Koniec z nocnymi wędrówkami po Tatrzańskim Parku Narodowym. Skąd taka decyzja?

Michal Sleczek/Getty Images
Michal Sleczek/Getty Images
Od zmierzchu do świtu nie można poruszać się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakaz, który wszedł w życie 1 marca, będzie obowiązywał do końca listopada br. Władze TPN tłumaczą to bezpieczeństwem turystów i troską o dobro zwierząt.

TPN: Zakaz wędrówek po zmierzchu

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały, że od 1 marca do 30 listopada 2021 roku wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

- Ostatnio obserwujemy wzmożoną aktywność pieszych i skiturowców wędrujących po tatrzańskich szlakach i trasach narciarskich nocą. Nocne wędrówki nie są obojętne dla zwierząt, ale przede wszystkim są znacznie bardziej niebezpieczne dla turystów - czytamy w komunikacie TPN.

Dlaczego nocą nie można chodzić po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Wprowadzone ograniczenie mają na celu ochronę turystów oraz troskę o dobro zwierząt. Ma to związek m.in. z aktywnością i żerowaniem wilków, niedźwiedzi, rysi i lisów, które w nocy chętnie wędrują górskimi szlakami.

- Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywn e, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą – tłumaczą władze TPN.

Dodatkowo zadaniem parku jest ochrona dziko żyjących zwierząt. Przyrodnicy zwracają uwagę, że w okresie wczesnowiosennym wiele gatunków ma gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu, więc nie chcą, by turyści zakłócali spokój.

W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96 proc. powierzchni parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach, sytuacja zwierząt nie jest komfortowa. Ograniczenie poruszania się nocą ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku.

Zobacz także:

Zaostrzenie obostrzeń w kolejnych województwach? Minister zdrowia odpowiada

Próbna matura w 2021 roku będzie inna niż wszystkie. Czy udział szkół jest obowiązkowy?

Jechała wózkiem inwalidzkim po drodze ekspresowej. Policja publikuje szokujące nagranie

Zobacz wideo: „W górach zimą nie można powiedzieć, że teren jest bezpieczny”. TOPR i przewodnicy apelują o rozwagę w Tatrach

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: TPN, PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości