Sport i fitness

Kask na quada to konieczność. Nie ryzykuj zdrowia

Quad

Fot. 450yamaha / Getty Images

Sport i fitness

Kask na quada to konieczność. Nie ryzykuj zdrowia

Quad

Fot. 450yamaha / Getty Images

Jazda na quadzie zarejestrowanym jako ciągnik lub pojazd samochodowy według przepisów nie wymaga kasku, ale lepiej kierować się rozsądkiem i zasadami bezpieczeństwa. Jaki powinien być kask na quada?

Odpowiednie zapięcie, twardość, waga. Kupując kask do quada, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na te właśnie kryteria. Ważna jest również cena, bo to często ona jest wyznacznikiem jakości kasku.

Więcej:

Czy na quadzie trzeba mieć kask?

Według przepisów nie zawsze jest to konieczne, ale zasady bezpieczeństwa nie uznają wyjątków. Kask to standard i podstawa bezpiecznego korzystania z tego rodzaju pojazdów. Od lat ich popularność utrzymuje się na wysokim poziomie. Na czterokołowcach jeżdżą pasjonaci po odpowiednio przygotowanych do tego torach, policja, wojsko, straż graniczna czy straż pożarna. Zarówno wielbiciele quadów na torach, jak i służby na bezdrożach używają do jazdy na quadzie kasków. By jeździć quadem po drogach publicznych, należy posiadać stosowne prawo jazdy. Czy na quadzie trzeba mieć kask? Według policji osoba prowadząca czterokołowiec, a także pasażer, który jest przewożony takim pojazdem, powinni używać w czasie jazdy odpowiednich kasków ochronnych. Wyjątek stanowi quad wyposażony w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

Jaki będzie najlepszy kask na quada?

Jakie wyposażenie powinien posiadać modelowy kask na quada? Najwyższe ceny kasków na quada w sklepach internetowych sięgają 2500 złotych. To atestowany sprzęt wykonany z karbonowo-kevlarowej skorupy o regulowanych rozmiarach. Taki kask o anatomicznej budowie posiada bezpieczne zapięcie typu DD. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, wykorzystywane praktycznie we wszystkich sportach motorowych na świecie. Stosowane jest z powodzeniem zarówno w najdroższych, jak i tych nieco tańszych kaskach. Kask do quada z tej półki cenowej posiada również wyjmowany deflektor na nos, rozbudowany system wentylacji, wypinane, nadające się do prania wnętrze oraz uchwyt na kamerę. Waży mniej niż kilogram, co także należy zaliczyć do jego zalet. Dostępne na rynku kaski do quada w granicach 1000–1200 złotych są cięższe. Ważą około 1,5 kilograma. W ofercie są dwa rozmiary skorupy, dzięki czemu łatwiej dopasować kask do głowy. Wykonany jest on z kompozytu HPC. Kaski zawierają nowoczesne systemy wentylacji, które pozwalają na komfortową jazdę nawet w gorące dni. W standardzie jest również bezpieczne zapięcie DD. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie i rezygnować z zakupu kasku na quada. Podobnie nie ma co próbować wybierać tańszych opcji, decydując się na zakup kasku rowerowego i używać go podczas jazdy na quadzie. Za kilkaset złotych można kupić dobry kask do downhillu z włókna szklanego, ale z reguły są to rozwiązanie cieńsze i mniej trwałe niż kompozyty użyte do produkcji kasków motocrossowych czy używanych do jazdy na quadzie. Lepiej więc przeznaczyć kilkaset złotych więcej, by być pewnym, że w razie upadku przy prędkości wyższej niż na rowerze kask wytrzyma uderzenie.

Zobacz także: Dziecko na quadzie

Oczywiście wytrzymały kask na quada kupimy już w granicach 300 złotych. Nie jest tak lekki i trwały jak konstrukcja karbonowo-kevlarowa, ale również nadaje się do jazdy. Wykonany jest z poliwęglanu i materiałów termoplastycznych. Posiada atesty bezpieczeństwa, wyjmowane wnętrze i bezpieczne zapięcie.

O czym pamiętać, kupując kask na quada dla dzieci?

Zanim pozwolimy skorzystać dziecku z quada, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że to rodzice odpowiadają za ich bezpieczeństwo. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat, nie mogą prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych na drogach publicznych. Zdaniem specjalistów ruchu drogowego dla dziecka w tym wieku jazda na quadzie to sytuacja, która może zagrażać jego zdrowiu. Dlatego kaski typu junior (dla młodszych użytkowników pojazdów czterokołowych) przeznaczone są głównie dla nastolatków. Kask na quada dla dzieci będzie niezbędny, kiedy pociecha jest pasażerem pojazdu. Jak dobrać kask na quada dla dzieci? Powinniśmy sprawdzić, w jakim stopniu zakrywa głowę i czy chroni najważniejsze jej części. Tu dobrym rozwiązaniem wydają się kaski typu enduro, które poza głową osłaniają również brodę. Kask dla dziecka musi idealnie przylegać do głowy. Nie możemy dobrać sprzętu ani zbyt ciasnego, ani za luźnego. Kaski enduro dla dziecka na quada możemy kupić już za 150 złotych. Taki kask posiada wnętrze wykonane z włókien syntetycznych, skorupę z wielowarstwowego tworzywa i wysoką sztywność.


Zobacz film: Dziecko na rowerze obowiązkowo w kasku. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
67
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0