Jak zrobić kaloryfer na brzuchu? Poznajcie ćwiczenia i dietę, które w tym pomogą

Umięśniony męski brzuch.
Fot. South_agency / Getty Images
Wiele osób zastanawia się, jak wyrobić kaloryfer na brzuchu? Czy są na to jakieś domowe sposoby? Co jeść, aby uzyskać efekt kaloryfera na brzuchu?

Kaloryfer na brzuchu, nazywany również „sześciopakiem”, to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Jednak kaloryfer na brzuchu u dziewczyny jest sexy? Czy może brzuch jak kaloryfer powinien być atrybutem wyłącznie panów? To już kwestia gustu. Poznajcie sposoby na to, jak uzyskać efekt mocno zarysowanych mięśni brzucha dietą i ćwiczeniami.

Jak zrobić kaloryfer na brzuchu - propozycje ćwiczeń

Jak zbudować kaloryfer na brzuchu? Nie jest to łatwe zadanie - wymaga sporo samodyscypliny w diecie i motywacji do treningów. Ile czasu potrzeba, by wyrzeźbić mięśnie brzucha? To już zależy od tego, z jaką sylwetką „startujemy” w trening i jak intensywny on będzie. Osoby szczupłe szybciej uzyskają wymarzony efekt niż te z nadwagą. Czy kaloryfer u dziewczyny jest możliwy do osiągnięcia szybciej niż u panów? Jak się okazuje płeć ma tu pewne znaczenie. Przede wszystkim w przypadku kobiet obserwuje się większą tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Do tego zmiany hormonalne czy ciąża nie pomagają w walce o “talię osy” z ładnie zarysowanymi mięśniami. Dlatego w przypadku pań bardzo istotna jest dobrze zbilansowana dieta redukcyjna, regularne spożywanie posiłków, unikanie produktów wzdymających i cukrów prostych, i oczywiście - systematyczny trening rozwijający mięśnie w tej części ciała (taki sam, jak w przypadku panów). W walce o kaloryfer na brzuchu znaczenie ma też nasza metryka – niestety z wiekiem tempo procesów metabolicznych spada. Niektórzy twierdzą, że brzuch jak kaloryfer można mieć w niecałe dwa miesiące! Przeglądając internet, znajdziemy nawet strony, których autorzy przekonują nas, że fałdki na brzuszku można zamienić na „sześciopak” nawet w dwa tygodnie. Nie łudźmy się. Szybki kaloryfer na brzuchu jest nieosiągalny, warto więc podejść do tematu zdroworozsądkowo. Jedno jest pewne - ćwiczenia na brzuch kaloryfer na siłowni dadzą na pewno szybszy efekt. W profesjonalnej sali mamy bowiem do dyspozycji sprzęt, który nam to ułatwi. Ćwiczenia na brzuch kaloryfer w domu są prostsze, ale warunek jest jeden – muszą być wykonywane systematycznie. Jak powinny wyglądać przykładowe ćwiczenia na mięśnie brzucha „kaloryfer”? Mają one skupiać się na treningu ABS. Innymi słowy, pobudzać do intensywnej pracy środkowe mięśnie brzucha. Zalecane ćwiczenia na brzuch-kaloryfer to:

Brzuszki - kładziemy się na macie, nogi zgięte w kolanach, a stopy oparte o podłoże. Ręce splecione za głową. Ćwiczenie polega na unoszeniu klatki piersiowej przy napinaniu mięśni brzucha. Uwaga: odcinek lędźwiowy kręgosłupa w tym ćwiczeniu ma być cały czas „przyklejony” do podłoża. Dla zaawansowanych polecana jest opcja „brzuszków” z obciążeniem, które świetnie wpływają na rozwój mięśni prostych, z wyprostowanymi nogami lub uniesionymi pod kątem 45 stopni lub „brzuszków” na piłce fitness.

Rowerek – siadamy na macie, nogi uniesione pod kątem 45 stopni i zgięte w kolanach, tułów lekko odchylony do tyłu, ręce splecione za głową. Wykonujemy skręty tułowia, tak jakbyśmy chcieli dotknąć lewym łokciem prawego kolana i odwrotnie, naprzemiennie zginając i prostując nogi.

Dynamiczna „świeca” - pozycja wyjściowa jak w klasycznej „świecy”. Trening polega na rytmicznym unoszeniu i opuszczaniu bioder wraz z nogami. Podczas tego ćwiczenia na kaloryfer na brzuchu intensywnie pracują dolne mięśnie. Wykorzystując piłkę lekarską umieszczoną między nogami, jeszcze bardziej zwiększamy intensywność treningu.

Ten prosty sposób na kaloryfer na brzuchu zda swój egzamin, jeśli ćwiczeniom poświęcimy minimum 3 dni w tygodniu. Należy wykonywać co najmniej 3 serie po 20 powtórzeń.

Aby uzyskać upragniony efekt, do ćwiczeń siłowych warto włączyć także trening kardio (jogging, jazda na rowerze, szybki marsz, skakanie na skakance, trening Tabata), który skutecznie spali tkankę tłuszczową i zredukuje cellulit w tym newralgicznym obszarze ciała.

Zobacz film: Ćwiczenia na płaski brzuch. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dieta na brzuch kaloryfer – czy ona w ogóle istnieje?

Nie da się zaprzeczyć, że jeśli poznamy już i wypróbujemy na własnym ciele receptę na to, jak uzyskać kaloryfer na brzuchu z pomocą treningów, na nic one się nam nie zdadzą, jeśli nasze pięknie wypracowane mięśnie będzie przykrywać „pierzynka” tłuszczu. Co zatem jeść, aby mieć kaloryfer na brzuchu? Dieta powinna być redukcyjna, zalecana jest więc umiarkowana kaloryczność posiłków. Przede wszystkim jednak ma być dobrze zbilansowana i dostarczać niezbędnych wartości odżywczych oraz witamin i minerałów. Nie trzeba chyba nikogo chyba przekonywać, że na czas „walki” o upragniony kaloryfer należy odstawić wszelkiego rodzaju słodycze, napoje gazowane, słodzone soki owocowe czy fast foody.

Dieta na kaloryfer na brzuchu powinna być lekkostrawna, więc sprawdzą się posiłki obiadowe przygotowywane na parze lub gotowane. Należy jeść dużo warzyw i owoców (najlepiej tych z małą zawartością cukru), a zredukować do minimum ilość spożywanych węglowodanów. Osoby chcące zbudować mięśnie brzucha, powinny postawić także na produkty z dużą ilością białka (np. wołowina, jagnięcina czy kurczak, ale też jajka, soczewica i fasola), które wedle zaleceń powinno się przyjmować w każdym posiłku. Dlaczego? Otóż to właśnie białko jest najlepszym budulcem mięśni. Oprócz niego w dziennym menu nie powinno zabraknąć również tłuszczów (np. oleje roślinne czy tłuste ryby) i błonnika. Warto też postawić na przyprawy przyspieszające przemianę materii, np. cynamon, kardamon, papryczka chili, kurkuma czy imbir. Zamiast herbaty czarnej należy pić zieloną, która znana jest ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie. Na koniec nawadnianie - zaleca się picie ok. 2 litrów niegazowanej wody dziennie. Zatem do dzieła!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości