Kalisz. Alpaki pomagają dzieciom w szkole specjalnej

„Futrzaste terapeutki”, reporterka: Martyna Mikołajczyk
Alpaki przyjechały do Polski z Ameryki Południowej. Zwierzęta te mają bardzo łagodne usposobienie, a ich towarzystwo pozytywnie wpływa na zdrowie. Zobacz, jak wygląda alpakoterapia w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu.

Alpakoterapia stosowana jest w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Terapia z udziałem alpak zyskuje na coraz większą popularność. Jej efekty chwalą zarówno specjaliści, jak i pacjenci.

Futrzane terapeutki

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu organizuje spotkania z alpakami w grupach terapeutycznych.

Staramy się urozmaicać naszym dzieciom formy wsparcia, które proponuje szkolnictwo specjalne. Najprawdopodobniej jesteśmy pierwszą placówką w naszym kraju, która wprowadziła systematyczne i cykliczne spotkania terapeutyczne z alpakami

– wyznała Sylwia Baranowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu.

Uczniowie z niecierpliwością wyczekują każdej wizyty futrzanych terapeutek.

Można się do nich przytulić. Dzieci czują się przy nich bezpieczne. Uspokajają nas

– powiedziała jedna z uczennic.

Jak zauważyła Baranowska, zajęcia mają charakter nie tylko terapeutyczny, ale i edukacyjny. Pod wpływem spotkań kontakt z dzieckiem ulega poprawie. Dodatkowo uczniowie uczą się orientacji w schemacie własnego ciała.

Pierwsze zajęcia polegają głównie na karmieniu, na takim przełamaniu bariery. Później ćwiczymy motorykę małą, czyli wymyślam dla dzieci różnego rodzaju prace manualne, związane oczywiście z alpaką. Dzieciaczki wyczesują też alpaki. Ćwiczymy motorykę dużą, czyli spacerujemy z alpaką, pokonujemy slalomy, przeszkody, czy tory sensoryczne

– wyjaśniła Justyna Orlikowska, alpakoterapeutka.

Co to jest alpakoterapia?

Alpakoterapia to forma terapii, która opiera się na obcowaniu pacjenta z alpakami. Towarzystwo tych zwierząt korzystnie wpływa na samopoczucie, w szczególności dzieci.

Dzieciaki reagują na alpaki na ogół uśmiechem i radością. Jeżeli dzieci są wycofane i boją się na początku, bardzo szybko ten lęk w przypadku alpak zostaje przełamany. Dzieci przy alpakach bardzo ładnie się wyciszają, zwłaszcza te nadpobudliwe. Łapią trochę dystansu do otaczających je bodźców. Dzieci, które są wycofane, otwierają się na świat. Uczą się empatii i szacunku do zwierząt – wyjaśniła alpakoterapeutka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Alpaki. Urocze zwierzaki, które niosą spokój

Chajzer został ojcem chrzestnym... alpaki

Terapeutyczne działanie alpak

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości