Klomby w ogrodzie – jak je urządzać?

Kwiaty na klomb
Elenaleonova/Getty Images
Źródło: E+
Klomby w ogrodzie są wspaniałym pomysłem dla wszystkich, którzy marzą o niebanalnych kompozycjach. Można je tworzyć z różnych rodzajów roślin, co daje szerokie pole do eksperymentów. Jak zrobić klomb?

Dobry projekt to podstawa przy zakładaniu ogrodu. Klomby w ogrodzie trzeba bardzo dobrze zaplanować, by podkreślały jego charakter. Także rośliny i ich kolory należy dobierać w zgodzie z jego wystrojem, dzięki czemu efekt będzie zachwycający.

Klomby w ogrodzie – co warto o nich wiedzieć?

Przed przystąpieniem do zakładania klombu należy przede wszystkim dowiedzieć się, czym właściwie on jest. Otóż klomb to rodzaj kwietnika, najczęściej zakładany na planie koła lub elipsy, którego środkowa część często góruje nad jego pozostałą częścią. Rośliny są często sadzone na klombie w taki sposób, by układały się w napis, rysunek lub deseń, gdy patrzy się na nie z góry. W centralnej części klombu ogrodowego zazwyczaj umieszcza się rzeźbę, drzewo, a nawet elementy małej architektury, takie jak ozdobne donice czy poidełka dla ptaków. Klomb wygląda najlepiej, gdy umieści się go w reprezentatywnym miejscu, na przykład przed domem i w otoczeniu trawnika. W ten sposób jest on dobrze widoczny, nie gryzie się z innymi roślinami, a może stanowić ciekawy akcent ogrodowej kompozycji. Klomb kwiatowy to świetne rozwiązanie dla osób niedysponujących dużą przestrzenią i szukających rozwiązania, które nie tylko będzie efektownie się prezentować, lecz także nie zajmie zbyt dużo miejsca. Klomb może, ale nie musi, być wielki, by zachwycać użytkowników ogrodu. Rodzajów klombów jest wiele, klomby kwiatowe to zdecydowanie najpopularniejsze z nich. Można spotkać także klomby z iglaków, a nawet klomby z kamienia, który w połączeniu z dobrze dobranymi roślinami daje niebanalny efekt.

Jak zrobić klomb w ogrodzie?

Projekt – przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy koniecznie przygotować projekt klombu ogrodowego. Na tym etapie trzeba określić jego kształt i wygląd. Dobrze jest zastanowić się nad jego powiązaniem z resztą ogrodu, a także określić jego rozmiary. Klomb przed domem może znajdować się na głównej osi całego założenia, w którego skład wchodzi dom i ogród. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku domów stylizowanych na dworki czy pałace. Trzeba także pomyśleć, jaki obraz ma się wyłaniać z klombu: czy będą to geometryczne kształty, a może roślinne motywy lub napis? Istotnym aspektem jest także dobór odpowiednich kolorów, tak by współgrały z resztą ogrodu. Klomby mogą być i często są bardzo kolorowe, ale warto poświęcić chwilę, wybierając z uwagą ich barwy. Istotnym problemem przy projektowaniu klombu jest także podjęcie decyzji dotyczącej elementu, który znajdzie się w jego środku.

Roboty ziemne – na tym etapie należy wyrównać teren w miejscu, w którym ma zostać utworzony klomb, jeśli ma on być płaski. Jeśli jednak ma on być wypukły, wówczas trzeba nawieźć dodatkową porcję ziemi i wyznaczyć jego dokładny kształt. Wzniesienie klombu nie musi być bardzo duże i widoczne, jednak takie rozwiązanie pozwala na lepszą prezentację roślin także z poziomu osoby spacerującej po ogrodzie. Jeśli klomb będzie płaski, to jego deseń będzie widoczny jedynie z góry, na przykład z balkonu.

Wyznaczanie deseni – kolejny etap zakładania klombu to przeniesienie projektu z papieru na wyznaczone miejsce, w którym znajdzie się klomb. W tym celu należy zamontować obrzeża ogrodowe, podkreślając kształt klombu, co znacznie ułatwi sadzenie roślin. Może to być trudne zwłaszcza w przypadku dużych klombów, dlatego etap ten to czasem prawdziwe wyzwanie.

Sadzenie roślin – kiedy obraz klombu jest już wyznaczony, należy przystąpić do sadzenia roślin. I tutaj koniecznie należy się zastanowić nad ochroną przed chwastami, ponieważ pielenie wewnątrz klombu może być nieco uciążliwe, a chwasty mogą zakłócać rozwój roślin. Wiele osób decyduje się na rozłożenie pod roślinami włókniny lub specjalnej folii. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie kory.

Rośliny na klomb

Wybór roślin na klomb należy dostosować do jego charakteru. Osoby, które lubią zmieniać nasadzenia w ogrodzie i chcą, by każdego roku klomb wyglądał inaczej, powinny wybrać rośliny jednoroczne. Dużą popularnością cieszą się klomby kwiatowe z tulipanów, aksamitek czy fiołków jednorocznych. Gdy jednak na pielęgnowanie ogrodu jest mniej czasu, to wówczas warto postawić na byliny, takie jak: szałwia, goździki, bodziszki czy fiołki wieloletnie. Rośliny należy jednak dobierać pod kątem warunków panujących w miejscu, w którym znajdzie się klomb w ogrodzie. Przy doborze roślin na klomb bardzo ważne są również ich kolory. Warto na nim zrobić także miejsce dla roślin zimozielonych czy karłowatych odmian iglaków, by zimą klomb nie świecił pustkami.

Zobacz też:

Letnie kwiaty ogrodowe – gatunki jednoroczne i byliny

Duże rośliny mogą pięknie ozdobić twoje mieszkanie. Floryści podpowiadają, jak je pielęgnować

"Działka moja miłość" - jak Polacy spędzają czas na ukochanych kawałkach ziemi

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości