Kim jest Oscar? Sekrety najsłynniejszej statuetki filmowej

91. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w 24 lutego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy blogerkę i znawczynię tematu Katarzynę Czajkę-Kominiarczuk, aby opowiedziała nam o ciekawostkach, wpadkach i anegdotach dotyczących tej najbardziej znanej nagrody filmowej.

Dlaczego Oscar nazywa się Oscarem?

Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego statuetka dostała takie imię. Istnieją trzy teorie na ten temat - według pierwszej, bibliotekarka Amerykańskiej Akademii Filmowej Margaret Herrick, widząc statuetkę po raz pierwszy, podobno krzyknęła: "Przecież to mój łysy wuj Oscar!". Inna teoria głosi, że gdy w 1936 roku amerykańska aktorka Bette Davis została nagrodzona Oscarem, miała wówczas przyznać, że krzyżowiec, w właściwie jego pośladki przypominają pupę jej ówczesnego męża Harmona Oscara Nelsona. Natomiast zgodnie z trzecią teorią, najbardziej prawdopodobną, dziennikarze mieli dosyć używania określenia "nagroda Akademii" i jeden z nich, nawiązując do popularnego w latach 30. ubiegłego wieku skeczu, uznał, że nazwie statuetkę Oscarem.

Zobacz także:

Oscary bez prowadzącego! Będzie to pierwsza taka gala od 30 lat

Oscary 2019. "Zimna Wojna" ma mocną konkurencję

Ile waży statuetka Oscara?

Statuetka waży ponad 4 kilogramy.

Z czego zrobiona jest statuetka Oscara?

Materiały, z którego robiono Oscara zmieniały się przez lata, na przykład w czasie II wojny światowej, kiedy było duże zapotrzebowanie na metale, Oscary wykonywano z gipsu, a obecnie - ze stopu brązu.

Złoto, którym powlekane są Oscary łatwo się ściera, dlatego co pewien czas trzeba statuetkę wysyłać do Akademii, aby "ozłociła" ją na nowo.

Gdzie zdobywcy Oscara trzymają statuetkę?

Zaskakująco popularnym miejscem na trzymanie swojego Oscara jest toaleta. Swoją statuetkę trzyma tam między innymi aktorki Kate Winslet i Emma Thompson

Ta pierwsza uznała, że skoro jej goście pytają, czy mogą potrzymać statuetkę i często odgrywają przy tym scenę podziękowań za nagrodę, to dlaczego nie stworzyć im do tego idealnych warunków właśnie w WC. Kate twierdzi, że po tym, jak długo ktoś siedzi w toalecie, ona wie, ilu osobom dziękował w swojej mowie oscarowej.

Natomiast druga wspomniana aktorka uzasadniła swoją decyzję o ulokowaniu Oscara w toalecie tym, że "gdzie indziej statuetka wygląda dziwnie i niekoniecznie na miejscu".

Kto był najlepszym prowadzącym galę oscarową?

Powszechnie uważa się, że najlepszy był amerykański aktor i komik Billy Crystal. Docenia się go za dowcipne połączenie piosenek z monologami i swobodę na scenie.

Natomiast dla Amerykanów najważniejszym prowadzącym galę Oscarów był aktor Bob Hope, który robił to przez wiele lat.

Czy można kupić Oscara?

Generalnie Akademia Filmowa nie chcąc, aby powstał rynek sprzedaży i wymiany nagród, zastrzegła sobie prawo pierwokupu do wszystkich Oscarów rozdanych po wprowadzeniu tej zasady w latach 50. XX w. Obecnie Akademia nabywa je za symbolicznego dolara.

Oscary rozdane przed wprowadzeniem wspomnianej wyżej zasady można jednak kupić na wolnym rynku. Kwoty, za jakie można nabyć statuetkę sięgają nawet setek tysiący dolarów. Co ciekawe, kilka z nich zakupił reżyser Steven Spielberg i oddał je Akademii.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości