Kołowrotek z wolnym biegiem – do jakiej metody wędkowania można go wykorzystać?

Pulley
Fot. Monty Rakusen/ Getty Images
Młynek, kręcioł, kołowrotek – niby niewielki element, ale nadano mu wiele barwnych określeń. To niezbędny i ważny składnik zestawu każdego wędkarza. Jakie właściwości powinien mieć dobry kołowrotek z wolnym biegiem, który nie zawiedzie nas nad wodą? I w końcu, czy warto inwestować w drogi sprzęt, np. kołowrotek z wolnym biegiem do 200 zł, czy wystarczy taki z niższej półki?

Czy kołowrotek z wolnym biegiem nadaje się do feedera

Czy kołowrotek z wolnym biegiem nadaje się do feedera

Kołowrotek do feedera z wolnym biegiem można kupić za kilkadziesiąt lub kilka tysięcy złotych. Musimy jednak wiedzieć do czego chcemy wolnego biegu używać. Z kilku powodów warto w taki sprzęt zainwestować. Najpierw jednak warto dowiedzieć się jaka jest zasada działania kołowrotka z wolnym biegiem. To funkcja, która pozwala na wolne wychodzenie żyłki z kołowrotka. Uruchamiamy go przy pomocy specjalnej dźwigni, zaś zamknięcie powoduje przekręcenie korbką. Oczywiście, siłę wychodzenia żyłki możemy wyregulować według własnych upodobań. W skrócie, jest to system, który pozwala nam lub rybie na wolne wysuwanie się żyłki z kołowrotka. Siłę wysuwania żyłki możemy regulować. Wolny bieg uruchamiamy za pomocą dźwigni, a zamykamy go przekręcając korbką. Niejako zastępuje on otwarty kabłąk kołowrotka. Szczególnie przydaje się przy łowieniu karpi oraz gatunków drapieżnych. Kołowrotek z wolnym biegiem można ustawić na funkcję normalną lub “open”. Jak to działa? Zarzucamy, ustawiamy wędkę na podpórce, a kiedy dostrzeżemy, że ryba zaczyna wybierać żyłkę, wówczas wystarczy przełączyć kołowrotek na tryb normalny i zaciąć. Wolny bieg stanowi także swego rodzaju gwarancję, że w razie naszej nieuwagi – lub kiedy zdarzy się nam przysnąć po kilku godzinach zasiadki – karp czy sandacz nie wciągną nam wędki do wody. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest, że na kołowrotek karpiowy możemy nawinąć naprawdę dużo żyłki, więc jesteśmy w stanie zarzucić przynętę bardzo daleko od brzegu. Kołowrotek z wolnym biegiem bez przeszkód nadaje się do stosowania w wędkach typu feeder.

Zobacz też: Wędkarstwo podlodowe

Kołowrotek z wolnym biegiem do 150 zł

Dobrej jakości kołowrotki nie mają problemu z działaniem wolnego biegu ani z awaryjnością. Są konstruowane w ten sposób, by mogły wydajnie służyć wędkarzom jak najdłużej. Shimano, Spro, Ryobi, Daiwa, to profesjonalne firmy, które w ofercie posiadają wysokiej klasy sprzęt wędkarski, w tym dobrej jakości kołowrotki z wolnym biegiem do 100 -150 zł. Cechy, którymi powinien charakteryzować się kołowrotek karpiowy, to świetnie pracujący wolny bieg oraz delikatny hamulec. Jednak kwota 150 złotych może okazać się nieco zbyt niska, żeby zagwarantować zakup sprzętu wysokiej jakości. Warto dołożyć odpowiednią kwotę i zainwestować w mocny i żywotny kołowrotek z wolnym biegiem, na który producent jest gotów przyznać co najmniej 5 lat gwarancji. Za 300 złotych możemy w internecie kupić profesjonalny kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem, stworzony w oparciu o projektowane komputerowo mechanizmy o bardzo płynnej i cichej pracy. Taki kołowrotek wyposażony jest w dziesięć do dwunastu łożysk i system posuwu szpuli gwarantujący szybki nawój linki.

Zobacz też: Wędkowanie. Najlepsze metody w wędkarstwie dla początkujących

Kołowrotek na suma z wolnym biegiem

O to, czy kołowrotek z wolnym biegiem nadaje się do łowienia suma, wędkarze zażarcie się spierają. Bez wątpienia jest to kwestia indywidualnych upodobań, jednak wśród najczęstszych wskazań dotyczących idealnego kołowrotka na suma pojawia się propozycja mocnego młynka bez wolnego biegu – szczególnie taka opcja sprawdza się w wędkarstwie rzecznym. Choć –

jak wskazują doświadczenia – na kołowrotki z wolnym biegiem również można łapać suma. Najlepiej taki zestaw potrafi sprawdzić się w zbiornikach o wodzie stojącej.

Zobacz też: Najważniejsze elementy zestawu na dorsza

Jaki kołowrotek z wolnym biegiem wybrać?

Podsumowując, specjaliści wskazują, że pierwszym wskaźnikiem, którym powinniśmy się kierować, wybierając kołowrotek z wolnym biegiem jest hamulec, który powinien równo i precyzyjnie oddawać żyłkę. Kiedy będzie działał niewłaściwie, żyłka może się zerwać, a ryba zostanie stracona. Następny element to szpula, która gładko powinna się obracać. Warto szukać tych bardziej wytrzymałych – duralowych lub aluminiowych – szpule z elementami plastiku są polecane zdecydowanie rzadziej. Trzeba także patrzeć pod kątem pojemności szpuli, ale nie tylko to ma kluczowe znaczenie. Liczy się także wielkość kołowrotka. No i naturalnie jego wykonanie. Kiedy jesteśmy w sklepie wędkarskim, tuż przed wyborem, dobrze przejrzyjmy jego rolkę, kabłąk, przełożenia i jakość użytych materiałów. Dobrej jakości kołowrotek z wolnym wybiegiem, przy właściwej eksploatacji może wytrzymać kilka lat.

Zobacz też: Wędka muchowa

Zobacz film: Wędkarstwo podlodowe w Kanadzie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości