Kołysanki dla niemowlaka – po co je śpiewać? Jak kołysanki dla małych dzieci wpływają na ich rozwój?

Mama tuli niemowlaka
Fot. GettyImages / andresr
Kołysanki usypianki dla dzieci nie tylko pozwalają zasnąć, ale również pomagają w nauce mówienia, słuchania, koncentracji. Kołysanki dla niemowląt to też zacieśnianie więzi z mamą. Czemu śpiewanie kołysanek dla małych dzieci jest takie ważne?

Kołysanki dla niemowląt są śpiewane maluszkom od wieków. Chociaż obecnie pewna grupa mam od tego odeszła, kołysanki dla niemowląt wiążą się z wieloma korzyściami, a największą z nich jest prawidłowy rozwoju maluszka. Przeglądając kołysanki dla dzieci , bez trudu znajdziemy je po polsku , angielsku i w każdym innym języku. Część z nas do dzisiaj pamięta najpiękniejsze kołysanki dla niemowląt ze swojego dzieciństwa, co tylko podkreśla, jak wiele znaczą dla dziecka. A dlaczego jeszcze warto dziecku śpiewać codziennie?

Kołysanki dla niemowląt a budowa więzi

Pierwsze, z czym się będą kojarzyły kołysanki usypianki dla dzieci to szybsze wyciszenie i zasypianie. To niewątpliwie jedna z największych zalet śpiewania maluchowi, ale rola kołysanek dla niemowląt jest znacznie szersza. Każda matka chce być ze swoim dzieckiem bardzo blisko - śpiewanie w tym pomaga. To, że kołysanki dla dzieci działają kojąco i usypiająco nie wynika jedynie z tego, jak skonstruowana jest melodia. Pewna powtarzalność i codzienne słuchanie głosu mamy dają maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Nie jest ważne, czy kołysanki dla dzieci są śpiewane po polsku czy w jakimkolwiek innym języku. Ważne, że są i płyną prosto z serca. Dobrze, by były spokojne i melodyjne. Chociaż niemowlę nie potrafi powiedzieć o swoich uczuciach i emocjach, to właśnie poprzez słuchanie kołysanek tworzą się pierwsze emocjonalne więzi.

Kołysanki dla niemowlaka wspierają naukę mowy

Jest to coś, o czym nie myślimy podczas śpiewania piosenki dla dzieci do snu . A jednak ten mały codzienny rytuał ma ogromny wpływ na to, w jakim tempie dziecko nauczy się mówić i jak będzie to przebiegało. Poprzez słuchanie kołysanek u niemowląt kształtuje się poczucie rytmu, które w późniejszym czasie jest niezbędne do powtarzania słów czy sylabizowania. Poza tym dzięki powtarzaniu konkretnych wyrazów z piosenki, dziecko łatwiej je zapamięta.

Piosenki na dobranoc dla małych dzieci uczą słuchania

Tuż obok mowy ważną umiejętnością jest słuchanie. Kiedy śpiewamy kołysanki dla dzieci, maluch uczy się słuchać. Prawidłowa komunikacja zakłada, że nie wolno mówić tylko o sobie i o tym, co nas interesuje, ale także umiejętnie słuchać przekazów płynących od innych. Jest to jedna z tych umiejętności, które trzeba nabyć. Kołysanki dla niemowląt skutecznie pomagają w kształtowaniu zdolności do słuchania. Dziecko uczy się koncentrowania na drugiej osobie i rozumienia tego, co inni chcą przekazać. Umiejętność koncentracji będzie ważna również później w szkole, kiedy przez dłuższy czas będzie trzeba skupić się na poleceniu i wykonaniu zadania. Najpiękniejsze kołysanki dla niemowląt będą mogły przygotować dziecko do edukacji i wykształcić w nim podstawy do dalszej nauki.

Kołysanki dla małych dzieci pierwszym krokiem do muzykoterapii

Wielu naukowców od lat podkreśla, jak zbawienny wpływ na naszą psychikę ma muzyka. Stąd tak powszechna staje się muzykoterapia. Kołysanki utulanki dla dzieci są najczęściej spokojne, harmonijne, a jednostajna melodia działa relaksująco. Poprzez śpiewanie kołysanek dla niemowląt stymulujemy układ nerwowy dziecka. A pośrednio wpływamy korzystnie także na układ mięśniowy, pokarmowy oraz krążenia. Kiedy dziecko słucha kołysanki, jego oddech się wyrównuje, mięśnie rozluźniają. Poza tym kołysanki dla dzieci nie tylko kojąco działają na słuchaczy. Jeśli śpiewamy dziecku, sami się wyciszamy, co nieraz jest bardzo potrzebne, zwłaszcza kiedy rodzice są zmęczeni i zestresowani przy ząbkowaniu, kolkach i bezsenności. Kołysanki dla niemowlaków potrafią dobrze rozładować atmosferę i wszystkich zrelaksować.

Kołysanki dla niemowląt pomogą w diagnozie zaburzeń?

Jeśli od urodzenia dziecka śpiewamy mu kołysanki dla niemowlaków , możemy łatwiej zauważyć, czy jego rozwój przebiega prawidłowo, czy nie. Jeśli podczas śpiewania nie widać ze strony dziecka zainteresowania, nie obserwuje się też, by było spokojniejsze lub w trakcie trwania kołysanki dla dzieci nie reaguje, powinno się zwiększyć czujność. Brak kontaktu wzrokowego, jakiejkolwiek reakcji, jakby maluch nie słyszał mamy lub nie miało to dla niego znaczenia, jest sygnałem, że należy udać się na konsultację do specjalisty. Może to być jeden z symptomów zaburzeń i kłopotów na płaszczyźnie poznawczej i emocjonalnej. Brak reakcji na kołysanki dla niemowląt to również podstawa do podejrzeń niedosłuchu. Jeśli dziecko wcześniej reagowało na głos, a teraz nie, należy sprawdzić je pod kątem niedosłuchu lub zapalenia ucha.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości