Newsy

Klocki godne Oscara. Projektanci z Łodzi dostali ważne wyróżnienie: "Opowiadamy o architekturze w wyjątkowy sposób"

Newsy

Klocki godne Oscara. Projektanci z Łodzi dostali ważne wyróżnienie: "Opowiadamy o architekturze w wyjątkowy sposób"

Do filmowych Oscarów jeszcze trochę czasu. Opowieści z ekranu zamieniamy na te o architekturze. Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski - duet projektantów z Łodzi - dostali nie lada wyróżnienie. Za koncept "klocków architektonicznych" przyznano im srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Designu w Los Angeles w kategorii Teaching Aids. Nagroda nazywana jest "architektonicznym Oscarem". Co jej przyznanie oznacza dla polskiego start-upu? 

Archizo - Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski - to star-up na miarę Oscara

Projektanci Marta Nowak i Łukasz Orzechowski znają się od dawna - a dokładniej mówiąc, od liceum. Są parą przyjaciół, których połączył wspólny biznes.

Klocki powstały 6 lat temu, kiedy pisałam warsztaty z tożsamości architektonicznej Łodzi. Potrzebowałam znaleźć skuteczny sposób na to, by opowiadać dzieciom i młodzieży o architekturze. Ponieważ nie było takich klocków, postanowiłam je zaprojektować i zaprosiłam Łukasza do współpracy

-  wyjaśnia Marta Nowacka. 

Jak tłumaczy, oboje starają się przekładać współczesną architekturę na klocki tak, by poprzez zabawę odbiorcy mogli uczyć się o estetyce i historii. 

Klocki wykonywane są ze szkła akrylowego. 

To materiał bardzo szlachetny. Pozwala na uzyskanie efektu witrażowości 

- objaśnia Łukasz Orzechowski. 

Piękny wygląd i misa edukacyjna klocków zapewniły im wygraną w architektonicznych Oscarach. Nagroda International Design Awards została przyznana polskiemu start-upowi, bo ten zwraca swoimi projektami uwagę na trendy graficzne i aspekty historyczne. 


Klocki, które uczą architektury

To nie jest jedyna nagroda, jaka została przyznana duetowi Archizo. Ich klocki otrzymały m.in. nagrodę w konkursie "Must have" organizowanym przez Łódź Design Festival. Poza tym projektanci dostali też brązowy medal w międzynarodowym konkursie "Design that Educates Awards". Jednak to zdecydowanie architektoniczny "Oscar" jest dla nich szczególnym wyróżnieniem. Jakie wiążą z nim nadzieje? 

- Opowiadamy o architekturze w wyjątkowy sposób (...) To olbrzymie wyróżnienie, a przy tym docenienie projektu, który wcześniej nie funkcjonował, nie istniał 

- mówią zgodnie. 

Trzymamy kciuki za duet architektów i za ich dalszy rozwój. W wywiadzie podzielili się z nami swoimi pomysłami na przyszłość - zapraszamy więc do obejrzenia nie tylko reportażu, ale i wideo z wizyty projektantów w studio: 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Celeste zrezygnowała z pracy, by tworzyć muzykę. Jej fanem jest Elton John

Zaczął od jednego namiotu, dziś jego projekty występują w hollywoodzkich produkcjach. "Zawsze interesowałem się historią i rekonstrukcją"

Dorota Szelągowska spełniła swoje marzenie. Ależ radość. "Wiem, co będę robić na emeryturze"

Reporter: Miłka Fijałkowska
Co sądzisz o tym artykule?
72
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0