Aranżacje wnętrz

Modne kolory do sypialni – jak wybrać najlepsze farby?

Łóżko w sypialni, żółta ściana

Fot. Gladiathor/Getty Images

Aranżacje wnętrz

Modne kolory do sypialni – jak wybrać najlepsze farby?

Łóżko w sypialni, żółta ściana

Fot. Gladiathor/Getty Images

Kolory ścian to jedna z najważniejszych rzeczy w sypialni. Właściwy wybór barwy zależy od bardzo wielu kwestii, przede wszystkim własnego gustu, ale i proporcji pomieszczenia, aktualnej mody czy ilości światła we wnętrzu. Od tego, na jakie kolory do sypialni się zdecydujemy, zależy też nasze samopoczucie.

Każdy, kto urządza lub remontuje swoją sypialnię chce uzyskać wnętrze sprzyjające codziennemu wypoczynkowi. Za pomocą odpowiednich kolorów można uzyskać oczekiwany przez nas efekt – aranżację modną, nowoczesną czy przytulną. Jak łączyć barwy, by wystrój był piękny i relaksujący jednocześnie?

Kolory do sypialni – jakie najlepsze?

Miejsce, w którym śpimy i wypoczywamy z reguły powinno emanować spokojem i równowagą. Trudno byłoby to uzyskać, malując ściany na kolor mocnej czerwieni czy energetycznej pomarańczy. Te barwy polecane są jako dopełnienie wnętrza w postaci dodatków czy detali. Ponadczasowe kolory do sypialni , które królują na ścianach wielu domów to jednak odcienie neutralne – biel, beż, brąz, szarość. Zastanawiając się, jaki kolor do sypialni będzie najlepszy, trzeba pamiętać, że odcienie pomogą poprawić różne proporcje pomieszczenia.

Jeśli jest ono ciemne, ulokowane od strony, do której nie dochodzi słońce, kolory ścian do sypialni powinny mieć jasne odcienie farb, które odbiją światło dzienne. Dobrze działają barwy chłodne, np. mięta, czy błękit, dzięki którym wnętrze wydaje się bardziej jaśniejsze. Należy też unikać mocnych odcieni, ponieważ absorbują one światło i optycznie zbliżają do siebie ściany, przez co pomieszczenie wydaje się o wiele mniejsze. Jaki kolor ścian do sypialni , która jest wąska? Wnętrze musi mieć wtedy krótsze ściany w ciemnej farbie, a dłuższe w jasnej, przez co proporcje wnętrza znacznie się poprawią. Wygląd niskiego wnętrza korygują ściany pomalowane w pionowe pasy. Uniwersalne kolory do małej sypialni to przede wszystkim jasne barwy - ciepła biel, jasny brąz, delikatna szarość czy subtelna żółć. Efekt powiększonej przestrzeni potęguje użycie ciemnej farby do pomalowania drzwi czy wnęki przy oknach.

Farby do sypialni

Kolory farb do sypialni są bardzo ważne. Za pomocą odpowiednich tonacji można wiele zmienić w pomieszczeniu – nadać mu odpowiedni charakter. Ciepłe kolory potrafią podnieść temperaturę odczuwalną we wnętrzu nawet o 2 stopnie – sprawdzi się to w chłodnych pomieszczeniach z oknami od północy. Zimne z kolei obniżają temperaturę o tyle samo, co będzie idealnym rozwiązaniem do mocno nasłonecznionych pomieszczeń.

Kolory ścian w sypialni do jasnych mebli mogą być bardzo różne. Począwszy od różnych odcieni ponadczasowej bieli, beżu i brązu aż po chłodne odcienie szarości czy błękitu. Podsumowując, jakie są najlepsze kolory do sypialni ? Z pewnością spokojne, rozluźniające i relaksujące. Odcienie bieli, beżu, brązu czy szarości to baza, którą można uzupełnić o niebieskie, miętowe, wrzosowe, zielone, a nawet różowe dodatki.

Modne kolory ścian do sypialni bazują na bardziej odważnych odcieniach. I tak w sypialni powinien się pojawić fiolet, zieleń czy turkus. Modne kolory do sypialni to również różnorodna paleta różu. Od pudrowych, delikatnych tonacji po mocny i odważny róż z domieszką czerwieni. Miłośnikom przyrody spodoba się niebieski w morskim odcieniu lub zieleń nawiązująca do natury w kolorze delikatnej mięty.

Jak właściwie dobrać kolor do sypialni? Aranżacje i zdjęcia z wystrojem, który podoba się nam najbardziej będą świetną inspiracją w tworzeniu zgranych zestawień kolorystycznych.

Jak dobierać kolory?

Kolory ścian w sypialni do brązowych mebli powinny mieć jasne odcienie, by naturalna barwa elementów aranżacji wyszła na pierwszy plan. Idealny będzie więc beż, jasny brąz czy neutralna szarość. Podobną odpowiedź można zadeklarować w przypadku pytania: jaki kolor ścian do białych mebli w sypialni będzie najlepszy? Tutaj można skusić się na nieco odważniejsze odcienie ściany. Warto jednak pamiętać, że zastanawiając się, jaki kolor ścian do brązowych mebli w sypialni wybrać, trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia – małe wnętrze może być przytłoczone przez zbyt ciemne ściany. Zawsze najbezpieczniej jest wybierać neutralne farby do sypialni. Kolory i ich rodzaje powinny być przemyślanym zakupem.

Barwy można dobierać na różnych zasadach, np. kolory do sypialni – feng shui zakłada, że powinny się one wzajemnie uzupełniać, typu jasne ściany i kolorowe dodatki. W tym kierunku można iść, zadając sobie pytanie, jaki kolor do małej sypialni będzie odpowiedni.

Jaki kolor wybrać do sypialni ? Nic nie stoi na przeszkodzie, by na ścianach pojawiły się tam ciepłe odcienie - stawiajmy na delikatne barwy pastelowe. W zależności od tego, jaki kolor farby do sypialni wybierzemy, mamy wpływ na komfort wypoczynku. Ważne są też kolory mebli do sypialni . Ponadczasowe będą różne odcienie drewna, biel i szarość. Z kolei kolory do sypialni na poddaszu , które nieco powiększą złamaną przestrzeń, to zimna biel, błękit czy brąz. Kolory ścian do małej sypialni umieszczonej na poddaszu muszą poprawić proporcje wnętrza, dlatego jedną ścianę lub wnęki warto pomalować na ciemniejszy kolor. A więc jaki kolor do sypialni na poddaszu będzie najlepszy? Błękit, który przybliży nam taflę nieba lub barwy ziemi w różnych odcieniach. Pięknie będzie się też prezentować kolor lawendowy w sypialni , który jest niezwykle pogodną barwą.

Zobacz film: Loft na 35 metrach kwadratowych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
58
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
22.03.2020
Anna_W
Ja do sypialni wybrałam jasny odcień szarości też ze Śnieżki, ale [plamoodpornej, Odcień nazywa się Taktowna. Kolor ładnie komponuje się z kolorowymi dodatkami.
07.03.2020
Matylda23
Ja mam jasny żółty w sypialni, malowaliśmy śnieżką, już nie pamiętam nazwy modelu bo to było rok temu. Piękny, ciepły kolor. Bardzo fajnie ożywia wnętrze i jednocześnie sprawia, ze jest tam przytulnie.