Każda godzina snu pomaga zwalczyć COVID-19. Naukowcy: "Wysoki poziom zmęczenia zwiększa ryzyko zakażenia"

Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images
Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images
Niedostateczna ilość snu i wyczerpanie organizmu zwiększają ryzyko zakażenia oraz ciężkiego przebiegu COVID-19. Tak wynika z badań przeprowadzonych wśród pracowników opieki zdrowotnej. Naukowcy wykazali też, że każda dodatkowa przespana w nocy godzina obniża ryzyko infekcji o 12 procent.

Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i Harvard Medical School przeprowadzili badania ankietowe wśród pracowników ochrony zdrowia w krajach silnie dotkniętych pandemią: Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wzięły w nim udział 2884 osoby, z których 568 przeszło COVID-19.

Problemy ze snem a COVID-19

Respondenci musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące stylu życia, pracy i zdrowia. Okazało się, że w przypadku osóy, które mają kłopoty z zasypianiem, budzą się w nocy oraz zażywają środki nasenne, ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 było nawet o 88 procent większe. Z kolei u skarżących się na wypalenie zawodowe podatność na zainfekowanie była ponad dwukrotnie wyższa od osób, które nie borykają się z tym problemem.

- Wyniki naszego badania wskazują na to, że kłopoty ze snem i wysoki poziom zmęczenia zawodowego mogą być dodatkowymi czynnikami ryzyka zakażenia koronawirusem – przekonują naukowcy.

Każda godzina snu ma znaczenie

Naukowcy podkreślili przy tym, że pracownicy ochrony zdrowia powinni mieć zapewnione warunki do odpoczynku oraz właściwą liczbę godzin snu. Tylko w ten sposób mogą skutecznie leczyć pacjentów. Oszacowano również, że każda dodatkowa godzina snu obniżała ryzyko infekcji o 12 procent.

Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma "BMJ Nutrition Prevention & Health". Były one przeprowadzane od 17 lipca do 25 września 2020 roku.

Zobacz wideo: Brak odpowiedniej rutyny snu u dzieci skutkuje problemami z wagą

Zobacz także:

Szczepienia przeciw COVID-19. Czy i kiedy można zmienić termin szczepienia?

Powstanie doustna szczepionka przeciw COVID-19? "Możliwe będzie przyjęcie jej w domu"

Andrzej Piaseczny opowiada o swoim stanie zdrowia: "Serie ataków kaszlu doprowadzały do utraty przytomności"

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości