Newsy

Kiedy zapadnie decyzja w sprawie zmiany obostrzeń? Rzecznik rządu komentuje

Piotr Muller, rzecznik rządu

x-news

Newsy

Kiedy zapadnie decyzja w sprawie zmiany obostrzeń? Rzecznik rządu komentuje

Piotr Muller, rzecznik rządu

x-news

Aktualne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa obowiązują do 30 stycznia. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że we wtorek (26 stycznia) z pewnością nie zostanie ogłoszona decyzja, co dalej z ograniczeniami. Kiedy zatem możemy spodziewać się zmian i jakich branż będą dotyczyć? 

Decyzja w sprawie luzowania obostrzeń

- Informacja w sprawie obostrzeń najprawdopodobniej  pojawi się w najbliższych dniach. Nie spodziewam się, żeby to było zaostrzenie obostrzeń - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Pytany w Polsat News, kiedy zapadną decyzje, co będzie dalej z obostrzeniami epidemicznymi po 1 lutego i kiedy rząd przedstawi informację w tej sprawie, Müller podkreślił, że zanim to nastąpi odbędzie się jeszcze posiedzenie Rady Medycznej, a rząd czeka jeszcze na dane epidemiczne z poniedziałku.

- Dzisiaj na pewno takiej decyzji (ws. obostrzeń) ogłoszonej nie będzie, w związku z tym mogę tylko powiedzieć, że to będą pewnie najbliższe dni, przed weekendem tak, aby był też czas na przygotowanie się - przekazał Müller.

- Nie spodziewam się - to co jest istotne - żeby to było zaostrzenie obostrzeń - to chciałbym jasno zadeklarować. Natomiast, czy będą to zdjęte obostrzenia w poszczególnych obszarach - taka decyzja jeszcze nie zapadła - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że jeżeli miałyby być decyzje dotyczące luzowania obostrzeń, to "obszar handlowy czy częściowo obszar hotelarstwa, czy kilka jeszcze innych obszarów" są pierwsze, które mogłyby być otwierane. - Ale w tej chwili, muszę to podkreślić, taka decyzja nie zapadła - zastrzegł Müller.

Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

Szczepionki przeciw COVID-19 - kiedy będą dostawy? 

Rzecznik rządu był pytany, kiedy zaszczepieni zostaną wszyscy seniorzy 60 i 70 plus. - Na pewno to jest drugi kwartał, to można zadeklarować, jeżeli te dostawy (szczepionek), które są zapowiadane zostaną zrealizowane - powiedział Müller.

Dodał, że producenci szczepionek zmieniają dla Europy i dla całego świata co chwilę terminy dostaw i Polska, podobnie jak inne kraje, jest uzależniona właśnie od producentów. - Logistyka krajowa nas w tym zakresie nie ogranicza - dodał.

Jak mówił, w tej chwili żaden producent nie zadeklarował możliwości dostarczenia szczepionek w drugim kwartale poza unijną umową ramową. - Siłą rzeczy te rozmowy w tej chwili właściwie są bezprzedmiotowe, bo pierwszeństwo jest dla dostarczenia (szczepionek) w ramach umowy unijnej (...). Największym wyzwaniem są ograniczenia produkcyjne, a nie to, że ktoś nie chce nam szczepionek sprzedać - podkreślił Müller.

Zobacz wideo: "Nic nie bolało, na 15 lutego mam kolejny termin". Trwają masowe szczepienia osób powyżej 70. roku życia 

Zobacz też:

Dworzec autobusowy w Kielcach, nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej. Jak wygląda po remoncie?

Nauczycielka z Podlasia skazana za uprowadzenie i seks z 14-letnim uczniem

Polskie korzenie Joe Bidena. Co łączy prezydenta USA z ziemią cieszyńską? "To niezwykłe odkrycie"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
66
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0