Kolejne powikłania po COVID-19: choroba może zaburzać płodność

smutny mężczyzna, smutek, załamanie
StockSnap/Pixabay
Duszność i zmęczenie - to najczęściej utrzymujące się objawy u osób, które przeszły COVID-19. Niektórzy ozdrowieńcy odczuwają je nawet przez dwa lub trzy miesiące. Teraz naukowcy odkryli, że u mężczyzn choroba może wywołać w jądrach stan zapalny, który grozi zakłóceniem płodności.

Choroba COVID-19 u mężczyzn może wywołać w jądrach stan zapalny, który grozi zakłóceniem płodności. Tak wynika z badań amerykański i chińskich specjalistów.

COVID-19 zaburza płodność

O tym, że uszkodzenie jąder stwierdzono wśród mężczyzn, którzy zmarli z powodu COVID-19 informuje pismo "World Journal od Men’s Health". Specjaliści z University of Miami na Florydzie przeprowadzi autopsję u sześciu zmarłych z powodu tej choroby oraz u trzech kolejnych, którzy stracili życie z innych przyczyn. Jedynie u trzech ofiar COVID-19 stwierdzono uszkodzenie jąder.

Podobne obserwacje wcześniej w 2020 r. przeprowadzili specjaliści z Chin. Już wtedy sygnalizowali oni, że u niektórych chorych na COVID-19 układ immunologiczny w reakcji na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 atakuje tkanki jąder. Skutkiem tego jest stan zapalny jądra (tzw. orchitis).

COVID-19 a zapalenie jąder

Reuters informuje, że inni badacze chińscy również stwierdzili znaczne uszkodzenia tkanek jąder u 12 mężczyzn, którzy zmarli z powodu COVID-19.

Zapalenie jader najczęściej rozwija się u mężczyzn na skutek zaburzeń w układzie moczowym lub infekcji dróg moczowo-płciowych. Powodem zakażenia są na ogół bakterie, np. chlamydia trachomatis lub dwoinka rzeżączki.

Do zapalenie jąder może też dojść pod wpływem rozrostu gruczołu krokowego. W 15 proc. przypadków ostre zapalenie jąder przechodzi w stan przewlekły.

Czy spotkanie z osobą, która pokonała koronawirusa jest bezpieczne? "Mogą przenosić biernie wirusa". Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Otyłość a koronawirus. "Sytuacja tych chorych w pandemii jest dramatyczna"

Czy geny wpływają na zarażenie koronawirusem? Lekarz: "Medycyna jest dużo bardziej skomplikowana"

Jak zapanować nad trudnością w oddychaniu? Oto kilka prostych ćwiczeń

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości