Finanse i Praca

Kim jest scrum master i ile zarabia?

scrum master

Fot. BartekSzewczyk / Getty Images

Finanse i Praca

Kim jest scrum master i ile zarabia?

scrum master

Fot. BartekSzewczyk / Getty Images

Scrum master to osoba odpowiedzialna za wspieranie członków zespołu, która zajmuje się scrumem, czyli doskonaleniem produktu. Praca scrum mastera polega głównie na dbaniu o prawidłowy przebieg pracy nad projektem, głównie od strony teoretycznej, oraz na udzielaniu wsparcia współpracownikom.

Osoba, która chce zostać scrum masterem, musi przejść szkolenie, a następnie uzyskać certyfikat. Obowiązki scrum mastera są głównie związane z opieką nad zespołem i zarządzaniem procesem. W tym miejscu warto dodać, że scrum to metodyka, która została opracowana w 1986 roku, a jej głównym założeniem jest efektywne i zwinne (ang. agile) tworzenie wizji produktów oraz rozwój procesów. Scrum master jest jedną z kilku osób należących do zespołu scrum. W artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania: jak zostać scrum masterem, ile zarabia scrum master.

Więcej:

Scrum master: szkolenie i certyfikat

Każdy, kto marzy o tym, aby zostać scrum masterem, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zawód ten wymaga szkolenia i uzyskania certyfikatu zawodowego. Szkolenie scrum master trwa zwykle kilka dni i wiąże się z przygotowaniem do egzaminu certyfikującego. W Polsce funkcjonują dwie jednostki certyfikujące, czyli scrumOrg i scrumAlliance. Koszt szkolenia na scrum mastera wynosi około 3000 złotych, natomiast jeśli chodzi o certyfikat scrum master, za podejście do egzaminu należy zapłacić około 500 złotych. Poza szkoleniem i uzyskaniem certyfikatu osoba, które chce zostać scrum masterem, powinna mieć specyficzne umiejętności. Bardzo ważna jest komunikatywność i zdolność do pracy w zespole. Najważniejsze są więc umiejętności miękkie, a nie techniczne.Scrum master nie musi posiadać wykształcenia w zakresie branży informatycznej, ale dobrze jest, jeśli osoba na takim stanowisku ma ogólną wiedzę z zakresu IT, kodowania i testowania oprogramowania.

Jak wygląda codzienna praca scrum mastera?

Scrum master jest opiekunem i trenerem zespołu scrum, stara się więc wspierać wszystkich członków zespołu. Do głównych obowiązków scrum mastera można zakwalifikować następujące zadania:

  • zapewnienie, że scrum guide (czyli instrukcja obsługi tworzenia projektów) jest dobrze rozumiany i wdrażany,
  • Usuwanie przeszkód w trakcie prac zespołu,
  • codziennie spotyka się z całym zespołem i dyskutuje na temat zmian w projekcie,
  • pomoc zespołowi w zakresie organizacji pracy i czasu,
  • doskonalenie procesu dostarczania produktów wysokiej jakości,
  • praca nad transparentnością i otwartością komunikacji w zespole,
  • jest trenerem i dba o dobrą atmosferę w zespole.

Praca scrum mastera jest bardzo wymagająca, zwłaszcza jeśli chodzi o czas, jaki należy jej poświęcić. Zdarza się, że scrum master myśli o danym projekcie 24 godziny na dobę i zastanawia się, nawet w wolnych chwilach, nad wdrożeniami nowych elementów do projektu. W pracy scrum mastera duże znaczenie ma elastyczność i dopasowanie do zmieniających się warunków. Osoba na tym stanowisku nie powinna narzucać innym członkom zespołu swoich poglądów, tylko starać się wyciągać wnioski na podstawie obserwacji oraz obiektywnych informacji.


Zobacz film: Na czym polega praca greenkeepera? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zarobki scrum mastera

Odpowiedź na to, ile zarabia scrum master, zależy w dużej mierze od doświadczenia zawodowego oraz rodzaju firmy. Pensja scrum mastera waha się od 4000 złotych brutto (w przypadku osób początkujących) do około 12000 złotych brutto, w przypadku osób doświadczonych. Wedle raportów, średnie zarobki scrum mastera wynoszą około 9000 złotych brutto. Wiele zależy od tego, w jaki sposób scrum master pokierował swoją karierą. Po ukończeniu szkolenia i zdobyciu certyfikatu bardzo ważna jest praktyka, czyli np. staż w jakiejś firmie. Dzięki temu scrum master może nabrać doświadczenia i zrozumieć, na czym polega codzienna praca. Kolejnym krokiem jest wysłanie aplikacji, tj. CV oraz listu motywacyjnego do wielu różnych przedsiębiorstw. Warto wysyłać swoje dokumenty, nawet jeśli w ogłoszeniu jest wymagany długi staż pracy. Na rynku polskim jest zbyt mało scrum masterów, dlatego wiele firm decyduje się na zatrudnienie osoby mniej doświadczonej i doszkolenie jej. Jednocześnie w branży IT można zaobserwować trend związany ze zwiększaniem się zarobków scrum masterów, ponieważ ich rola jest coraz bardziej doceniana w firmach. Bardzo dobrym pomysłem jest ciągłe doszkalanie się, także w zakresie technicznych umiejętności, np. programowania. Wtedy też scrum master może pełnić więcej niż jedną funkcję w zespole, co pozwala mu na osiąganie wyższych zarobków. Wynagrodzenie scrum mastera zależy także od liczby projektów, wielkości firmy i konkretnych klientów zgłaszających się do przedsiębior

Co sądzisz o tym artykule?
90
49
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
5
18.11.2019
Jarek
Jestem Scrum Masterem od lat około sześciu. W życiu nie czytałem większych bredni ani na temat zakresu zadań w tej roli, ani zarobków z nią związanych. Moja początkowa stawka, 6 lat temu, wynosiła blisko 7 tys. zł. Obecna to 18 tys. zł (brutto, UoP). Czy w obecnych czasach ktoś jeszcze pracuje w tej roli, zarabiając poniżej 12-15 tys. brutto?
08.11.2019
Sutherland
Równie dobrze w tym artykule można było by wpisać LOREM IPSUM. Taka sama wartość tego by była...
07.11.2019
BB
Bardzo słaby poziom merytoryczny artykułu
07.11.2019
Mateusz Żeromski
Sprostujemy lekko

Osoba, która chce zostać scrum masterem, musi przejść szkolenie, a następnie uzyskać certyfikat.
> to mit, certyfikat nic nie daje, a szkolen trzeba wiele

uzyskania certyfikatu zawodowego
> nie ma takiego, scrum jest wolny i otwarty dla kazdego, zdanie testu ze znajomosci przewodnika na pamiec nic nie daje

koszt szkolenia - moze byc i 1000000 ale normalnie na rynku jest to 1200/1300 za dwa dni, Po prostu w cenie 3000 jest prowizja dla posrednikow scruimorg itp

scrum nie tylko w IT - wiec nie musi znac kodować, scrum master pracuje na relacjach i budowaniu zespolu usuwaniu przeszkod,
czasem znajomosc "kodowania" moze utrudniac prace

Po ukończeniu szkolenia i zdobyciu certyfikatu - no skonczcie z tym pdf'em - pracy z ludzmi nie da sie sprawdzić zdając test online

Ale dobrze ze sie artykuł ukazał - tylko prosze - nie nakręcajmy tych testów, "ala" certyfikatow zawodowych bo nie ma, scrum jest wolny, a to ze pewne firmy tak na tym zarabiają to już inna sprawa.

Pozdrawiam, Pani Gaba Kopyto - dobry artykuł, ciesze się że się ukazał!
Mateusz
07.11.2019
SM
Ależ niedokładne i pełen błędów artykuł, scrum master nie spotka się z zespołem codziennie by dyskutować o zmianach w projekcie, a aby omówić status pracy i dostać informacje o przeszkodach na jakie napotyka zespół, poza tym nie musi być na Tym spotkaniu, ma tylko upewnić się, że się odbywa. Żadnego szkolenia i certyfikatu też nie trzeba mieć, miły dodatek, ale nie wymagany.
Rozwiń wszystkie komentarzy