Kolor opaski decyduje, jak długo czeka chory na SOR-ze

Pacjenci, którzy przyjdą na SOR, dostaną opaski w różnych kolorach. Każdy kolor oznacza kolejność, w jakiej należy przyjąć pacjentów. Założenie jest takie, że nowy system uprości procedurę przyjmowania chorych i sprawi, że w poczekalni SOR będzie mniej nerwowo. Czy ten system się sprawdzi?
  • Co się dzieje z pacjentem, który trafia na SOR?
    • Opaski na SOR-ze. Co oznaczają kolory?
      • Opaski na SOR-ze - czy ten pomysł się sprawdzi?

        Więcej: Czekał na SOR-ze 10 godzin, bo lekarze myśleli że wziął narkotyki. Miał udar

        Zobacz też: Piramida długowieczności - czyli jak żyć 120 lat?

        Co się dzieje z pacjentem, który trafia na SOR?

        Na SOR-ze powinny się znaleźć osoby w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Na SOR często zgłaszają się osoby, które powinny zostać przyjęte w przychodni u lekarza rodzinnego. To powoduje niepotrzebne kolejki, przez co dłużej na swoją kolej muszą czekać pacjenci, którzy wymagają natychmiastowej pomocy.

        Kiedy pacjent przychodzi, na SOR, na początku zajmuje się nim wykwalifikowana pielęgniarka. Jej zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu chorobowego i zmierzenie podstawowych parametrów życiowych. Na tej podstawie pacjent zostaje przygotowany do jednej z grup: czerwonej, żółtej lub zielonej. W takim też kolorze dostaje opaskę.

        Opaski na SOR-ze. Co oznaczają kolory?

        • Opaska czerwona - opaskę w tym kolorze dostają pacjenci, którzy muszą zostać przyjęci przez lekarza w pierwszej kolejności. Ich stan jest na tyle ciężki (zagraża życiu lub zdrowiu), że wymaga natychmiastowego przyjęcia.
          • Opaska żółta - opaskę żółtą dostają pacjenci, którzy będą przyjmowani w drugiej kolejności. Pomoc lekarza w ich przypadku jest pilna.
            • Opaska zielona - pacjenci, którzy dostają zieloną opaskę, muszą czekać najdłużej. Pacjent został zakwalifikowany do grupy z najniższym stopniem zagrożenia życia. Czas oczekiwania? Nawet 7 godzin!

              W niektórych szpitalach stosuje się dodatkowo opaski dla stanów pośrednich - kolor pomarańczowy i niebieski.

              Opaski na SOR-ze - czy ten pomysł się sprawdzi?

              Pacjenci, którzy przyjdą na SOR i zostaną oznakowani opaską, będą wiedzieć jak mniej więcej długo będą czekać. Wcześniej działo się tak, że pacjenci czekali w kolejce na przyjęcie do lekarza, a potem dziwili się, czemu ktoś został przyjęty przez lekarza przed nimi. Opaskowy system ma rozładować kolejki i zmniejszyć frustrację pacjentów.

              System opaskowy będzie testowany przez trzy miesiące. Jeśli zda egzamin, będzie wprowadzany w całej Polsce.

              Pamiętaj! Z jakimi przypadkami można zgłaszać się do szpitala lub wzywać karetkę?

              Tylko w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, takich jak utrata przytomności, drgawki, nagłe i ostre bóle głowy, brzucha lub klatki piersiowej, masywne krwawienia, porażenia prądem, podtopienia, utrata przytomności, rozległe rany, oparzenia czy złamania nóg, uniemożliwiające poruszanie się.

              Więcej:

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości