Kominek elektryczny. Jak działa? Jaki rodzaj i które funkcje wybrać?

kominek elektryczny
Fot. dejankrsmanovic / Getty Images
Kominek elektryczny jest elementem dekoracyjnym dużo łatwiejszym w utrzymaniu i montażu niż tradycyjny kominek na drewno czy kominek gazowy. Nie wymaga odprowadzania dymu, doprowadzenia gazu czy dokładania do ognia, ale nie posiada prawdziwego, trzaskającego płomienia. Jakie są rodzaje kominków elektrycznych? Czy pasują do każdego wnętrza? Czy ogrzeją całe mieszkanie?

Kominek elektryczny w salonie lub w sypialni może być wyłącznie ozdobą lub sposobem na dogrzanie pomieszczenia. Jaki rodzaj kominka wybrać?

Więcej:

Jak działa kominek elektryczny?

Źródłem światła migoczącego w kominku elektrycznym są zazwyczaj diody LED. Wewnątrz „ekranu” mogą być ułożone „drewienka”, „węgielki’ lub kryształki, które są podświetlanie w taki sposób, by dać wrażenie płonącego ognia. Niekiedy efekt płomienia uzyskuje się przez samo podświetlenie wnętrza kominka lub wyświetlenie go na ekranie LCD otoczonym lustrami.

Aby zwiększyć złudzenie prawdziwego ognia w kominkach elektrycznych , producenci proponują np. wypukłą szybę, która zwiększa efekt 3D. W niektórych modelach produkowana jest wodna mgiełka imitująca dym.

Ogrzewanie w kominku elektrycznym jest zapewnione przez grzałkę lub podczerwień . W przypadku podczerwieni koszty eksploatacji są nieco niższe. Powietrze ogrzewane za pomocą podczerwieni nie wysusza się.

Rodzaje kominków elektrycznych

Naścienny kominek elektryczny do zabudowy zazwyczaj ma formę prostokątnego wkładu z ramą lub bez . Wkłady bez ramy zabudowuje się w odpowiednio dopasowanej wnęce w ścianie. Te z ramą często są skonstruowane tak, że można je po prostu zawiesić bez kucia ścian i tworzenia dla nich specjalnej wnęki. Takie modele bywają nazywane przez producentów 2w1. Wiszący kominek elektryczny najlepiej pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym .

Kominki elektryczne wolnostojące, czyli do postawienia na podłodze, mogą mieć różne formy. Często są zrobione tak, by imitowały prawdziwy kominek opalany drewnem.

Istnieją także elektryczne kominki narożne, o różnych rozmiarach i kształtach . Pozwala to na dowolną aranżację.

Produkowane są także kominki elektryczne wbudowane w szafkę pod telewizor. Taki mebel ma miejsce na sprzęt RTV i można na nim postawić telewizor.

Dodatkowe funkcje kominków elektrycznych

Ze względu na dostępne funkcje, kominki elektryczne dzielimy na:

· kominek elektryczny z funkcją grzania,

· dekoracyjny kominek elektryczny.

Kominek elektryczny z funkcją grzania ma dodatkowo grzałkę, która pobierając prąd, będzie dodatkowo dogrzewała pomieszczenie. Nie będzie to jednak skuteczne ogrzewanie całego mieszkania, a raczej coś, co uprzyjemni korzystanie z kominka. Miłe ciepło będzie się rozchodziło na niewielką odległość, maksymalnie na cały pokój przy większej mocy grzałki. Wiąże się to jednak ze zwiększonymi rachunkami za prąd.

Niektóre z kominków z funkcją grzania posiadają także termostat, aby móc wybrać odpowiednią temperaturę.

Kucyk szetlandzki relaksuje się przy kominku, chrupiąc marchewkę

Zazwyczaj kominki elektryczne są wyposażone w możliwość sterowania natężeniem światła . W niektórych modelach zmieniać można także wygląd, kolor i szybkość poruszania się płomienia.

Praktyczną funkcją jest timer i możliwość automatycznego wyłączenia kominka po określonym czasie.

Większość kominków elektrycznych jest sterowana za pomocą pilota. Zazwyczaj posiadają także przyciski na obudowie.

Jak zamontować i obudować kominek elektryczny?

Montaż kominka elektrycznego sprowadza się do podłączenia go do prądu, chyba że wymaga zabudowania . W zależności od wybranego modelu, można zdecydować się np. na powieszenie go na ścianie lub we wnęce. Ciekawie prezentują się kominki bez ramy wbudowane w ścianę, bez dodatkowych ozdób.

Kominki elektryczne są zazwyczaj wybierane do wnętrz w stylu nowoczesnym, ale jeśli mają stanąć w bardziej tradycyjnym pomieszczeniu, warto zwrócić uwagę na obudowy do kominków elektrycznych imitujące „klasyczne” kominki na drewno .

Zalety i wady kominków elektrycznych

Kominek elektryczny ma różnorodne możliwości aranżacji. Można bez problemu zainstalować kominek elektryczny pod telewizorem czy w rogu pokoju, a także jako ozdobę wolnostojącą.

Oprócz tego, kominki elektryczne można zainstalować w każdym mieszkaniu. Nie wymagają przebudowy ścian, odprowadzania spalin, magazynowania opału, budowania komina. Wystarczy podłączyć kominek do prądu.

Niebagatelną cechą kominka elektrycznego jest jego bezpieczeństwo. Nie ma zagrożenia strzelającymi iskrami ani ulatniającym się gazem .

W związku z tym, że kominek na prąd nie posiada prawdziwego płomienia, nie trzeba niczego rozpalać. Wystarczy go włączyć, aby cieszyć się widokiem ognia.

Kominek elektryczny nie wymaga pracy ze strony właściciela – nie trzeba dorzucać drewna do ognia, wymiatać popiołu, czyścić komina.

Kominek elektryczny jest dekoracją. Funkcja grzania jest dodatkiem i nie zapewni ogrzewania całego mieszkania. Co więcej, ogrzewanie za pomocą prądu jest najdroższym możliwym sposobem zapewnienia ciepła w domu. Jeśli w domu potrzebny jest kominek, który ogrzewałby ekonomiczniej, warto zastanowić się np. nad kominkiem gazowym lub tradycyjnym. Są to jednak rozwiązania wymagające dużo więcej pracy przy montażu.

Wadą kominka elektrycznego jest brak prawdziwego płomienia – nie ma zapachu palącego się drewna ani charakterystycznych dźwięków wydobywających się z tradycyjnych kominków.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości