Koloseum, Rzym - ciekawostki i zwiedzanie zabytków Wiecznego Miasta

Obok Wieży Eiffla, Statuy Wolności i egipskich piramid, Koloseum w Rzymie to najbardziej rozpoznawalny zabytek na świecie. Co roku Wieczne Miasto odwiedzane jest przez tłumy turystów, którzy pragną na własne oczy zobaczyć starożytny amfiteatr oraz znajdujące się nieopodal Forum Romanum i wzgórze Palatyn. Czym jest Koloseum i gdzie się znajduje?

Zobacz też: Norwegia i jej atrakcje – zwiedzamy Lofoty >>> 

Koloseum (łac. Colosseum ) to wybudowany w 80 roku n.e ogromnych rozmiarów amfiteatr, którego trybuny mogłyby pomieścić nawet do 50 tysięcy ludzi! Dziś to przede wszystkim światowej sławy zabytek i symbol, z którego słynie Wieczne Miasto, czyli stolica Włoch - Rzym. Przez wielu Koloseum nazywane jest architektonicznym cudem Imperium Rzymskiego i stanowi świadectwo jego niegdysiejszej potęgi. Jeśli zwiedzimy Rzym bez odwiedzenia starożytnego amfiteatru, to tak jakbyśmy nie zwiedzili go wcale…

Rzym, Koloseum - historia powstania i ciekawostki

Choć jest to znany na całym świecie zabytek i każde dziecko kojarzy owalny budynek z Rzymu, wciąż wiele ludzi zadaje sobie pytanie: “ co to Koloseum? ”. Wiemy, że znajduje się we Włoszech i wiemy jak wygląda. Do czego jednak służyło i jak powstało? Budowę amfiteatru rozpoczęto w 72 roku n.e. na polecenie Wespazjana - pierwszego cesarza z dynastii Flawiuszów. Oficjalnego otwarcia Koloseum dokonał jego następca - Tytus w 80 roku n.e. Właśnie wtedy po raz pierwszy w jego murach rozegrały się sportowe igrzyska - główna miejska rozrywka antyczna. 

Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca i atrakcje Ligurii >>>

Ówczesna olimpiada miała się jednak nijak do tej, którą znamy dzisiaj. W czasie jej trwania zginęło 900 gladiatorów i 5000 zwierząt. Był to jednak dopiero początek przelewu krwi, jakiego Koloseum w Rzymie miało na przestrzeni wieków stać się świadkiem. Postawiony na planie koła amfiteatr mierzy w obwodzie aż 527 metrów i ma ponad 48 metrów wysokości. W jego podziemiach znajdowały się niegdyś pomieszczenia dla niewolników i zwierząt. Górne partie przeznaczone były dla widowni. W czasach antycznych ściany i pomieszczenia amfiteatru zdobione były freskami, rzeźbami i elementami architektonicznymi. Niestety żadna z tych dekoracji nie przetrwała do czasów dzisiejszych. Choć wciąż prowadzone są liczne prace remontowe, dziś ta wspaniała budowla popada w coraz większą ruinę. Przyczynia się do tego przede wszystkim ilość odwiedzających ją turystów. W sezonie letnim Koloseum zwiedzane jest przez nawet 30 tysięcy osób dziennie.

Zobacz też: Wyjazdy w Alpy. Które miejsca są najlepsze na zimowe wakacje? >>> 

Koloseum, zwiedzanie - gdzie jest Koloseum i co warto o nim wiedzieć?

Jeśli wybierasz się do Rzymu, Koloseum powinno stanowić numer jeden na Twojej liście miejsc do zwiedzenia. Amfiteatr Flawiuszów znajduje się w dzielnicy Rione i Mont, pomiędzy parkiem Celio a parkiem Colle Oppio. Ta wiedza jednak nie koniecznie jest Ci potrzebna, ponieważ w całej turystycznej części Wiecznego Miasta znajdziesz liczne mapy i drogowskazy, kierujące na ten symbol Włoch. Co więcej, stacja metra przy Koloseum nosi taką samą nazwę jak zabytek w języku włoskim (Colosseo). Wejście do amfiteatru możliwe jest jedynie z zakupionym wcześniej biletem (online lub w jednej z trzech kas biletowych umiejscowionych wokół Koloseum). Kolejki do zabytku podzielone są w zależności od typu biletu - dla grup, dla osób indywidualnych i dla osób z rezerwacją online. Warto pamiętać, by ustawić się w dobrej kolejce, aby zaoszczędzić czas i nerwy. Przy samym wejściu na obiekt prowadzona jest kontrola bezpieczeństwa (podobna do tej na lotnisku). Na teren Koloseum nie można wnosić dużych bagaży, scyzoryków czy szklanych butelek. Bilet dla osoby dorosłej to koszt 12 euro, a średni czas zwiedzania amfiteatru to 60 minut. Dzięki sprawnej komunikacji z Koloseum z łatwością można dostać się w inne warte zobaczenia miejsca w Rzymie.

Zobacz też: Kierunek Gruzja – wiza potrzebna Polakom czy nie? >>>

Starożytny Rzym - Forum Romanum i wzgórze Palatyn

Bilet do Koloseum, oprócz zwiedzania samej areny, upoważnia nas również do wstępu na wzgórzę Palatyn i na teren Forum Romanum - dwóch kolejnych atrakcji Rzymu. Obydwa obiekty znajdują się niecałe 10 minut drogi pieszo od amfiteatru. Warto odwiedzić każdą z nich, by jak najlepiej poznać historię starożytnego Rzymu oraz poczuć klimat Wiecznego Miasta.

Forum Romanum - jest to najstarszy plac miejski w Rzymie, który niegdyś pełnił rolę czegoś na wzór dzisiejszego rynku. Plac otoczony jest siedmioma wzgórzmai: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminalem i Kwirynalem. To tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia polityczne, religijne i kulturalne. Niestety czas nie był dla Forum łaskawy. Dziś to przede wszystkim plac pełen podniszczonych kolumn i rzeźb. Przed wizytą warto więc zapoznać się z historią tego miejsca, by w pełni docenić jego unikalność.

Wzgórze Palatyn - Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz Rzymu. To, co go wyróżnia, to wyjątkowa zabudowa. W starożytności uznawany był za “dzielnicę bogatych”. Powstawały na nim bogato zdobione wille i pałace cesarskie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości