Motoryzacja

Kiedy zmienić opony na letnie?

Młody mężczyzna zmienia opony w samochodzie

Fot. GettyImages / M_a_y_a

Motoryzacja

Kiedy zmienić opony na letnie?

Młody mężczyzna zmienia opony w samochodzie

Fot. GettyImages / M_a_y_a

Wielu początkujących kierowców nie wie, kiedy zmienić opony na letnie. Opony zimowe przeznaczone są do konkretnych nawierzchni i w warunkach wiosenno-letnich tracą przyczepność. Sprawdź, kiedy je wymienić.

Warto dopilnować terminu, w którym wymienimy opony na letnie. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo podczas jazdy sobie, swoim bliskim oraz pozostałym kierowcom.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Gdy temperatura powietrza przekroczy 7 st. , jest to znak, że pora zmienić opony na letnie. Przeważnie dzieje się to w kwietniu, choć warto w połowie marca już regularnie obserwować prognozę pogody. Opony letnie należy zakładać dopiero wtedy, gdy w pełni pozwolą na to warunki pogodowe. Co do samych opon, to najlepiej kupować je poza sezonem. To właśnie wtedy hurtownie wietrzą magazyny i pozbywają się niepotrzebnych modeli.

Z podjęciem decyzji o zmianie opon nie warto zwlekać. Od odpowiednio dobranego ogumienia zależeć będzie nie tylko komfort podróżowania, ale i jego bezpieczeństwo. Podczas wybierania opon letnich należy zwrócić uwagę na rodzaj mieszanki gumowej, z jakiej są stworzone oraz na wzór bieżnika. Opona musi zapewniać dobrą przyczepność na mokrym asfalcie. W wyborze mogą pomóc etykiety umieszczane przez producentów. Informują one m.in. jak głośna jest opona oraz jak wpływa na zużycie paliwa.

O czym pamiętać podczas zmieniania opon na letnie?

Istnieje kilka zasad, o których trzeba pamiętać podczas zmiany ogumienia. Opony na lato nie mogą być w złym stanie, czyli nie mogą być popękane lub mieć zużyty bieżnik. Zużyte i popękane opony nie zapewniają dobrej trakcji. Ponadto zwiększają drogę hamowania, a w związku z tym zwiększają ryzyko wypadku. Gdy wymienia się opony na letnie i korzysta się z używanych, należy wybrać tylko te, u których głębokość bieżnika nie jest mniejsza niż 1,6 mm.

W odróżnieniu od opon zimowych, tych letnich nie trzeba zakładać od razu, gdy zacznie się sezon. W Polsce zima utrzymuje się dość długo i niekiedy wraca, nawet gdy w kalendarzu mamy wiosnę. Warto chwilę poczekać, by wymienić opony na letnie.

Kiedy zmienić opony na letnie i które kupić: używane czy nowe?

Wybór między oponami nowymi i używanymi to problem, z którym wielu kierowców zmaga się co sezon. Wynika to głównie z chęci zaoszczędzenia pieniędzy. A okazji do kupienia opon jest wiele. Można je znaleźć na aukcjach internetowych, giełdach samochodowych czy forach internetowych. Dużą popularnością cieszą się także opony sprowadzane z zagranicy.

Odpowiedzi na pytanie, kiedy zmienić i jakie opony letnie wybrać, może być wiele. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Kupując nowe opony, można być pewnym, że będą w idealnym stanie technicznym. Oznacza to, że bieżnik będzie cały i nie będą posiadać żadnych ukrytych wady. Takiej pewności nie można mieć, gdy kupuje się opony używane.

Jak przechowywać opony

Kiedy już wiemy, na jakie opony letnie zmienić te , z których obecnie korzystamy, warto poznać ogólne zasady przechowywania ogumienia. Bez względu na rodzaj opon, należy je zawsze przetrzymywać w zamkniętym pomieszczeniu. Powinno być ono ciemne i suche. Warto też zadbać, by temperatura w nim panująca nie była zbyt wysoka. Kolejnym zagrożeniem mogą okazać się różnego rodzaju płyny, takie jak: rozpuszczalniki, smary itp. Kiedy zmienia się opony na letnie , należy odpowiednio zatroszczyć się o te zimowe i na odwrót. Podczas przechowywania jednych i drugich opon dobrze jest położyć je w parach jedna na drugiej. Ważny jest także stan podłogi, na jakiej będą one leżeć – powinna być czysta i sucha.

Osoby, które nie mają możliwości, aby zapewnić oponom wyżej wymienione warunki, zawsze mogą oddać je do przechowali opon. Cena za usługę nie jest wygórowana. Istnieją przechowalnie, które pobierają za nią tylko 50 złotych za sezon – warto rozważyć skorzystanie z tej możliwości.

Zmiana opon a kontrola ciśnienia

Należy robić to przynajmniej raz w miesiącu oraz obowiązkowo przed każdą podróżą. Zbyt napompowane opony są zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Z tego powodu warto stale dbać o ich kondycję. Po zmianie opon na letnie należy utrzymywać w nich ciśnienie , które będzie na optymalnym poziomie.

Kiedy zmienimy opony zimowe na letnie , warto też pamiętać o tym, by zamontować nowe zaworki. Zaworki można kupić już kilkadziesiąt groszy, lecz wielu kierowców zapomina o wymianie. Wbrew pozorom to poważny błąd, gdyż uszkodzone zaworki mogą być powodem utraty ciśnienia powietrza w oponie. Jeżeli zależy nam, by wymiana kół odbyła się prawidłowo, warto zlecić wykonanie tego zadanie sprawdzonemu zakładowi wulkanizatorskiemu.

Zobacz także: Kiedy zmieniać opony na zimowe?


Co sądzisz o tym artykule?
77
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0