Psychologia

Optymiści mają swój dzień! Kiedy wypada Światowy Dzień Optymisty?

trzy kobiety z roznymi fryzurami obok siebie usmiechniete twarze

Smith Collection / Getty Images

Psychologia

Optymiści mają swój dzień! Kiedy wypada Światowy Dzień Optymisty?

trzy kobiety z roznymi fryzurami obok siebie usmiechniete twarze

Smith Collection / Getty Images

Optymista kojarzy się z człowiekiem, który zawsze jest zadowolony. Odznacza się pozytywnym usposobieniem i ma dobry humor bez względu na to, co go spotyka. Takie ujęcie tematu jest jednak zbyt dużym uproszczeniem. Kim więc tak naprawdę jest optymista? Jakie cechy go wyróżniają? Czy optymizmu można się nauczyć? Przypomnijmy, że optymiści mają swoje święto! W roku 2019 Światowy Dzień Optymisty przypada 21 sierpnia.

W roku 2019 Światowy Dzień Optymisty przypada 21 sierpnia. Dzień Optymisty jest obchodzony od 2016 roku. Ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę pozytywnego myślenia i zachęcić ludzi do zmiany swojej postawy na bardziej optymistyczną.

Dzień Optymisty jest świętowany również w Polsce. W związku z tym wyjątkowym dniem obchodzone są różne wydarzenia. W tym roku w Żninie odbyły się dwa wyjątkowe wydarzenia: 19 sierpnia Gala „Optymista Roku 2019” oraz 20 sierpnia Festiwal Optymizmu 2019.

Kulminacyjnym punktem czwartej edycji Gali „Optymista Roku”, wydarzenia które gromadzi wielu optymistów z kraju i zagranicy, było nagrodzenie statuetkami osób i firm, które swoją optymistyczną postawą, uśmiechem i życzliwością zarażają innych, a w swojej działalności kierują się szacunkiem i kulturą. Tytuł Super Optymista Roku 2019 otrzymali: Robert Korzeniowski, prof. Michał Kleiber, Izabela Trojanowska, Czesław Lang, Radosław Liszewski oraz Sławomir i Kajra jako Super Optymistyczne Małżeństwo Roku.


  • Kto to jest optymista?
  • Jak być optymistą?
  • Czy niepoprawny optymizm jest wskazany?


Zobacz też: Dzień bez papierosa 2019: światowy dzień bez tytoniu dobrą okazją do rzucenia palenia


Optymista, pesymista, a może realista? Każdy z nas jest inny i w różny sposób postrzega świat. Wpływ na to ma wiele różnorodnych czynników. Swoje nastawienie możemy jednak modyfikować i dążyć do osiągnięcia optymalnego stanu. Dla wielu osób jest nim właśnie postawa optymistyczna. Jak stać się optymistą i czy zawsze jest to dobre rozwiązanie?

Kto to jest optymista?

Rozważania na temat nastawienia do świata należy rozpocząć od ustalenia, co to znaczy optymista. Niestety, nie ma jednej, ścisłej definicji, która wyjaśniałaby znaczenie tego słowa. Warto wiedzieć, że optymizm jest tak naprawdę poglądem filozoficznym. Zakłada on, że świat i życie są dobre i można osiągnąć w nich pełnię szczęścia.

Optymista to człowiek, który cechuje się pozytywnym myśleniem. Ma tendencję do postrzegania i oceniania otoczenia w kategoriach czegoś dobrego. W przeciwieństwie do pesymisty, nie widzi przyszłości w czarnych barwach. Przyjmuje zupełnie inną perspektywę i wierzy w to, że przyszłe zdarzenia będą czymś pomyślnym . O takich ludziach zwykło się mówić, że widzą świat przez różowe okulary.

Dla optymistów szklanka zawsze jest do połowy pełna. Ludzie wyróżniający się taką postawą z każdej sytuacji wyciągają to, co pozytywne. Dostrzegają dobro nawet w rzeczach pozornie złych. Nie znaczy to, że nie zauważają negatywnych stron życia. Mimo przeciwności losu potrafią jednak cieszyć się życiem . Zamiast rozpamiętywać przykre doświadczenia, starają się sobie z nimi poradzić. Oczywiście nawet optymista może mieć chwile zwątpienia. Mimo to nie poddaje się i mierzy się ze swoimi porażkami, próbując przekuć niepowodzenia w coś dobrego lub przynajmniej wyciągnąć z nich wnioski. Jest bowiem przekonany, że nawet z beznadziejnej sytuacji jest jakieś wyjście.

