Porady

Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Po co to robimy?

zegarem na stacji metra

Benjamin Lee/EyeEm/Getty Images

Porady

Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Po co to robimy?

zegarem na stacji metra

Benjamin Lee/EyeEm/Getty Images

Zmiana czasu 2020. Przestawianie zegarków z zimowego na letni to zmora wielu osób. Z drugiej strony - większość krajów dzięki zmianie zauważa oszczędność energii oraz mniejszą liczbę wypadków samochodowych. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni i odwrotnie?

Z jednej strony zmiana czasu z zimowego na letni powoduje rozdrażnienie, z drugiej  - większe oszczędności energii. Z końcem marca śpimy krócej, ale wstajemy, gdy jest już jasno. Jak wygląda zmiana czasu w innych krajach?

Zmiana czasu z zimowego na letni – historia

Zmiana czasu ma swoje plusy i minusy. Nie każdy podchodzi do tego tematu entuzjastycznie, zwłaszcza latem. Zmieniając czas z zimowego na letni, twierdzimy, że śpimy krócej, a wstawanie wraz z budzikiem przychodzi nam z dużym utrudnieniem. Oczywiście zmiana czasu ma swoją historię. Jej pionierami byli Niemcy, którzy przesunęli czas o godzinę do przodu w okresie I Wojny Światowej. Chęć zmiany czasu zimowego pojawiła się dużo wcześniej, ale została zbagatelizowana. Potrzebę stosowania czasu letniego zgłosił amerykański filozof i polityk Benjamin Franklin, który uznał, że dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsze wstawanie i kładzenie się spać. Postulat Franklina uznano za humorystyczny i szybko o nim zapomniano. Kolejnym propagatorem został William Willett, który zajął się tym tematem w sposób bardziej poważny. Chęć zmiany czasu opisał w książce „Waste of Daylight”, gdzie uznał to rozwiązanie za korzystne dla brytyjskiej gospodarki. Jednak parlament nie zgodził się na pomysł przestawienia czasu o 80 minut i temat ponownie ucichł. Zmiana czasu z zimowego na letni funkcjonuje w Polsce od czasu I Wojny Światowej, ale nie obowiązywała każdego roku. Dla przykładu, pierwsza zmiana została wprowadzona w 1919 roku, a kolejna dopiero między 1945 a 1949 rokiem. Zmienny był również termin przestawiania godzin. W 1964 roku zmiana czasu na zimowy nastąpiła 27 września, a na letni 31 maja.

Gdzie obowiązuje zmiana czasu?

Istnieją obszary, na których jest wprowadzany czas letni, ale są też takie, na których ta czynność została zaniechana lub w ogóle niewprowadzona. Czas letni nie obowiązywał nigdy w Afganistanie, Nepalu, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Tanzanii, Wenezueli, Nigerii i wielu innych miejscach. Obszary, na którym kiedyś był wprowadzony czas letni, a obecnie z tego zrezygnowano, to m.in. Rosja, Mongolia, Chiny, Egipt, Algieria i Republika Południowej Afryki. Czas letni obowiązuje m.in. w Stanach Zjednoczonych (oprócz Arizony), Meksyku (z wyłączeniem Sonora), krajach skandynawskich, większej części Kanady, Europie Środkowej i Południowej. Czas letni oznacza się DST, czyli angielskim określeniem Daylight Saving Time. Czas geograficzny przesuwa się wówczas o godzinę do przodu i uznaje się, że taka zmiana ma wpłynąć na wydajniejsze zagospodarowanie światła dziennego.

Wady i zalety zmiany czasu na letni

Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zużywamy mniej energii elektrycznej, ponieważ gdy wstajemy, jest już jasno. Poza tym obserwuje się zwiększone bezpieczeństwo na drogach, gdyż wracamy ze szkół i pracy zwykle, gdy jest jeszcze jasno. Niestety większość ludzi skarży się na fakt, że w trakcie zmiany czasu śpimy krócej. Naukowcy stwierdzają, że w tym okresie zwiększa się liczba depresji, a nawet zawałów serca. Zmiana czasu na letni powoduje liczne komplikacje i duże koszty organizacyjne. Dla przykładu, pociągi pasażerskie są opóźnione o godzinę, a banki całkowicie rezygnują ze swoich usług.

Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni?

W Polsce zmiana czasu zimowego na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca o godzinie 2.00. Zegary przestawiamy o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października wskazówki cofamy. Czas letni trwa większą część roku (około siedmiu miesięcy). Zmiana czasu zimowego na letni w Polsce jest uzależniona od roku, a więc w 2019 obowiązuje 31 marca, w 2020 zegarki przestawiamy 29 marca, a w 2021 roku 28 marca. W Polsce czas letni jest wprowadzany i odwoływany zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dn. 3 listopada 2016 roku.

Zmiana czasu na zimowy

Bardziej entuzjastycznie podchodzimy do drugiego rozwiązania, czyli zmiany czasu z letniego na zimowy. Śpimy wtedy dłużej, ale wstajemy, gdy jest jeszcze ciemno. Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Jesienią zmieniamy wskazówki w ostatnią niedzielę października o godzinę do tyłu. W 2019 roku zmiana czasu letniego na zimowy odbędzie się 27 października, rok później 25 października, a w 2021 roku 31 października. Od 1988 do 2021 roku wskazówki zegarków zmieniamy z godziny 3.00 na 2.00. Na czas zimowy przechodzi się, ponieważ miesiące listopad-marzec są najciemniejsze w roku, a więc oszczędności byłyby znikome.

Zobacz także:

Jak poradzić sobie z hałaśliwym sąsiadem? Radca prawny: "Nie jesteśmy bezradni"

Jak wygląda procedura ustalania ojcostwa?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki?

Co sądzisz o tym artykule?
88
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0