Kompromis - co to jest i jak go osiągnąć. Kiedy kompromisowe rozwiązanie pomaga unikać kłótni?

GettyImages-763157567.jpg
GettyImages-763157567.jpg
Kompromis to słowo, które zna większośc z nas, jednak często nie wiemy dokładnie, co ono oznacza. Jeszcze trudniej nam odpowiedzieć na pytanie, jak osiągnąć kompromis w związku. Kiedy takie rozwiązanie jest potrzebne i jak sprawić, by każda ze stron była z niego zadowolona?

Aby umieć pójść na kompromis, trzeba najpierw uświadomić sobie, że będąc w związku nie zawsze możemy postawić na swoim. Teraz liczy się przecież “My”, a nie tylko “Ja”. Dopiero wtedy bez żalu jesteśmy w stanie zgodzić się na pewne ustępstwa. Zobacz, czym jest kompromis w związku i jak go osiągnąć.

Kompromis - co to znaczy

Co to jest kompromis ? To porozumienie polegające na wybraniu rozwiązania, które zaspokoi jedynie część potrzeb każdej ze stron. Jeśli zatem nie zgadzamy się co do miejsca wyjazdu na wakacje, możemy zdecydować się na podział czasu urlopu pomiędzy obie propozycje lub umówić się, że w tym roku wybierzemy jedną z nich, a drugą zrealizujecie w przyszłości. Ważne jednak, aby decyzja była wspólna. W ten sposób żadna ze stron nie będzie czuła się pokrzywdzona.

Co to kompromis, czyli jak nie wpaść w pułapkę?

Kompromis nie spełni wszystkich wymagań obu partnerów, jednak nie powinien też ich wykluczać. Ciągłe ustępstwa jednej ze stron, bez wyrażania swoich potrzeb to prosta droga do poważnych problemów. Niestety, takie sytuacje się zdarzają i to wcale nie rzadko. Sytuacja taka dotyczy obu płci. Partner za każdym razem rezygnuje z wyjść ze swoimi przyjaciółmi, mimo iż spotykał się z nimi, gdy nie łączyły go bliskie relacje z kobietą. Partnerka pracuje, a po południu zajmuje się domem, natomiast partner po przyjściu z biura leży na kanapie i marudzi, gdy na stole natychmiast nie pojawi się obiad. W związku powinno się pójść czasem na ustępstwa, jednak nie może to oznaczać poświęcania w pełni całego siebie dla partnera . Każdy powinien mieć szansę na realizowanie siebie, swoich pasji i ambicji oraz podtrzymywanie znajomości. Jeśli tak się nie dzieje, należy spokojnie ze sobą porozmawiać. A potem pójść na kompromis .

Kompromis a konsensus - różnice

Odpowiadając na pytanie, co to znaczy kompromis , należy zestawić go z terminem często z nim mylonym, czyli z konsensusem. Kompromis a konsensus - jaka jest różnica między tymi pojęciami? Ten drugi to rezygnacja jednej ze stron na rzecz zadowolenia drugiej. Czy musi to oznaczać poświęcenie i rezygnację z własnych potrzeb? Niekoniecznie, jeżeli osiąga się go mądrze. Przede wszystkim nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której zawsze ta sama strona ustępuje drugiej. Nie tylko wywoła to poczucie krzywdy i frustrację u jednego z partnerów, lecz także może obudzić w drugim przekonanie, że taka sytuacja jest całkowicie naturalna.

Po drugie, konsensus powinien przynieść satysfakcję obu stronom. Jednej z powodu osiągnięcia jej pierwotnych celów, drugiej dzięki świadomości, że sprawiła partnerowi przyjemność. Dlatego konsensus najlepsze efekty przynosi przy rozbieżności zdań o rzeczy błahe, jak wybór filmu w kinie albo restauracji, w której para zje obiad. Rzadko jest natomiast dobrym pomysłem w dokonywaniu życiowych wyborów, np. kupna mieszkania w centrum metropolii lub domku na wsi.

Zobacz film: Kłótnie w związku. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kompromisowe rozwiązanie - dlaczego nie udaje się go osiągnąć?

Choć sama idea kompromisu wydaje się dobrym sposobem na zakończenie sporu, nie zawsze udaje się go osiągnąć. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim do kompromisów należy podchodzić logicznie i szczerze rozmawiać z partnerem o swoich obawach i spostrzeżeniach . Być może podział urlopu na pół nie ma większego sensu, jeśli miejsca wypoczynku wybrane przez obie strony są od siebie bardzo oddalone. Czasem problemem są też kwestie finansowe, np. jedna osoba chce wydać oszczędności na ekskluzywne, zagraniczne wakacje, choć w planach w najbliższej przyszłości są już większe wydatki, np. budowa domu. Wtedy druga osoba może obawiać się, że wydanie takiej sumy odsunie je w czasie lub, co gorsza, zupełnie je zniweczy.

Inną powodem, przez który kompromisowe rozwiązanie nie zawsze wchodzi w grę, jest charakter jednego z partnerów. Jeśli jedna ze stron nie ma w zwyczaju godzić się na żadne ustępstwa - lubi postawić na swoim, w każdym związku będzie miała podobne problemy. W takich relacjach partner czuje, że nie są akceptowane jego pragnienia. Nie może się realizować, a to negatywnie wpływa na zażyłość obojga.

Wiemy już, co to jest kompromis i jak się go osiąga ? Warto wcielić tę wiedzę w życie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kłótni i obie strony będą sobie bliskie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości