Hobby

Wybór klawiatury mechanicznej. Czym się kierować podczas zakupów?

Klawiatura komputerowa

Fot. Mustapha GUNNOUNI / Getty Images

Hobby

Wybór klawiatury mechanicznej. Czym się kierować podczas zakupów?

Klawiatura komputerowa

Fot. Mustapha GUNNOUNI / Getty Images

Klawiatura mechaniczna dla graczy jest dla wielu najlepszym rozwiązaniem w świecie e-sportu.Ten gamingowy sprzęt odznacza się dużą trwałością i precyzją – dlatego jest polecany przez tak wielu graczy.

  • Klawiatura mechaniczna a klawiatura membranowa dla graczy
  • Klawiatury mechaniczne dla graczy – co brać pod uwagę przy zakupie?
  • Tanie klawiatury mechaniczne dla graczy


Zobacz też: Komputer w monitorze – jak wybrać odpowiedni?


Klawiatura jest jednym z podstawowych narzędzi każdego gracza. W odróżnieniu od zwykłego sprzętu komputerowego, klawiatury mechaniczne są tworzone specjalnie dla graczy, bo mają o wiele bardziej zaawansowane funkcje i możliwości. Pozwalają m.in. na samodzielne zdefiniowanie działań niektórych klawiszy. Naturalnie, klawiatura klawiaturze nierówna. Dobre klawiatury gamingowe wpływają zarówno na komfort gry, jak i na osiągane wyniki.

Klawiatura mechaniczna a klawiatura membranowa dla graczy

Najpopularniejsze wśród graczy są klawiatury membranowe. Są one zazwyczaj bardzo przystępne cenowo, można je kupić już za około 30-50 zł. Jednak ze względu na swoją budowę mają one ograniczoną żywotność. Przyciski na tego typu klawiaturach zbudowane są ze specjalnych membran i gumek, które po wciśnięciu generują sygnał dla komputera. Jak można sobie łatwo wyobrazić, z biegiem czasu siła nacisku na membranę może ulegać zniekształceniu, co będzie mieć negatywny wpływ na szybkość działania poszczególnych przycisków. Klawisze w tego typu klawiaturze najwolniej wracają do pozycji początkowej ze wszystkich rodzajów dostępnych klawiatur gamingowych.

Klawiatury mechaniczne dla graczy według zawodowych e-sportowców są o wiele lepsze od tych membranowych. Po pierwsze, są o wiele trwalsze, ponieważ są zbudowane w odmienny sposób. W klawiaturach mechanicznych pod każdym klawiszem znajdziemy oddzielny przycisk mechaniczny, który ma za zadanie rejestrować uderzenie. Każdy przycisk może wytrzymać miliony naciśnięć, średnio od 20 mln do nawet 50 mln. Duża żywotność i trwałość to największa zaleta klawiatur mechanicznych . Tego typu sprzęt jest zazwyczaj o wiele cięższy od innych rodzajów klawiatur.

Nie należy jednak zapominać, że klawiatury mechaniczne dla graczy mają też swoje wady. Jednym z największych minusów tego typu sprzętów jest to, że są one dosyć głośne. Nasze nocne granie może bardzo przeszkadzać innym domownikom albo nawet sąsiadom.


Zobacz też: Jaki procesor do laptopa wybrać? Rodzaje


Klawiatury mechaniczne dla graczy – co brać pod uwagę przy zakupie?

Na co zwracać uwagę przy wyborze klawiatury mechanicznej? Istnieje kilka podstawowych parametrów technicznych, na podstawie których możemy dokonać świadomego wyboru tego narzędzia gamingowego.

Po pierwsze sprawdźmy, jaki jest sposób komunikacji z komputerem. Standardowe klawiatury mechaniczne dla graczy komunikują się z komputerem za pomocą kabla. Komunikacja przewodowa w tym przypadku jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ klawiatury bezprzewodowe działają zazwyczaj z minimalnym opóźnieniem. Nie stanowi to żadnego problemu w przypadku korzystania z komputera w innym celu, jednak dla graczy komputerowych nawet milisekundy mogą przeważyć o wyniku gry. Komunikacja przewodowa może być jednak mniej komfortowa niż ta bezprzewodowa.

Jakość wykonania to kolejny parametr techniczny, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej klawiatury. Im lepsze materiały wykorzystane w produkcji klawiatury, tym sprzęt będzie trwalszy.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe parametry techniczne, na przykład, czy klawiatura ma podświetlane klawisze . Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, zwłaszcza, gdy gramy w nocy lub w pomieszczeniach z niewystarczającą ilością światła. Wielu producentów standardowo już oferuje opcję podświetlania klawiszy. Sprawdźmy też, czy klawiatura mechaniczna graczy posiada przydatne dodatki, np. regulowane nóżki z antypoślizgowymi stabilizatorami.

Klawiatury mechaniczne są wyposażone w różnego rodzaju przełączniki . Modeli przełączników jest bardzo dużo, a każdy z nich charakteryzuje się nieco inną pracą. Różnego rodzaju przełączniki wymagają też innej siły nacisku. Warto wcześniej zapoznać się z testami przeprowadzanymi przez e-sportowców czy blogerów dotyczącymi poszczególnych rodzajów przełączników.

Tanie klawiatury mechaniczne dla graczy

Ceny klawiatur mechanicznych dla graczy mogą się znacznie różnić. Najtańsze modele możemy kupić już za około 200 zł, a ceny najdroższych klawiatur mechanicznych mogą przekraczać nawet 1000 zł. Wszystko więc zależy od sumy, jaką chcemy lub jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup klawiatury gamingowej.

Z roku na rok rośnie wybór tańszych modeli. Warto jednak zdecydować się na klawiaturę, która ma dobre opinie wśród innych graczy. Przez zakupem należy więc poświęcić trochę czasu na poszukanie informacji o modelach, które nas interesują i porównanie ich możliwości, parametrów technicznych, jak i opinii o nich. Popularne portale dla graczy, jak i blogi prowadzone przez gamerów, regularnie publikują rankingi klawiatur mechanicznych – możemy je przejrzeć, żeby zorientować się, na jakie modele warto zwrócić uwagę.

Zobacz film: Dzieci uzależnione od komputerów, źródło: Dzień Dobry TVNCo sądzisz o tym artykule?
70
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0