Optymista i optymistka wyróżniają się także innymi cechami. Nie tylko są pozytywnie nastawieni, ale mają też bardzo dużo energii do działania . Często są też o wiele bardziej otwarci niż chociażby pesymiści. Może wynikać to z tego, że po prostu wierzą w dobre zakończenie każdej sytuacji. Mimo to optymistyczne podejście nie gwarantuje oczywiście szczęśliwego życia, choć może ułatwić jego osiągnięcie. We wszystkim należy jednak zachować umiar. Niepoprawny optymista może bowiem postrzegać świat zbyt pozytywnie, co przynosi czasem niepożądane skutki.

Jak być optymistą?

Nikt nie rodzi się całkowitym pesymistą, optymistą czy realistą. Choć postawom tym przypisuje się częściowo podłoże genetyczne, można w pewien sposób „wytrenować” swoje podejście do świata i ludzi. Jak stać się optymistą?

1. Spróbuj cieszyć się z małych rzeczy. Zamiast roztrząsać porażki, zacznij dostrzegać swoje sukcesy, nawet jeśli są niewielkie, i naucz się je celebrować.

2. Doceniaj to, co masz w życiu.

3. Określ, jakie są twoje potrzeby, i stopniowo zacznij je realizować.

4. Nie ufaj wszystkiemu, co podpowiada ci twoja głowa. Jeżeli masz tendencję do pesymistycznych myśli, postaraj się z nimi zmierzyć. Możesz zapisać swoje negatywne przekonania na kartce, a następnie wypisać argumenty przemawiające za ich słusznością, a także kontrargumenty pokazujące, że myśli te są błędne. Dzięki takiemu ćwiczeniu z czasem będziesz w stanie podawać logiczne i pozytywne uzasadnienia tego, że nie każde pesymistyczne przekonanie ma rację bytu.

5. Szukaj pozytywnych elementów w każdej sytuacji, nawet takiej, w której pozornie nie ma nic dobrego.

6. Odetnij się od przeszłości. Przykre zdarzenia z przeszłości nie muszą definiować całego twojego przyszłego życia.

7. Odrzuć nadmierny perfekcjonizm i zaakceptuj to, że popełniasz błędy. Każdemu czasem coś nie wychodzi, jednak nie warto się tym zadręczać. Ważne, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski.

8. Gdy masz jakiś problem, skup się na jego rozwiązaniu, a nie rozpamiętywaniu go.

9. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi.


Więcej: Polacy piją coraz więcej. Co to jest uzależnienie od alkoholu – jak rozpoznać i jak leczyć?


Powyższe porady dotyczące tego, jak zostać optymistą , mogą wydawać się dość banalne. Mimo to naprawdę działają. Wprowadzane stopniowo mogą realnie odmienić życie na lepsze. Warto więc podjąć to wyzwanie. Dzięki temu za jakiś czas możliwe będzie odczucie na własnej skórze tego, co to znaczy być optymistą .

Czy niepoprawny optymizm jest wskazany?

Niepoprawny optymista to dość radykalny przypadek. Podejście takiej osoby może czasem przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ prowadzi do zaburzonej oceny rzeczywistości. Skrajny optymista uważa, że świat i ludzie zawsze są dobrzy, przez co nie przyjmuje do wiadomości, że może spotkać go coś złego. W ten sposób zmniejsza się jego czujność. Gdy wkrada się brak racjonalnego myślenia, ludzie mają tendencję do niepotrzebnego ryzyka, a także lekceważenia niepokojących sygnałów . Niepoprawny optymista może być więc bardziej beztroski i nieodpowiedzialny. Zbyt pozytywne podejście przysłania mu to, co prawdziwe, i skłania do podejmowania nie do końca przemyślanych decyzji i działań. Takiej postawy lepiej unikać, ponieważ nie ma nic wspólnego ze zdrowym optymizmem.


Więcej: "Zrobię to później!" Prokrastynacja to choroba! Jak z nią walczyć?

Zobacz film: Paweł Burczyk – zawodowy optymista, źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
56
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0