Gorące tematy

Kamala Harris - pierwsza wiceprezydent USA. "To jest sygnał, że Ameryka się zmienia"  

"Co Amerykanie myślą o wyborach?"

Gorące tematy

Kamala Harris - pierwsza wiceprezydent USA. "To jest sygnał, że Ameryka się zmienia"  

"Co Amerykanie myślą o wyborach?"

Kamala Harris zapisała się w historii USA. Dzięki zwycięstwu Joe Bidena w wyborach będzie pierwszą kobietą, Afroamerykanką i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak to zmieni amerykańską politykę? Co to oznacza dla kobiet? O tym rozmawiali w naszym programie Małgorzata Zawadka – antropolog społeczny, amerykanistka i wieloletnia korespondentka w Stanach Zjednoczonych oraz Ryszard Schnepf – były ambasador Polski w USA.

Kamala Harris pierwszą wiceprezydent Ameryki 

Kamala Harris urodziła się w Oakland w Kalifornii w 1964 r. Jej ojciec jest Jamajczykiem, ekonomistą, matka była Hinduską i biologiem, zajmującą się badaniami nad rakiem piersi. Kamala studiowała nauki polityczne i ekonomię. W 1990 r. została zastępczynią prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda,  w 2003 r. - prokurator okręgową w San Francisco, a w 2010 r. prokurator generalną Kalifornii. W 2016 r. została wybrana na senatora ze stanu Kalifornia. W styczniu 2019 r. rozpoczęła kampanię prezydencką pod hasłem "Kamala Harris dla ludzi", ale ostatecznie wycofała się z wyścigu. 

Została wybrana przez Joe Bidena jako kandydatka na wiceprezydenta i fakt, że wygrali wybory, może jej otworzyć drogę do Białego Domu. Ze względu na wiek, Biden w 2024 r. prawdopodobnie nie będzie się ubiegał o reelekcję, a wtedy Harris będzie najbardziej naturalną kandydatką Partii Demokratycznej.

To jest niezwykle ważne. Kobieta w końcu stanęła na drugim najważniejszym stanowisku w kraju. Po tym, co się stało z Hillary Clinton, jak spłonęła na stosie stygmatyzacji i złego traktowania wiemy, że to było bardzo trudne

- podkreśla Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka w Stanach Zjednoczonych.

Jak dodaje, Kamala jest osobą, która mówi to, co myśli, jest pewna siebie i ma w sobie ten niesamowity luz, co Barack Obama. Nie sposób jej odmówić charyzmy. Dlatego może być autorytetem nie tylko dla kobiet w USA, ale i na całym świecie. 

Kamala Harris - „self-made man” 

Zdaniem Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora Polski w USA, wybór Kamali Harris to historyczne wydarzenie.

Przełamuje całą historię wyborów w Stanach Zjednoczonych. (...) To jest sygnał, że Ameryka się zmienia, że ludzie, którzy mają korzenie na rożnych kontynentach odgrywają coraz większe znaczenie. Wyborcy sięgają po nich, dlatego że - jak powiedział Joe Biden - taka jest Ameryka, jak ta prezydentura

- mówił dyplomata w Dzień Dobry TVN. 

O życiu prywatnym Kamali niewiele wiemy. Wyszła za mąż mając lat 50, w roku 2014 r., za prawnika Douga EmhoffaJest przybraną matką dla dwójki jego dzieci. Mówi się o niej „self-made man”, czyli osoba, która sama doszła do takiej wysokiej pozycji. 

Ona jest bardzo mądrym politykiem, mądrą osobą i bardzo silną. Nie stoi za nią żaden mężczyzna

- zaznacza amerykanistka Małgorzata Zawadka.

W pierwszym przemówieniu po ogłoszeniu wyników wyborów Kamala Harris podziękowała Amerykankom za to, że ich walka o prawa kobiet utorowała jej drogę do Białego Domu. Przy okazji, za pomocą swojego białego garnituru, złożyła hołd sufrażystkom, które ponad sto lat temu walczyły o prawa wyborcze kobiet w USA.

Zobacz też:

Joe Biden wygranym wyborów prezydenckich w USA: "Będę prezydentem, który nie chce dzielić, ale chce łączyć"

Najdziwniejsze wybory w historii. "Bardzo wiele osób spodziewa się, że na ulicach Stanów Zjednoczonych może być gorąco"

"Wroną po Stanach". Marcin Wrona z rodziną zaprasza w podróż po USA

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: J. Pachlowski, M. Malinowski
Co sądzisz o tym artykule?
79
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0