Jak usunąć kleszcza u kota? Co stosować, by uniknąć kleszczy?

Kleszcz wbity w kota
Fot. GettyImages / CherriesJD
Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Nie tylko ludzie są narażeni na ich ugryzienia. Zwierzęta domowe, a w tym koty, również często mogą stać się ofiarą kleszcza. Mimo profilaktyki, jaką jest stosowanie środków przeciwkleszczowych, pasożyt i tak może znaleźć się na ciele pupila.

Warto wiedzieć, jak zabezpieczać koty przed kleszczami, a także w jaki sposób usuwać je w razie potrzeby. Zobacz koniecznie, co na kleszcze dla kota sprawdza się najlepiej, by móc chronić swojego ulubieńca przed pasożytami.

Kleszcz u kota – które zwierzę jest najbardziej narażone?

Na kleszcze najbardziej narażone są koty bezpańskie, żyjące na zewnątrz. Czasem jednak nawet zwierzak mający dbającego o niego opiekuna może złapać tego pasożyta. Kot, który nie wychodzi na zewnątrz, ale przebywa na balkonie, niestety także jest narażony na kleszcze. Bliskie sąsiedztwo wysokich drzew czy krzewów leszczyny wystarczy, by ułatwić pasożytom drogę do przebywających na balkonie kotów. Na wszelki wypadek warto przeglądać regularnie sierść swojego pupila. Gdy zauważy się kleszcza na skórze zwierzaka, należy jak najprędzej go usunąć.

Zobacz także:

Kleszcz – niebezpieczny pasożyt już atakuje

Jak wyciągnąć kleszcza u psa? Porady dla właścicieli czworonogów

Preparat na kleszcze u kota – kiedy go stosować?

Na kleszcze najbardziej narażone są koty wychodzące ze swoimi opiekunami na spacery. Kleszcze najłatwiej złapać w ciepłe dni, zwłaszcza wiosną i latem, podczas wędrówek po łąkach, lasach czy parkach. Decydując się na spacery z kotem, warto pamiętać o profilaktyce przeciwkleszczowej . Odpowiednie preparaty na kleszcze dla kota z pewnością pomogą chronić zwierzaka przed pasożytami.

Opiekunowie kotów mogą znaleźć wiele produktów chroniących zwierzaki przed ukąszeniami kleszczy. Najlepsze istniejące preparaty wykazują działanie zarówno insektobójcze, jak i odstraszające pasożyta. W zależności od rodzaju preparaty mogą różnić się czasem działania. Jedne chronią przez kilka tygodni, inne wystarczają nawet na kilka miesięcy. Przed zastosowaniem preparatu na kleszcze u kota należy koniecznie sprawdzić, jaka dawka jest dla niego przeznaczona. Należy pamiętać, by zawsze upewniać się, jaka ilość i rodzaj substancji czynnej jest bezpieczna dla zwierzaka.

Co na kleszcze u kota?

Środki przeciwkleszczowe to jeden z najlepszych sposobów ochrony zwierzaka przed insektami, których ugryzienia mogą wywoływać groźne choroby, takie jak babeszjoza. Krople na kleszcze dla kota czy tabletki mają na szczęście szybkie działanie. Po zastosowaniu tego typu preparatu kleszcz, który ukąsił zwierzę, usycha bądź nie wszczepia się w skórę. Skuteczne środki przeciwkleszczowe można zakupić w gabinecie lekarza weterynarii.

Wśród dostępnych środków na kleszcze znajdują się także preparaty w sprayu. Środki tego typu są proste w aplikacji. Przed ich zastosowaniem trzeba jednak zawsze sprawdzić, jaka dawka jest odpowiednia dla danego zwierzaka. Preparaty w sprayu działają około czterech tygodni. Po tym czasie produkt należy zastosować ponownie.

Warto również zastanowić się nad wyborem obroży przeciwkleszczowej. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie bywa ryzykowne, gdyż kot może się na takiej obroży powiesić. Obroże trzeba więc stosować pod kontrolą.

Czystek na kleszcze dla kota

Dla profilaktyki przeciwkleszczowej można stosować u kota czystek, jednakże tylko jako dodatek do wyżej wymienionych środków. Roślina ta wykazuje działanie antyoksydacyjne. Czystek wzmacnia organizm i chroni przed stanami zapalnymi. Wspiera również funkcjonowanie układu odpornościowego, działa antygrzybiczo i przeciwwirusowo. Regularne stosowanie czystka u psa czy kota pomoże chronić przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak kleszcze i komary. W przypadku kota czystek najłatwiej dodać do karmy (1 g czystka dla dorosłego kota na dobę). Czystek można kupić w aptece bądź sięgnąć po preparat z oferty suplementów dla zwierząt (np. BARFeed lub Pokusa).

Jak wyciągnąć kleszcza u kota?

Czasem mimo profilaktyki zdarza się, że kot złapie kleszcza. Kiedy do tego dojdzie, można skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który usunie pasożyta. Warto jednak wiedzieć, jak samemu wyciągnąć kleszcza u kota.

Kleszcza należy złapać pęsetą typu lasso jak najbliżej skóry (odpowiednią pęsetą najlepiej zakupić w sklepie zoologicznym i mieć ją zawsze awaryjnie w domu). Podczas usuwania kleszcza trzeba zachować ostrożność. Nie można szarpać (grozi to pozostawieniem w skórze zwierzaka głowy kleszcza) ani ściskać odwłoka. Pasożyta należy usunąć, wykręcając go energicznym ruchem w lewo. Miejsce po kleszczu trzeba zdezynfekować.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości