
Jesień tuż, tuż. Czujemy ją w powietrzu, wyciągamy szaliki i cieplejsze kurtki i częściej pijemy gorącą herbatę. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień, a kiedy kalendarzowa? Nie wszystkie daty są stałe.
Początek astronomicznej jesieni
Koniec lata i początek astronomicznej jesieni przypadają na równonoc jesienną. Występuje ona, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Od tego momentu kończa się ciepłe miesiące na półkuli północnej i wiosna dociera do części południowej.
Astronomiczna jesień w tym roku rozpocznie się we wtorek, 22 września 2020, o godzinie 15:31. Co istotne, podczas równonocy dzień i noc trwają tyle samo, około 12 godzin. Potem noce będą się sukcesywnie wydłużać, aż do przesielnia zimowego - 21 lub 22 grudnia.
Jesień kalendarzowa
Kalendarzowa jesień rozpocznie się w środę, 23 września 2020 (ta data pozostaje niezmienna). I potrwa trzy miesiące - do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima
Pogoda jesienią
Jesień to nie tylko krótsze dni i dłuższe noce, ale także niższa temperatura na zewnątrz. Jesienią na termometrach zobaczymy wartości pomiedzy 5 a 15 st. C.
Widoczność nieba
Jesienią podziwiać będziemy mogli wiele planet, jak Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Szczególnie dobra widoczność będzie dotyczyła Marsa.
Pełnie księżyca - jesień 2020
Pełnie Księżyca przypadną: 1 października, 31 października, 30 listopada. Nów nastąpi zaś 16 października, 15 listopada, 14 grudnia.
14 grudnia dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca, które jednak nie będzie widoczne w Polsce. Dostrzec je będą mogli mieszkańcy Chile i Argentyny. Dobra widoczność będzie także na Oceanach Spokojnym i Atlantyckim.
Zobacz także:
O czym pamiętać idąc do lasu? Policja apeluje do grzybiarzy
Ostatnie dni lata na fotografiach gwiazd. Jak upływa im ten czas?





