Kastracja kota – kiedy wykonać zabieg? Jakiej opieki wymaga kot po kastracji

Kot u weterynarza
Fot. FatCamera/Getty Images
Kastracja kota to zabieg chirurgiczny, który uniemożliwia zwierzęciu rozmnażanie się, eliminuje uciążliwe skutki rui, zmniejsza agresję terytorialną i problem znaczenia terenu moczem. Zabieg kastracji przeprowadza się zarówno u kotek, jak i u kocurów.

Kastracja kotki lub kota to nieskomplikowany zabieg weterynaryjny, który, poza wyjątkowymi przypadkami, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia. Większość kotów wraca do normalnego trybu życia w bardzo krótkim czasie po kastracji lub sterylizacji, jednak, zanim to nastąpi, wymagają one nieco wzmożonej opieki ze strony swoich właścicieli. Szczególnie troskliwej uwagi koty wymagają zwłaszcza w ciągu pierwszej doby po wykonanym zabiegu.

Na czym polega kastracja kota? Różnice pomiędzy kastracją a sterylizacją

Mianem sterylizacji określa się ogół czynności, które mają na celu trwałe ubezpłodnienie zwierzęcia – w definicji tej mieści się więc zarówno podwiązanie jajowodów, jak i chirurgiczne usunięcie narządów płciowych. W tym sensie kastracja kota uznawana jest za jeden z dostępnych rodzajów sterylizacji.

Kastracja kota polega na chirurgicznym usunięciu jąder, którego dokonuje się poprzez nacięcie w mosznie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i najczęściej nie wymaga nawet zakładania szwów.

Nieco bardziej skomplikowanym zabiegiem jest kastracja kotki. W celu usunięcia jajników oraz macicy konieczne jest chirurgiczne otwarcie jamy brzusznej. Nacięcie, którego wielkość wynosi zwykle około 2 centymetrów, wymaga założenia szwów. Ten zabieg również przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

W związku z mniejszym stopniem komplikacji koszt kastracji kota jest zwykle niższy niż koszt kastracji kotki. Cena zawsze uzależniona jest jednak od miasta i kliniki, w której planowany jest zabieg. Warto mieć na uwadze, że w wielu miejscach w Polsce organizowane są co roku darmowe kastracje dla kotów – wydarzenia te mają zwykle miejsce wiosną.

Kastracja kota – wiek, w którym można wykonać zabieg

Wiek, w jakim najlepiej jest kastrować kota, wzbudza wiele emocji – zarówno wśród weterynarzy, jak i właścicieli czworonogów. Podczas gdy część osób pyta: „kastracja kota – kiedy najwcześniej?”, pozostali wciąż tkwią w przekonaniu o tym, że każda kotka powinna chociaż raz wydać na świat potomstwo.

Fakty mówią, że zabieg kastracji może zostać przeprowadzony u kota w niemalże każdym wieku. W Polsce najczęściej jest to 6-8 miesięcy, chociaż w ostatnich latach obserwuje się trend usuwania jąder lub jajników jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej przez kota (czyli przed ukończeniem 6 miesiąca życia). Jak pokazują badania, wczesne wykonanie zabiegu kastracji znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych (w niektórych przypadkach nawet do zera) w obrębie narządów rodnych i gruczołu mlekowego.

Kot po kastracji – opieka w pierwszych godzinach

Po przeprowadzonym zabiegu zwierzę wybudzane jest przez lekarza weterynarii i przekazywane właścicielowi. W ciągu pierwszych kilku godzin po przewiezieniu kota do domu będzie pozostawał on pod silnym wpływem narkozy. Jego chód będzie chwiejny, a ruchy nieskoordynowane, może również dochodzić do nieświadomego oddawania moczu. Co więcej, kot może przez pewien czas doświadczać halucynogennego działania leków i zachowywać się „dziwnie” – popiskiwać, miauczeć i sprawiać wrażenie mocno zagubionego.

Po zabiegu kastracji kota należy umieścić w cichym i spokojnym miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał mu hałas czy inne zwierzęta. Ważne też, aby przez cały czas mieć kota na oku – próbując skakać lub wspinać się może wyrządzić sobie krzywdę.

Kot po kastracji – jedzenie pierwszego dnia

W ciągu pierwszej doby po kastracji kot nie może przyjmować jedzenia. Ze względu na to, że zwierzę wciąż znajduje się pod wpływem silnych leków, podanie jakiegokolwiek pokarmu może spowodować u niego wymioty. U niektórych kotów po zabiegu mogą wystąpić także zaburzenia przełykania – podanie jedzenia w takim wypadku mogłoby skutkować zadławieniem.

W ciągu kilku godzin po wybudzeniu się kota z narkozy można podać mu niewielką ilość wody w temperaturze pokojowej.

Kolejne dni – karmienie kota po kastracji

Pierwszy posiłek należy podać kotu najwcześniej 24 godziny po zabiegu. Pokarm powinien być lekkostrawny, podawany w niewielkich ilościach, cztery raz w ciągu dnia. Jeżeli po posiłku kot wymiotuje, należy odczekać 3 godziny i po tym czasie podać mu kolejną porcję jedzenia. Tego typu dietę należy utrzymywać przez 2-3 dni (lub zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii).

Opieka nad kotem po kastracji – o czym należy pamiętać

Zajmując się kotem, który przeszedł zabieg kastracji należy:

· Niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem w przypadku wystąpienia u kota drgawek, poważnego krwawienia, utraty przytomności, braku oddawania moczu przez dłużej niż 12 godzin, przewlekłych wymiotów czy braku apetytu utrzymującego się powyżej 48 godzin.

  • Codziennie kontrolować ranę pooperacyjną i dbać o to, by pozostawała ona sucha i czysta.
    • Nie wypuszczać kota samego na dwór przez co najmniej tydzień.
      • Nie dopuszczać do tego, by kot lizał, drapał czy gryzł ranę pooperacyjną.
        • Powstrzymać się od kąpania zwierzęcia – przez co najmniej tydzień.
          Zobacz film: Czy kastrować i sterylizować psy? Źródło: Dzień Dobry TVN

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości