Kolczyki w uchu - biżuteria, którą kochają nie tylko kobiety

Kolczyki w damskim uchu
Fot. Manu Matthäus / EyeEm/ Getty Images
Kolczyki nosimy w różnych częściach ciała, nawet tych bardzo delikatnych i wrażliwych, jednak to właśnie te w uchu są najbardziej znane i lubiane. Choć piercing wciąż wzbudza kontrowersje, kolczyki w uchu nikogo nie dziwią i nie szokują. Malutkie kolczyki zdobią coraz częściej nawet niemowlęce uszka.

Niekiedy tylko jeden, a czasem kilka. Małe, duże, zwisające, o różnych kształtach. Kolczyki w uchu to najbardziej popularny rodzaj piercingu. Prawdopodobnie najmniej bolesny i nie wzbudzający obaw. Uszy przebijamy niemowlętom, małym dzieciom, kolczyki zdobią uszy mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Jakie kolczyki mamy do wyboru? Jak nosić te popularne ozdoby w uszach?

Kolczyki w uchu - rodzaje i nazwy

Ucho to doskonałe miejsce na założenie kolczyka. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o obszar przekłucia. Najczęściej jednak decydujemy się na kolczyk w miękkim płatku ucha. Mnogość rodzajów przekłuć ucha może zadziwić. Poniżej wymieniamy te najczęściej wykonywane:

  • Standard Lobe - najbardziej popularne przekłucie, jednocześnie najmniej bolesne i najszybciej się gojące. Kolczyk umieszczany jest w płatku ucha. Przekłucia dokonuje się za pomocą pistoletu lub igły. Proces gojenia trwa około miesiąca.
    • Industrial - to przekłucie wykonywane w górnej części ucha. Kształt kolczyka użyty w tym rodzaju przebicia to najczęściej banan lub tzw. sztanga. To jeden kolczyk, który przechodzi przez dwa otworki. Jego założenie wymaga wykonania dwóch przekłuć. Dziurki na kolczyki wykonywane są w chrząstce ucha, a rany goją się nieco dłużej niż w przypadku standardowego kolczyka.
      • Tunnels - to najbardziej kontrowersyjny rodzaj kolczyków, które tworzą okrągłe otwory w uchu. Metod ich zakładania jest wiele, a rana goi się nawet do roku. To kolczyki, których założenie wymaga najdłuższej rekonwalescencji i poszerzenia dziurki przy pomocy “rozpychaczy” lub poprzez wykonanie chirurgicznego cięcia (skalpelem).
        • Helix - to kolczyk równie popularny jak Lobe, wybierany przez panie w każdym wieku, szybko się goi. Ten rodzaj przekłucia wykonywany jest na krawędzi małżowiny.
          • Tragus - mały kolczyk umieszczony w chrząstce tuż przy wejściu do jego środka. Zabieg jest dość bolesny, ponieważ wymaga przebicia kilku warstw chrząstki. Może goić się do pół roku.
            • Anti Helix - kolczyk umieszczony po przeciwnej stronie niż Helix. Okres gojenia to dwa miesiące, a kolczyki używane w tego rodzaju przekłuciach to najczęściej kółka, sztangi i banany.
              • Forward Helix - przebicie chrząstki na samej górze ucha. Okres gojenia trwa blisko 2 miesiące. Sprawdzają się kółka, sztangi i banany.
                • Vertical Tragus - czas gojenia jak w przypadku Tragusa. Jest to pionowe przekłucie skrawka ucha.
                  • Anti Tragus - to przekłucie chrząstki tuż nad płatkiem ucha. Rana goi się od 2 do 4 miesięcy.
                    • Daith - przekłucie wykonuje się w małżowinie usznej. Charakteryzuje się krótkim okresem gojenia i niewielką bolesnością zabiegu.
                      • Rook - przekłucie przechodzi przez chrząstkę ucha, pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną częścią muszli ucha. Goi się niemal 4 miesiące.
                        • Conch - kolczyk trudny do założenia i gojenia. Jest to przekłucie w środku ucha. Istnieje wersja wewnętrzna i zewnętrzna.

                          Kolczyki w uchu to dość popularna ozdoba, od której nie stronią także mężczyźni. Często nie kończymy na jednym kolczyku, ale decydujemy się na 2 kolczyki w uchu, a nierzadko na 3 i więcej.

                          Zobacz także:

                          Jak dbać o ucho z kolczykiem?

                          Niezależnie od ilości kolczyków, które zdobią nasze uszy, musimy przede wszystkim zadbać o ich prawidłową higienę oraz gojenie się rany. Czy są to 3 kolczyki w uchu czy 4 kolczyki w uchu , o wszystkie należy troszczyć się tak samo. Czas gojenia się rany zależy przede wszystkim od miejsca, gdzie założyliśmy kolczyk. Jedne będą goić się błyskawicznie, inne potrzebują kilku miesięcy, a jeszcze inne nawet roku. Podstawą jest jednak nasza troska o przekłute miejsce.

                          Bez względu na rodzaje kolczyków, czy miejsce, gdzie się znajdują, zaraz po zabiegu musimy przestrzegać kilku zaleceń. Przede wszystkim nie przemywamy miejsca z kolczykiem preparatami z alkoholem. Wybierzmy raczej sól fizjologiczną lub octenisept. Zrezygnujmy też na jakiś czas z mycia ucha mydłem. Jeśli musimy przetrzeć okolicę uszu, wybierajmy najlepiej miękkie papierowe ręczniki. Po każdym umyciu włosów czy prysznicu należy okolice przekłucia przetrzeć solą fizjologiczną i osuszyć. Podczas gojenia się rany trzeba zachować szczególną ostrożność w czasie snu, a także ubierania się. Uważamy zwłaszcza na swetry, bluzy z kapturem i inne ubrania, które mogą zaczepić się o nasz kolczyk w uchu.

                          Modne kolczyki w uchu

                          Moda lubi się zmieniać, a dotyczy to także kolczyków. Gdy raz modne są długie i ozdobne, innym razem delikatne, proste, subtelne noszone tuż przy uchu. Jednym z trendów jest noszenie wielu kolczyków jednocześnie. Jednym słowem - im więcej, tym lepiej, nawet do całkowitego ozdobienia ucha. Jeśli chcemy mieć dużo kolczyków na płatku ucha, ale także kolczyki w uchu w chrząstce, dobrze jest wybrać biżuterię delikatną, niewielkich rozmiarów i umieścić kolczyki w miarę regularnie, na całej powierzchni ucha. W takim przypadku doskonale sprawdzą się typowo kobiece wzory: kwiatki, serduszki, kulki.

                          A jakie kolczyki w uchu dla mężczyzny będą najlepsze? Wybór jest naprawdę ogromny, ale szczególnym zainteresowaniem cieszy się biżuteria skromna i surowa, niewielkich rozmiarów. Panowie dość często wybierają kolczyki czarne.

                          Zobacz wideo: Moda na piercing

                          Dzień Dobry TVN
                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości