Newsy

Kazimierz Deyna na znaczku Poczty Polskiej

Kazimierz Deyna na znaczku Poczty Polskiej

fot. Poczta Polska

Newsy

Kazimierz Deyna na znaczku Poczty Polskiej

Kazimierz Deyna na znaczku Poczty Polskiej

fot. Poczta Polska

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek przedstawiający jednego z najlepszych piłkarzy w historii, wielokrotnego reprezentanta Polski, dwukrotnego medalistę olimpijskiego Kazimierza Deynę. W środę znaczek zaprezentowano w siedzibie Legii Warszawa.

Znaczek w nakładzie 30 mln sztuk, na papierze fluorescencyjnym, autorstwa Jarosława Ochendzana jest wartości 5,90 zł.

Być jak Kazimierz Deyna

2019 - rok Kazimierza Deyny

"2019 rok, to rok Kazimierza Deyny i uhonorowanie w ten sposób piłkarza znakomicie wpisuje się do programu uroczystości upamiętniających jego imię" - powiedział właściciel i prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski.

Na prezentacji znaczka obecna była Mariola Deyna, żona zmarłego tragicznie 1 września 1989 roku w USA sportowca.

"Gdyby Kazimierz żył byłby bardzo szczęśliwy, że jego podobizna znalazła się na znaczku Poczty Polskiej. Mieszkam w San Diego i za pośrednictwem telewizji jestem na bieżąco w sprawach dotyczących klubu mojego męża" - powiedziała PAP Mariola Deyna.

Sympatykiem piłki nożnej i talentu Kazimierza Deyny jest także wiceprezes Poczty Polskiej Paweł Przychodzień.

"Pamiętam grę Kazimierza Deyny i cieszę się, że jego podobizna znalazła się na znaczku. To już druga piłkarska znakomitość uhonorowana w tej sposób. W 2018 roku jako pierwszy tego zaszczytu dostąpił Robert Lewandowski. Chcemy w ten sposób upamiętnić innych słynnych piłkarzy" - powiedział PAP Przychodzień.

Kim był Kazimierz Deyna?

Kazimierz Deyna, szczególnie uwielbiany w stolicy, mając 19 lat zadebiutował w zespole z Łazienkowskiej. Przy ówczesnym trenerze Jaroslawie Vejvodzie Deyna wyrastał na gwiazdę. Doskonale wpisywał się w koncepcje kolejnych szkoleniowców z Kazimierzem Górskim na czele.

Urodzony 23 października 1947 roku w Stargardzie Gdańskim Kazimierz Deyna zagrał w 97 meczach reprezentacji Polski i zdobył 41 goli (dodając występy nieoficjalne to 103 spotkania i 45 bramek). To właśnie on był jednym z głównych architektów sukcesów reprezentacji. W igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku zdobył z kolegami złoty medal, a cztery lata później w Montrealu srebrny. W Monachium został królem strzelców turnieju olimpijskiego.

Drużyna, w której występował w 1974 roku zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata.

Dwukrotnie z Legią zdobył mistrzostwo kraju (1969 i 1970) oraz Puchar Polski (1973). W jej barwach rozegrał w latach 1966-1978 304 mecze ligowe i strzelił 94 gole. W latach 1978-1981 grał w angielskim Manchesterze City, a potem występował w kalifornijskim San Diego Sockers (1981-1987).

Piłkarzem roku w Polsce wybrany został w 1969, 1972 i 1973 roku. Otrzymał także miano Piłkarza XX roku w Polsce, a w 1973 roku przypadła mu "Brązowa Piłka" w plebiscycie redakcji "France Football". W latach 1973-1978 był kapitanem reprezentacji Polski.

W maju 2012 roku prochy Deyny przywieziono do Polski. 6 czerwca 2012 pochowano je w Alei Zasłużonych na stołecznym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a przy stadionie Legii odsłonięto jego pomnik.

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
70
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0