Porady

Kiedy przypada początek astronomicznej jesieni?

jesień, bieganie po parku

Stanislaw Pytel/Getty Images

Porady

Kiedy przypada początek astronomicznej jesieni?

jesień, bieganie po parku

Stanislaw Pytel/Getty Images

Jesień tuż, tuż. Czujemy ją w powietrzu, wyciągamy szaliki i cieplejsze kurtki i częściej pijemy gorącą herbatę. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień, a kiedy kalendarzowa? Nie wszystkie daty są stałe. 

Początek astronomicznej jesieni 

Koniec lata i początek astronomicznej jesieni przypadają na równonoc jesienną. Występuje ona, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Od tego momentu kończa się ciepłe miesiące na półkuli północnej i wiosna dociera do części południowej.  

Astronomiczna jesień w tym roku rozpocznie się we wtorek, 22 września 2020, o godzinie 15:31. Co istotne, podczas równonocy dzień i noc trwają tyle samo, około 12 godzin. Potem noce będą się sukcesywnie wydłużać, aż do przesielnia zimowego - 21 lub 22 grudnia. 

Jesień kalendarzowa

Kalendarzowa jesień rozpocznie się w środę, 23 września 2020 (ta data pozostaje niezmienna). I potrwa trzy miesiące - do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima

Pogoda jesienią

Jesień to nie tylko krótsze dni i dłuższe noce, ale także niższa temperatura na zewnątrz. Jesienią na termometrach zobaczymy wartości pomiedzy 5 a 15 st. C. 

Widoczność nieba

Jesienią podziwiać będziemy mogli wiele planet, jak Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Szczególnie dobra widoczność będzie dotyczyła Marsa. 

Pełnie księżyca - jesień 2020 

Pełnie Księżyca przypadną: 1 października, 31 października, 30 listopada. Nów nastąpi zaś 16 października, 15 listopada, 14 grudnia. 

14 grudnia dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca, które jednak nie będzie widoczne w Polsce. Dostrzec je będą mogli mieszkańcy Chile i Argentyny. Dobra widoczność będzie także na Oceanach Spokojnym i Atlantyckim. 

Zobacz także:

O czym pamiętać idąc do lasu? Policja apeluje do grzybiarzy

Ostatnie dni lata na fotografiach gwiazd. Jak upływa im ten czas?

Jak przygotować buty na jesień? Sprawdź, co radzi ekspert

Co sądzisz o tym artykule?
78
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0