Klon polny – uprawa, pielęgnacja i odmiany

GettyImages-964453064.jpg
GettyImages-964453064.jpg
Choć klon polny należy do najmniej wymagających roślin, nadal zajmuje ostatnie miejsce wśród klonów rosnących i uprawianych w Polsce. Drzewo charakteryzuje się dużą tolerancją podłoża, odpornością na zanieczyszczenia miejskie i niską wrażliwością na szkodniki. To tylko jedne z nielicznych zalet klonu polnego, które sprawiają, że jest to drzewo atrakcyjne i odpowiednie do typowych i suchych gleb. Sprawdź, jak pielęgnować i uprawiać klon polny oraz jakie odmiany drzewa sadzić w swoim ogrodzie.

Klon polny w naturalnym środowisku występuje na terenach nizinnych i górzystych, w miastach najczęściej sadzi się go w parkach zieleni miejskiej. W ogrodzie może służyć przede wszystkim jako naturalna osłona przed silnymi wiatrami . Wymaga minimum pielęgnacji, dlatego jest dobrym wyborem dla wszystkich początkujących ogrodników i osób, które chcą udekorować swój ogród bez konieczności stałego kontrolowania rozwoju rośliny, corocznego nawożenia i przycinania. Czym charakteryzują się odmiany klonu , najłatwiej dostępne w Polsce?

Klon polny – jakie są jego odmiany?

Najlepsze odmiany klonu, która można zasadzić w polskich ogrodach to:

· Nanum,

· Carnival,

· Royal Ruby,

· Elsrijk.

Odmiana Nanum jest drzewem dosyć niskim, którego maksymalna wysokość osiąga 5 m. Wiosną i latem ulistnienie ma kolor zielony, jesienią barwi się na odcienie żółci i złota. Tak samo jak czysty gatunek, Nanum jest odporne na zanieczyszczenia powietrza oraz wysokie temperatury i suszę.

Odmiana Carnival należy do odmian karłowych, które nie wyrastają powyżej 3 m wysokości. Może być sadzona zarówno w ogrodach, jak i specjalnych ogrodniczych pojemnikach. Preferuje podłoże próchniczne. Spośród innych odmian wyróżnia się dużymi i zielonymi liśćmi z beżowymi brzegami.

Odmiana Royal Ruby charakteryzuje się purpurowymi liśćmi, które klasyfikują ją jako drzewo ozdobne. W okresie wiosennym na klonie pojawiają się kwiaty, latem z kolei – owoce. Często wykorzystywany jest jako naturalny żywopłot, ze względu na szybki wzrost i stosunkowo niewielką wysokość.

Odmiana Elsrijk jest odmianą o miododajnych kwiatach, która świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami przemysłowymi. W odróżnieniu od czystego gatunku, Elsrijk może rosnąć na stanowiskach mocno zacienionych.

Jak uprawiać klon polny?

Klon polny najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych lub umiarkowanie zacienionych . Potrzebuje suchej i przepuszczalnej gleby. Może rosnąć również na podłożu lekko wilgotnym, ale pod żadnym pozorem nie wolno sadzić drzewa na terenach podmokłych i o dużym nawodnieniu. Zbyt duży cień również może niekorzystnie wpłynąć na rozwój paklonu. Natomiast miejsca bardzo nasłonecznione i takie, które są narażone na suszę, nie są dla drzewa żadnym zagrożeniem.

Klon polny radzi sobie zarówno z wysoką temperaturą, jak i z mrozami . Rośnie praktycznie w każdych warunkach pogodowych, jest również niezwykle odporny na zanieczyszczenia powietrza i środowiska, co pozwala na sadzenie go w miastach i w domach, znajdujących się bezpośrednio przy ruchliwych drogach. Drzewo nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń korzeni i pędów na zimę, a przez to, że rzadko choruje, jest niezwykle atrakcyjną rośliną uprawną.

Decydując się na klon polny w ogrodzie, warto mieć na uwadze, że dorosły egzemplarz osiąga wysokość nawet do 20 metrów . Większość gatunków drzewa rozrasta się również na szerokość, przez co przypominają bardziej krzew niż typowe drzewo.

Klon polny – zastosowanie w ogrodzie

Klon polny nie jest drzewem często spotykanym w Polsce. Znacznie częściej sadzi się go w parkach i na terenach zieleni miejskiej niż w przydomowych ogródkach. Ze względu na swoją niewymagającą pielęgnację, liczba drzew rosnących na prywatnych działkach powinna być o wiele większa. Klon polny jest łatwy w uprawie , a dzięki swojemu kształtowi i przekrojowi, podobnemu do dużego krzewu, świetnie nadaje się do formowania żywopłotów. Nawet rosnąc w pojedynkę, bez towarzystwa innych roślin wokół, drzewo sprawdzi się jako naturalna ochrona przed silnymi wiatrami i porywami zimnego powietrza. Dojrzałe klony dają latem dużo cienia , w którym można schować się przed upałami i po prostu odpocząć.

Klon polny – jak pielęgnować drzewo?

Pielęgnację klonu można ograniczyć do minimum. Tak właściwie, tylko sadzonki i młode drzewa wymagają regularnego podlewania i ewentualnego przycinania dla formowania naturalnego żywopłotu. Do pierwszych cięć rośliny warto używać ostrych nożyc ogrodniczych, w późniejszych latach bez obaw można zacząć posługiwać się urządzeniami elektrycznymi. Paklon można przycinać dowolnie, ponieważ dobrze znosi zarówno delikatne cięcie odmładzające, jak i mocne cięcia, które pozwalają na lepsze rozkrzewienie się rośliny.

Choć klon polny rzadko choruje i większość jego odmian jest wyjątkowo odporna na szkodniki, przy ewentualnym wystąpieniu objawów choroby, można zastosować środki przeciwgrzybicze i inne preparaty chemiczne. Proces leczenia warto wspomóc nawozem naturalnym, a ostatecznie cięciem regenerującym, podczas którego usuwa się wszystkie wysuszone i zniszczone gałęzie.

Zobacz film: Naturoterapia - czym jest? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości