Dom

Kompostownik domowy, ogrodowy, na balkon – jaki wybrać? Jak zrobić?

Znak recyclingu nad dłonią

Fot. Paper Boat Creative / Getty Images

Dom

Kompostownik domowy, ogrodowy, na balkon – jaki wybrać? Jak zrobić?

Znak recyclingu nad dłonią

Fot. Paper Boat Creative / Getty Images

Kompostownik drewniany, z palet, obrotowy – jeśli zależy ci na uprawie ekologicznej w swoim ogrodzie lub na działce, warto zastanowić się nad kompostownikiem. Warto też wiedzieć, że domowy kompostownik możemy zrobić nawet w naszym mieszkaniu. Dowiedz się, jakie są rodzaje kompostowników, jak zrobić kompostownik drewniany z palet i jaki kompostownik nadaje się do ogrodu lub na balkon.

Kompostowanie ma same zalety – ogranicza ilość odpadów i daje wartościowy nawóz naturalny pod uprawy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zainteresowanych jest tą formą utylizacji odpadów roślinnych. Mało kto jednak wie, że jeśli nie mamy działki lub ogrodu, możemy trzymać kompostownik w mieszkaniu. Oczywiście nie będzie on wyglądał jak np. kompostownik na działce, ale spełni swoją rolę, a to powinno liczyć się dla nas najbardziej.

Kompostownik domowy – dlaczego warto kompostować?

Kompost powstaje w procesie kompostowania, podczas którego w kontrolowanych warunkach dochodzi do rozkładu odpadów organicznych za sprawą mikroorganizmów i tlenu, we właściwej temperaturze i wilgotności. Produktem tego procesu, który trwa zazwyczaj kilkanaście miesięcy, jest właśnie kompost, czyli bardzo wartościowy nawóz naturalny. Kompost wykorzystuje się w ogrodnictwie, sadownictwie, rolnictwie i do rekultywacji miejskich terenów zielonych, ze względu na swoje właściwości użyźniające i wzbogacające glebę w próchnicę. Nawóz organiczny sprawia, że gleba jest bardziej pulchna i przewiewna, a to z kolei pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Dużą zaletą kompostu jest fakt, że jego użycie jest bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i ludzi.

Kompostowanie odbywa się w pryzmach kompostowych lub kompostownikach, które ustawiamy na działce lub w ogrodzie, choć spotkać można nawet kompostowniki na balkon .

Zobacz film: Czy bycie ekologiem jest ryzykowne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowy kompostownik – z czego jest zrobiony?

Kompostownik to pojemnik, w którym w procesie kompostowania powstaje nawóz organiczny, czyli kompost. Do wykonania takiego zbiornika używa się różnych materiałów.

Kompostownik drewniany prezentuje się estetycznie w ogrodzie, jednak dojrzewanie kompostu zachodzi w nim wolniej niż np. w tym wykonanym z tworzywa sztucznego, które jest wytrzymałym i szczelnym materiałem.

Kompostownik metalowy ma zazwyczaj ściany z siatki, co zapewnia dobrą wentylację. Z cegły lub kamienia również można zbudować pojemnik na kompost, który będzie się ładnie prezentował w ogrodzie, jednak dojrzewanie kompostu okaże się procesem długotrwałym.

Kompostownik ogrodowy lub na działkę to najczęstszy sposób otrzymywania kompostu. Na rynku dostępne są jednak również takie formy pojemników, które możemy umieścić na balkonie lub nawet w mieszkaniu . Są zamknięte i zdecydowanie mniejsze od tych przeznaczonych do ogrodu, ale sposób kompostowania w nich niewiele się różni od przeprowadzanego bezpośrednio na glebie. Taki kompostownik na balkon to świetne rozwiązanie dla osób, które żyją w duchu zero waste, a przy tym mieszkają w bloku.

Kompostownik – rodzaje

· Kompostownik otwarty – to prosty i tani sposób na otrzymanie kompostu. Kompostownik otwarty zbudowany jest zazwyczaj z drewna lub tworzywa sztucznego. Składa się z belek i ma formę skrzyni bez pokrywy i dna. Proces dojrzewania kompostu w takim kompostowniku jest wolny, jednak można go przyspieszyć, jeśli owiniemy go folią. To działanie zwiększy temperaturę kompostu.

· Kompostownik zamknięty – zazwyczaj wykonany z tworzywa sztucznego, często wypełniony warstwą termoizolacji, co daje nam termokompostownik , w którym temperatura może być wyższa niż 50 stopni. W zbiorniku zamkniętym kompost ma zapewnioną stabilną temperaturę, wilgotność i dobry dostęp do tlenu dzięki szczelinom przewietrzającym. Kompostownik zamknięty jest skuteczny, dzięki czemu nawóz możemy uzyskać nawet kilka razy w roku.

· Kompostownik obrotowy – jest to pojemnik zamknięty, który z wyglądu przypomina beczkę. Dzięki zawieszeniu na konstrukcji można zbiornik obracać, a co za tym idzie – mieszać i napowietrzać kompost, który dojrzewa dużo szybciej. Kompostowniki obrotowe są często wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego.

W sklepach ogrodniczych i budowlanych bez problemu znajdziemy odpowiedni zbiornik na kompost. Kompostowniki różnią się między sobą tworzywem, wielkością, techniką wykonania i dodatkowymi funkcjami. Ich ceny bywają różne, dlatego czasem warto stworzyć go samodzielnie, zwłaszcza że budowa kompostownika wcale nie jest taka trudna.

Kompostownik – jak zrobić?

Jak zbudować kompostownik? Kompostowniki ogrodowe możemy z powodzeniem przygotować samodzielnie. Kompost sam w sobie jest świetnym przykładem działań ekologicznych, ale nasze postępowanie jeszcze bardziej pozytywnie może wpłynąć na środowisko, jeśli użyjemy do budowy zbiornika materiałów z recyklingu. Świetnym i prostym rozwiązaniem jest zatem kompostownik z desek lub z palet .

Jak zrobić kompostownik z palet? Taki pojemnik powinien stanąć bezpośrednio na glebie. Do wykonania kompostownika z palet będziemy potrzebować 4 europalet i 4 drewnianych pali o długości 1,5 m, które będą stanowić nogi kompostownika. Dolne części palet oddzielamy od górnych i dobijamy wystające gwoździe. Górna część palety będzie stanowić jedną ściankę kompostownika. Do wewnętrznych stron trzech ścianek z palet należy przykręcić pale przy pomocy wkrętarki, tak żeby łączyły ze sobą ścianki i nieco wystawały z dołu – pale zostaną wbite w ziemię. Czwarta ścianka będzie drzwiami, które należy przymocować na zawiasach. Na koniec dobrze jeszcze zaimpregnować pojemnik odpowiednim preparatem do drewna na zewnątrz i wbić kompostownik w ziemię w wybranym miejscu.

Co sądzisz o tym artykule?
80
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0