
Rodzice bardzo uważnie obserwują rozwój swojego malucha. Liczne badania wskazują, że dziecko zaczyna stawiać samodzielne kroki w wieku około roku. Wcześniej uczy się poruszać, raczkując lub pełzając. To dobry moment na stymulację malucha. Pełzanie i raczkowanie wzmacnia mięśnie, uczy koordynacji i równowagi.
Raczkowanie
Dziecko uczy się bardzo szybko. Zanim się obejrzysz, kołysanie na boki, pełzanie czy suwanie na pupie przeistoczy się w raczkowanie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy maluch zaczyna raczkować. Niektóre zaczynają w wieku 6 miesięcy, inne dopiero w 10., ale zazwyczaj – około 9. miesiąca.
Ciekawość świata sprawia, że niemowlę leżąc na brzuszku unosi głowę, odpycha się rączkami, podkula nóżki i próbuje się przemieszczać. To świetne ćwiczenia, a samo raczkowanie sprawia, że malec rozwija się w błyskawicznym tempie.
Jak pomóc dziecku?
Dziecko należy zachęcać do aktywności i jednocześnie dać mu swobodę. Oczywiście nie mamy tu na myśli całkowitej swobody, ale po prostu wyboru, w bezpiecznym dla niego środowisku. Wspieraj je w samodzielnym wstawaniu i zapomnij o komentarzach typu: Nie rób tak, bo upadniesz.
Aby zachęcić dziecko do raczkowania (a więc nauki koordynacji) możesz mu pomóc rozkładając zabawki po pokoju, ale w zasięgu wzroku malucha. Można również postawić na zabawki stworzone z myślą do wspierania raczkującego szkraba. Przykładem takiej zabawki może być Kot na odkurzaczu od Fisher Price. To świetna zabawka, po naciśnięciu głowy kotka, będzie on sunął na „odkurzaczu” w rytm muzyki. Światełka, dźwięki i wesoła muzyka zachęcają dziecko do raczkowania i chodzenia w ślad za kocim przyjacielem. Zabawka pomaga również rozwijać sprawność ruchową oraz uczy zasady przyczyny i skutku.
Zobacz wideo: Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy o pierwszych krokach maluszków
Pierwsze kroki
Maluch pierwsze samodzielne kroki stawia w wieku około 12 miesiąca życia. Wcześniej stoi podtrzymując się mebli, ścian czy rodzica. Dziecku w nauce chodzenia pomóc może także Interaktywny Chodzik Zebra - stabilny i wygodny uchwyt oraz podstawa na kółkach, pomoże utrzymać równowagę i płynnie rozpocząć etap chodzenia.
Chodzik nadaje się także dla mniejszego maluszka, który bawi się na siedząco – posiada możliwość włączenia melodii, uczy niemowlę nowych słówek, a kiedy przychodzi czas, pomaga stawiać pierwsze korki.
Co może zaniepokoić?
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w innym tempie. Wcześniaki, które mają nieco opóźniony rozwój motoryczny, będą swoje pierwsze kroki stawiać później. Regularne kontrole u lekarza pediatry i kontrola napięcia mięśniowego powinny cię uspokoić. Pamiętaj też, że maluch stawia pierwsze kroki nieporadnie i nie wie jeszcze, jak prawidłowo ustawić stopy. Może więc chodzić na palcach lub wykrzywiać nóżki. To nie powód do niepokoju.
Pamiętaj, aby nie ograniczać dziecka butami – tak, to prawda. Stopy malucha najlepiej rozwijają się… na bosaka! Wielu ortopedów zaleca nawet starszakom jak najczęstsze chodzenie boso.
Zwróć uwagę, jeśli dziecko:
- w wieku 9 miesięcy nie potrafi się podnieść,
- w wieku 1,5 roku nie potrafi stawiać samodzielnych kroków bez podpierania się o przedmioty.
Wyżej wymienione przypadki wymagają konsultacji lekarza – być może maluch wymaga więcej stymulacji lub konkretnych ćwiczeń.
Artykuł sponsorowany





