silnik elektryczny do zwijania żyłki, sygnalizatora brania ryby oraz elektroniczny licznik głębokości zanurzenia ryby, którą właśnie udało nam się złapać. Czy są one niezbędne? Na pewno nie, ale potrafią być przydatne, no i dostarczyć nam trochę frajdy podczas zmagań prowadzonych nad wodą.

                Jeżeli chcemy zaoszczędzić na sprzęcie, możemy zainwestować też w używane kołowrotki karpiowe . W internecie znajdziemy wiele stron, na których bez problemu znajdziemy kołowrotki z drugiej ręki.

                Zobacz też: Najpopularniejsze zestawy wędkarskie.

                Zobacz film: W Dolinie Karpia. Źródło: Dzień Dobry TVN
                podziel się:

                Pozostałe wiadomości