"Nie wiem, jak rozmawiać z moim dzieckiem o seksie!" Psycholog radzi, od czego zacząć

Dzieci zaczynają interesować się swoją płciowością w momencie, kiedy poznają świat. Zauważają różnice między dziewczynkami a chłopcami. Jak rozmawiać z dziećmi o seksualności, o seksie, o relacjach między kobietami a mężczyznami? Jak rozmawiać z młodszymi dziećmi, a jak z nastolatkami?
  • Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?
    • Dzieci są seksualne z natury
      • Masturbacja dzieci
        • Kiedy sytuacja może zaniepokoić?

          Zobacz też: 

          Mój partner nie chce ze mną uprawiać seksu! Co robić?

          Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

          Nie jest nam łatwo rozmawiać o seksie i często się obawiamy, że nasze dziecko jest zbyt młode i niewinne, by poruszać z nim te kwestie.Tymczasem w życiu każdego nastolatka przychodzi moment, kiedy zaczyna interesować się płcią przeciwną i zdobywa pierwsze doświadczenia seksualne.

          Jeśli chodzi o przygotowanie do rozmowy z dzieckiem o seksie, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w książki edukacyjne.

          Mimo wielu obaw, warto samemu zacząć rozmowę z dzieckiem. Nastolatek, prędzej czy później, zacznie sam szukać informacji o seksie w Internecie.

          Rozmowa może zacząć się od wyrażenia naszych zmartwień, na przykład:

          Martwię się o ciebie, boję się, że to co się wydarzy podczas pierwszego razu, źle wpłynie na ciebie, albo upijesz się i zrobisz coś, czego będziesz żałował. 

          Kiedy dziecko nie chce rozmawiać z nami o seksie, mimo wszystko warto kontynuować rozmowę - np. nawiązując do jakiegoś filmu albo artykułu. Odkładanie tej ważnej rozmowy nie ma sensu!

          Młodzież jest obecnie bardzo zagubiona:

          O ile może znaleźć w sieci informację, jak założyć prezerwatywę, o tyle jeśli chodzi o bezpieczeństwo i świadomość, bliskość, tu jest problem (...) Młodzież powinna wiedzieć, że pierwszy raz powinien się odbyć w bezpiecznych warunkach, bez alkoholu, ważne żeby to była świadoma decyzja i była związana z uczuciem - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN Izabela Jąderek, seksuolog.

          Zobacz film: Nastolatki edukują rówieśników, źródło: Dzień Dobry TVN

          Dzieci są seksualne z natury

          To normalne, że dzieci w pewnym wieku odkrywają swoją seksualność. Poznają swoje ciało. Zaczynają zadawać pytania. Słowo seks choć jest obecnie popularne, to niestety nie do końca właściwe. Najczęściej kojarzy się ze stosunkiem seksualnym, pożądaniem, podnieceniem. A seks oznacza po prostu płeć. Dziecko od urodzenia jest istotą seksualną i przejawia swoją płeć zarówno fizycznie jak i psychicznie.

          >>>Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Radzi Alicja Długołęcka.

          Rozmowa jak każda inna

          Rodzice z niewiadomych powodów krępują się rozmawiać z dziećmi o seksie. Kiedy dzieci zaczynają zadawać pytania, rodzice nie powinni zostawiać ich bez odpowiedzi. Jak zaznaczyła seksuolog, odpowiadać należy w sposób dostosowany do rozwoju poznawczego dziecka.

          Jeżeli dziecko pyta, skąd się wzięło, trzeba mu powiedzieć prawdę, oczywiście bez kontekstu emocjonalnego. Nie zawstydzając dziecka. Nie generować w dziecku poczucia, że robi coś złego. W żadnym wypadku, że zostało znalezione w kapuście.

          - zwróciła uwagę Izabela Jąderek.

          Seksuolog dodała, że rodzice powinni wręcz zachęcać dziecko do zadawania kolejnych pytań.

          >>>Zobacz też: Czy spanie z dzieckiem wpływa na jego seksualność?

          Zobacz film: Dzieci i seksualność, źródło: Dzień Dobry TVN

          Masturbacja dzieci

          Dziecko mając nieco ponad rok zaczyna poznawać swoje ciało. Zainteresowaniem własnym ciałem trwa mniej więcej do 6. Roku życia dziecka. Wówczas następuje faza latencji, czyli wyciszenia. Okres ten trwa mniej więcej do 11. Roku życia, kiedy dziecko zaczyna dojrzewać.

          Masturbacja dzieci to temat, który interesuje, a zarazem niepokoi wielu rodziców. Zdaniem seksuolog jest to naturalny proces fizjologiczno-rozwojowy.

          Dziecko nie dotyka się w miejsca intymne, ponieważ ma takie same potrzeby jak dorosły. Dziecko nie ma popędu seksualnego. Nie jest wykształcone. Dziecko dotyka swoich narządów płciowych z ciekawości.

          - zaznaczyła seksuolog.

          >>>Zobacz też: Masturbacja dzieci. Zaburzenie czy naturalne zachowanie?

          Kiedy sytuacja może zaniepokoić?

          Rodzica powinna zaniepokoić częstotliwość, z jaką dziecko dotyka się w miejsce intymne. Czynność ta nie może również służyć do rozładowania emocji. Dziecko powinno wiedzieć, że masturbacja jest naturalnym zjawiskiem, jednak nie jest to coś, co powinno nam towarzyszyć w każdym momencie życia.

          Do tematu masturbacji trzeba podejść bardzo delikatnie, tak, by nie zawstydzić dziecka, ponieważ w ten sposób możemy zranić dziecko. Co więcej sprawimy, że maluch będzie się ukrywał przed rodzicami tylko po to, by dotykać się w miejsca intymne.

          Zobacz też: Nimfomanka – kobieta wyzwolona czy obsesyjnie uzależniona od seksu? >>> 

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości