Ciąża i pierwsza miesiączka - kiedy iść do ginekologa?

Kobieta w ciąży siedzi u ginekologa na kozetce. Pierwsze badanie.
Fot. zoranm / Getty Images
Wizyta u ginekologa jest stresująca nie tylko dla młodych kobiet, ale także dla tych dojrzałych. Istnieje kilka kluczowych momentów, kiedy iść do ginekologa w ciąży oraz kiedy jest obowiązkowy czas na pierwszą wizytę.

Pierwsze wizyty u ginekologa nie są łatwe, zarówno dla młodych dziewcząt, jak i dla ciężarnych. Kobiety, które zrobiły test, często nie wiedzą kiedy iść do ginekologa w ciąży, a właściwie w jakim czasie po zapłodnieniu powinny się wybrać. Ten moment ma ogromne znaczenie, m.in.. ze względu na badania, które trzeba wykonać. W takim razie jaki moment jest idealny i kiedy musi się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Kiedy iść do ginekologa w ciąży?

Test ciążowy wyszedł pozytywnie? Jeśli tak, to kiedy iść do ginekologa potwierdzić ciążę? Nie musisz iść tam natychmiast po wykonaniu testu. Nie masz pewności i najchętniej od razu zapisałabyś się na wizytę, aby potwierdzić zapłodnienie? Lepiej poczekaj i zobacz, czy pojawi się miesiączka, bo test ciążowy może się mylić. Najlepszy moment, żeby iść do ginekologa z podejrzeniem ciąży jest między 6 a 8 tygodniem od ostatniej miesiączki.

Momentem ostatecznym na to, by pójść do ginekologa potwierdzić ciążę powinien być 10 tydzień od ostatniej miesiączki. Do tego czasu ginekolog powinien wykonać podstawowe badania oraz zlecić Ci przyjmowanie kwasu foliowego i suplementów.

Pierwsze miesiące: ciąża - kiedy do ginekologa?

Do ginekologa powinnaś wybrać się kilka razy, szczególnie jeśli to początek ciąży. Jeśli pierwsza wizyta u ginekologa miała już miejsce, musisz wybrać się ponownie z wynikami badań, które zostały zlecone. Wtedy specjalista ustali (według indywidualnego planu) harmonogram kontroli podczas ciąży oraz założy kartę przebiegu ciąży.

Podczas ciąży jest kilka ważnych momentów, w których powinnaś zjawić się w gabinecie. Obowiązkowo powinno się iść do ginekologa w drugim trymestrze ciąży, żeby specjalista posłuchał tętna płodu i ocenił, czy nie występują obrzęki rąk, stóp, a także twarzy u matki. Następny momentem, kiedy najlepiej iść do ginekologa w czasie ciąży, przypada na 20 tydzień - lekarz-specjalista zmierzy brzuch matki i dokona pomiaru płodu za pomocą badania USG.

Będąc tuż przed porodem powinnaś od 28 tygodnia ciąży regularnie odwiedzać gabinet ginekologa, żeby badać ruchy dziecka. Wizyty mogą się odbywać nawet co tydzień lub dwa. Lekarz będzie kontrolował płód oraz Twoje narządy - miednicę, szyjkę macicy, łożysko.

Kiedy iść do ginekologa po porodzie?

Najważniejsze wizyty są tuż po porodzie i w czasie ciąży. Kiedy wybrać się obowiązkowo do ginekologa po porodzie? Jakie dolegliwości wymagają natychmiastowej wizyty? Na pewno wizyta u ginekologa jest konieczna, jeśli występuje krwawienie, a upławy mają nieprzyjemny zapach i różowy kolor. Jeśli odczuwasz takie dolegliwości jak ból brzucha, gorączka lub wystąpiła u ciebie opuchlizna - natychmiast odwiedź ginekologa.

Po porodzie należy ponownie iść do ginekologa w ciągu 6 tygodni od powrotu z dzieckiem do domu. To ważna kontrolna wizyta, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Lekarz ginekolog musi sprawdzić wagę i ciśnienie krwi, zbada też, czy organizm wraca do normy po ciąży. Zostanie także wykonane USG dopochwowe, żeby sprawdzić rozmiar macicy oraz ocenić pracę jajników, mięśni pochwy oraz odbytu. Specjalista wykona także badanie narządów zewnętrznych, aby ustalić, czy okolice intymne goją się poprawnie.

Zobacz film: Porady ginekologa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsza wizyta u ginekologa - kiedy?

Młode dziewczyny często nie wiedzą, kiedy najlepiej iść do ginekologa. Najlepszym momentem jest pierwsza miesiączka lub planowanie rozpoczęcia współżycia. Nie ma ustalonego konkretnego wieku, kiedy trzeba się wybrać do ginekologa po raz pierwszy. Wszystko zależy od organizmu kobiety oraz pierwszej miesiączki. Jeśli nastolatka krwawi regularnie i nie występują przy tym żadne dolegliwości - nie ma konieczności wybrania się do ginekologa. Jeśli jednak miesiączki są obfite, a ciało zaczyna się zmieniać po krwawieniu, np. łechtaczka jest powiększona, występuje trądzik lub brak włosów łonowych, to należy wybrać się do specjalisty.

Wybranie się do ginekologa jest obowiązkowe, gdy kobieta myśli o rozpoczęciu współżycia ze swoim partnerem. Lekarz wykonuje wtedy badanie ginekologiczne oraz USG dopochwowe, a także dobierze odpowiedni rodzaj antykoncepcji. Podczas pierwszej wizyty ginekolog przeprowadzi ogólny wywiad. Badanie młodych dziewczyn jest przeprowadzane przez lekarza delikatnie. Należy także pamiętać, że nieletnie dziewczyny, powinny zjawić się w gabinecie z osobą dorosłą.

Istnieje kilka okoliczności, w których wizyta u ginekologa jest obowiązkowa, m.in. gdy występują upławy, pieczenie lub ból brzucha. Niepokojącymi objawami są także: całkowity zanik lub nieregularne krwawienia, powiększenie narządów zewnętrznych, czyli np. łechtaczki oraz bardzo obfite menstruacje.

Wizyta u specjalisty płci przeciwnej jest równie stresująca, co u pani ginekolog. Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa przebiegnie w swobodnej atmosferze i młode kobiety zobaczą już, jak wygląda badanie ginekologiczne, z pewnością będą odbierały kolejne kontrole jak wizyty u każdego innego lekarza.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości