Na czym polega leasing on-line?

Leasing jest umową użyczenia na ustalonych wcześniej warunkach (m.in. regulowania ratalnych opłat). Najczęściej przedmiotem umowy jest samochód, który biorą w leasing nie tylko ludzie prowadzący działalność gospodarczą, ale również osoby fizyczne. Przepisy dotyczące funkcjonowania instytucji leasingu określone zostały w Kodeksie cywilnym (art. 7091 – 70918). O leasingu w studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy z Pawłem Svinarskim, vlogerem finansowm.

Istnieją dwa rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny. Różnią się między sobą czasem trwania umowy, rodzajem ponoszonych przez leasingobiorcę opłat oraz niektórymi zasadami. W Polsce najczęściej wybierany jest leasing operacyjny. Przedsiębiorca decydujący się na leasing może skorzystać z ulg podatkowych w wysokości 50% lub 100%. Odliczenie VAT uzależnione jest od rodzaju leasingu oraz celów, do jakich jest używany samochód.

Leasing jest najkorzystniejszą na rynku formą finansowania.

-zaznaczył Paweł Svinarski.

>>> Zobacz też: Ile kosztuje rejestracja auta w Polsce?

Procedury starania się o leasing

W leasing można wziąć auto osobowe, ciężarowe lub dostawcze. Każda z firm leasingowych stosuje swoje własne procedury oceny ryzyka, zawsze wyższego w przypadku firm młodych, dopiero zaczynających działalność. Procedury dzielą się na uproszczone i standardowe. Leasing samochodów osobowych najczęściej objęty jest procedurą uproszczoną, więc osoba wnioskująca nie musi zazwyczaj przedstawiać dokumentów określających jej sytuację finansową. Inaczej sprawa się przedstawia, jeżeli chodzi o pojazdy o znacznej wartości, gdy zastosowanie ma procedura standardowa. Udzielając leasingu na zasadach procedury uproszczonej, firmy biorą pod uwagę okres prowadzenia działalności, przy czym minimalny to 3 miesiące. Zdarzają się jednak firmy leasingowe, które udzielają leasingu firmom, które dopiero zaczęły działać na rynku. Procedura standardowa, pełna ma zastosowania np. w leasingu aut ciężarowych , wiążącym się z większym ryzykiem dla leasingodawcy. W tym przypadku często badana jest zdolność leasingowa przedsiębiorcy, więc musi on przedstawić dokumenty, takie jak bilans, rachunek wyników czy KPiR. Niezależnie od zastosowanej procedury leasingodawca sprawdzi historię kredytową ubiegającego się o leasing. Często oceniana jest też działalność leasingobiorcy pod kątem rokowań na przyszłość.

>>> Zobacz też: Diagnosta samochodowy. Jak nim zostać?

Leasing auta dla osoby prywatnej

Z możliwości wzięcia auta w leasing korzystają również osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Firmy leasingowe zazwyczaj sprawdzają sytuację finansową leasingobiorcy, choć najczęściej wystarczy przedstawić jedynie kilka ostatnich wyciągów z konta. Zdarza się, że wymagany jest również PIT za ostatni rok. Leasing auta osobowego osoby prywatnej jest dla wielu lepszym rozwiązaniem, niż wzięcie kredytu na zakup auta. Leasing zwiększa zdolność kredytową leasingobiorcy, wiąże się z mniejszą ilością formalności i elastycznością w wyborze samochodu. Trzeba jednak zaznaczyć, że leasing wiąże się z koniecznością wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, a auto przez cały czas trwania umowy jest własnością firmy leasingowej.

>>> zobacz tez: Gaśnica samochodowa - gdzie kupić i jaki rodzaj wybrać?

Leasing on-line

Jeszcze do niedawna leasing kojarzył nam się z papierologią. Jak zdradził Paweł Svinarski obecnie można wziąć leasing przez Internet, a więc nawet nie wychodząc z domu. Sprzedawcy samochodów starają się ułatwić klientom procedurę. Skoda umożliwia sprzedawanie samochodów w leasingu poprzez swoją interntową platformę. Mogą z niej korzystać zarówno klienci biznesowi jak i indywidualni. Klienci mogą skorzystać z oferty kilkudziesięciu dealerów Skody w całej Polsce. Formalności są dzięki temu bardzo uproszczone. Procedura jest zdaniem eksperta intuicyjna i wypełnienie formularza zajmie kilka minut. Samochód odbieramy w wybranym salonie w przeciągu kilku dni.

>>> Zobacz też: Czy opłaca się brać kredyt samochodowy?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości