Optymiści mają swój dzień! Kiedy wypada Światowy Dzień Optymisty?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy optymizmu można się nauczyć?
Czy optymizmu można się nauczyć?
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Szkolne i przedszkolne „wpadki” dzieci i rodziców
Kto jest największym jajcarzem na planie "BrzydUli 2"?
Kto jest największym jajcarzem na planie "BrzydUli 2"?
Optymista kojarzy się z człowiekiem, który zawsze jest zadowolony. Odznacza się pozytywnym usposobieniem i ma dobry humor bez względu na to, co go spotyka. Takie ujęcie tematu jest jednak zbyt dużym uproszczeniem. Kim więc tak naprawdę jest optymista? Jakie cechy go wyróżniają? Czy optymizmu można się nauczyć? Przypomnijmy, że optymiści mają swoje święto! Światowy Dzień Optymisty przypada 21 sierpnia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto to jest optymista?
    • Jak być optymistą?
      • Czy niepoprawny optymizm jest wskazany?

        Optymista, pesymista, a może realista? Każdy z nas jest inny i w różny sposób postrzega świat. Wpływ na to ma wiele różnorodnych czynników. Swoje nastawienie możemy jednak modyfikować i dążyć do osiągnięcia optymalnego stanu. Dla wielu osób jest nim właśnie postawa optymistyczna. Jak stać się optymistą i czy zawsze jest to dobre rozwiązanie?

        "Rób to, co dodaje Ci błysku"
        "Rób to, co dodaje Ci błysku"

        Światowy Dzień Optymisty

        Światowy Dzień Optymisty przypada 21 sierpnia. Dzień Optymisty jest obchodzony od 2016 roku. Ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę pozytywnego myślenia i zachęcić ludzi do zmiany swojej postawy na bardziej optymistyczną.

        Dzień Optymisty jest świętowany również w Polsce. W związku z tym wyjątkowym dniem obchodzone są różne wydarzenia. Co roku z tej okazji odbywa się Gala "Optymista Roku". W tym roku odbyła się ona 18 sierpnia w Warszawie.

        "Rób to, co dodaje Ci błysku"
        "Rób to, co dodaje Ci błysku"

        Kulminacyjnym punktem Gali „Optymista Roku”, wydarzenia które gromadzi wielu optymistów z kraju i zagranicy, jest nagrodzenie statuetkami osób i firm, które swoją optymistyczną postawą, uśmiechem i życzliwością zarażają innych, a w swojej działalności kierują się szacunkiem i kulturą. Tytuł Super Optymista Roku 2022 otrzymali: Juliusz Erazm Bolek, Vadim Brodski, Monika Chwajoł, Marlena Drozdowska, Paweł Jaguś, Barbara Jerschina, Kinga Kort, Joanna Lamparska, Laura Łącz, Krzysztof Miruć, Adam Palma, Jacek Piechota, Krzysztof Prusik, Marlena Rogowska, Izabela Stelmańska, Roman Szczeblewski i Damian Śniegula

        Kto to jest optymista?

        Rozważania na temat nastawienia do świata należy rozpocząć od ustalenia, co to znaczy optymista. Niestety, nie ma jednej, ścisłej definicji, która wyjaśniałaby znaczenie tego słowa. Warto wiedzieć, że optymizm jest tak naprawdę poglądem filozoficznym. Zakłada on, że świat i życie są dobre i można osiągnąć w nich pełnię szczęścia.

        Optymista to człowiek, który cechuje się pozytywnym myśleniem. Ma tendencję do postrzegania i oceniania otoczenia w kategoriach czegoś dobrego. W przeciwieństwie do pesymisty, nie widzi przyszłości w czarnych barwach. Przyjmuje zupełnie inną perspektywę i wierzy w to, że przyszłe zdarzenia będą czymś pomyślnym . O takich ludziach zwykło się mówić, że widzą świat przez różowe okulary.

        Dla optymistów szklanka zawsze jest do połowy pełna. Ludzie wyróżniający się taką postawą z każdej sytuacji wyciągają to, co pozytywne. Dostrzegają dobro nawet w rzeczach pozornie złych. Nie znaczy to, że nie zauważają negatywnych stron życia. Mimo przeciwności losu potrafią jednak cieszyć się życiem . Zamiast rozpamiętywać przykre doświadczenia, starają się sobie z nimi poradzić. Oczywiście nawet optymista może mieć chwile zwątpienia. Mimo to nie poddaje się i mierzy się ze swoimi porażkami, próbując przekuć niepowodzenia w coś dobrego lub przynajmniej wyciągnąć z nich wnioski. Jest bowiem przekonany, że nawet z beznadziejnej sytuacji jest jakieś wyjście.

        Optymista i optymistka wyróżniają się także innymi cechami. Nie tylko są pozytywnie nastawieni, ale mają też bardzo dużo energii do działania. Często są też o wiele bardziej otwarci niż chociażby pesymiści. Może wynikać to z tego, że po prostu wierzą w dobre zakończenie każdej sytuacji. Mimo to optymistyczne podejście nie gwarantuje oczywiście szczęśliwego życia, choć może ułatwić jego osiągnięcie. We wszystkim należy jednak zachować umiar. Niepoprawny optymista może bowiem postrzegać świat zbyt pozytywnie, co przynosi czasem niepożądane skutki.

        Jak być optymistą?

        Nikt nie rodzi się całkowitym pesymistą, optymistą czy realistą. Choć postawom tym przypisuje się częściowo podłoże genetyczne, można w pewien sposób „wytrenować” swoje podejście do świata i ludzi.

        Jak stać się optymistą?

        1. Spróbuj cieszyć się z małych rzeczy. Zamiast roztrząsać porażki, zacznij dostrzegać swoje sukcesy, nawet jeśli są niewielkie, i naucz się je celebrować. Możesz to robić przy pomocy notatnika, w którym będziesz zapisywać pozytywne wydarzenia i doświadczenia.
          1. Doceniaj to, co masz w życiu. Podobnie - możesz je sobie zapisywać
            1. Określ, jakie są twoje potrzeby, i stopniowo zacznij je realizować.
              1. Nie ufaj wszystkiemu, co podpowiada ci twoja głowa. Jeżeli masz tendencję do pesymistycznych myśli, postaraj się z nimi zmierzyć. Możesz zapisać swoje negatywne przekonania na kartce, a następnie wypisać argumenty przemawiające za ich słusznością, a także kontrargumenty pokazujące, że myśli te są błędne. Dzięki takiemu ćwiczeniu z czasem będziesz w stanie podawać logiczne i pozytywne uzasadnienia tego, że nie każde pesymistyczne przekonanie ma rację bytu.
                1. Szukaj pozytywnych elementów w każdej sytuacji, nawet takiej, w której pozornie nie ma nic dobrego.
                  1. Przepracuj swoją przeszłość, zwłaszcza jeśli była ona negatywna. Można to zrobić u terapeuty. Dzięki temu uda się wnieść więcej pozytywnych aspektów do życia.
                    1. Odrzuć nadmierny perfekcjonizm. Każdy z nas popełnia błędy, każdemu czasem coś nie wychodzi, jednak nie warto się tym zadręczać. Na błędach można i warto się uczyć.
                      1. Gdy masz jakiś problem, skup się na jego rozwiązaniu, daj sobie go przeżyć, ale nie rozpamiętuj go.
                        1. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi.

                          Wprowadzane stopniowo powyższe rady mogą realnie odmienić życie na lepsze. Warto więc podjąć to wyzwanie. Dzięki temu za jakiś czas możliwe będzie odczucie na własnej skórze tego, co to znaczy być optymistą .

                          Czy niepoprawny optymizm jest wskazany?

                          Niepoprawny optymista to dość radykalny przypadek. Podejście takiej osoby może czasem przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ prowadzi do zaburzonej oceny rzeczywistości. Skrajny optymista uważa, że świat i ludzie zawsze są dobrzy, przez co nie przyjmuje do wiadomości, że może spotkać go coś złego. W ten sposób zmniejsza się jego czujność.

                          Gdy wkrada się brak racjonalnego myślenia, ludzie mają tendencję do niepotrzebnego ryzyka, a także lekceważenia niepokojących sygnałów . Niepoprawny optymista może być więc bardziej beztroski i nieodpowiedzialny. Zbyt pozytywne podejście przysłania mu to, co prawdziwe, i skłania do podejmowania nie do końca przemyślanych decyzji i działań. Takiej postawy lepiej unikać, ponieważ nie ma nic wspólnego ze zdrowym optymizmem.

                          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                          Zobacz także:

                          Zobacz film: Paweł Burczyk – zawodowy optymista, źródło: Dzień Dobry TVN

                          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                          Źródło zdjęcia głównego: Lyndon Stratford/Getty Images

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości