Komisja zdrowia: pobyt rodziców przy dziecku w szpitalu ma być bezpłatny

matka przy łóżku chorego dziecka w szpitalu
fot. rubberball/getty Images
Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów przebywających w placówkach z dzieckiem lub z osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym – przewiduje obecne brzmienie projektu noweli ustawy o prawach pacjenta, przyjęte w środę przez posłów z komisji zdrowia.

Komisja rozpatrzyła sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Pierwotne brzmienie projektu zakładało, że rodzice i opiekunowie nie będą mogli ponosić opłat w szpitalach, z wyłączeniem kosztów zmiennych, np. używania pościeli.

W myśl obowiązujących przepisów, jeśli przebywanie osób bliskich przy pacjencie powoduje dla szpitala dodatkowe koszty (związane z korzystaniem z łóżka, pościeli, odzieży ochronnej, mediów i wyżywienia), to ponosi je – jeśli chodzi o dziecko – przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun). Szpital może, ale nie musi pobierać opłat.

Przepisy nie przewidują możliwości pobierania opłaty za samą obecność, ponieważ nie zawsze powoduje ona koszty dla podmiotu leczniczego. W praktyce rodzice muszą się dostosować do ustalanych przez dyrekcje zasad przebywania i nocowania w placówce. W mediach pojawiają się doniesienia o konieczności uiszczania opłat – często zryczałtowanych – m.in. za spanie na leżaku czy korzystanie z krzesła. Notowane są przypadki pobierania opłat za ładowanie telefonu komórkowego, używanie czajnika elektrycznego lub lodówki w pomieszczeniu socjalnym albo za korzystanie z ciepłej wody w łazience.

Przedstawiając sprawozdanie podkomisji, jej przewodnicząca Anna Czech (PiS) poinformowała, że podkomisja zebrała się trzykrotnie, bo ustawa, choć krótka, wymagała "wyczerpującej dyskusji".

Poprawka ma sprawić, że rodzice bądź opiekunowie dzieci i osób niepełnosprawnych nie będą ponosić żadnych kosztów za czas pobytu w szpitalu i opieki.

– wyjaśniała.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wyraził zadowolenie, że prace potoczyły się w tym kierunku. "Będziemy dalej procedowali, później z NFZ, żeby było to jeszcze także odrębnym świadczeniem w procedurach JGP" – poinformował.

Posłowie opozycji dociekali, jak się ma planowane wejście w życie ustawy w ciągu 14 dni do zapowiadanego pojawienia się zarządzenia NFZ określającego procedurę, która miałaby współistnieć z ustawą. Wiceminister przekazał, że uzgodniono z NFZ zmianę w tej sprawie od 1 lipca.

(PAP)

Czytaj także:

Autor: Bartosz Sobkowiak

podziel się:

Pozostałe wiadomości