Zwierzęta

Jeż pigmejski – wszystko, czego chciałbyś się o nim dowiedzieć. Zobacz, jak wygląda opieka nad zwierzakiem

Jeż pigmejski na dłoni.

Fot. Dimijana / Getty Images

Zwierzęta

Jeż pigmejski – wszystko, czego chciałbyś się o nim dowiedzieć. Zobacz, jak wygląda opieka nad zwierzakiem

Jeż pigmejski na dłoni.

Fot. Dimijana / Getty Images

Jeż pigmejski szturmem zdobył Internet. Możemy natknąć się w sieci na wiele filmików, zdjęć, uroczych memów poświęconych temu zwierzęciu. Okazuje się, że jeża pigmejskiego można z powodzeniem hodować w domu. To coraz popularniejszy domowy pupi

Poniżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące jeża pigmejskiego . Dowiecie się, jak się opiekować jeżem pigmejskim , co lubi jeść, jakie terrarium należy mu przygotować. Krótko mówiąc – jak wygląda hodowla jeża pigmejskiego .

Jeż pigmejski – podstawowe informacje

Jeże dzielą się na jeże dzikie (znane nam ssaki, które możemy spotkać w lesie czy parku) oraz jeże hodowlane. Ta druga grupa są to tzw. jeże afrykańskie, inaczej pigmejskie. Można je oswoić oraz hodować, niczym świnki morskie lub chomiki. Jeż pigmejski afrykański cieszy się ostatnio dużą popularnością, do czego niewątpliwie przyczynił się Internet.

Opieka nad jeżem pigmejskim

Jeż pigmejski bardzo dobrze adaptuje się do warunków domowych . Należy jednak pamiętać, że należy go trzymać co najmniej w temperaturze pokojowej. Jeż pigmejski je niewiele, można go nawet karmić dobrej jakości karmą dla kotów (więcej o żywieniu jeży w dalszej części artykułu). Zwierzątko nie wydaje żadnych odgłosów, czasem jedynie zdarza mu się pomrukiwać z radości. To naprawdę bardzo mało wymagające zwierzę, które do szczęścia potrzebuje jedynie pokarmu, wody, dobrego terrarium i odrobiny uwagi z naszej strony.

Ile żyje jeż pigmejski?

Jeż pigmejski w warunkach naturalnych żyje około dwóch, trzech lat. W warunkach hodowlanych długość życia jeża wydłuża się do pięciu, sześciu lat, choć zdarzały się przypadki, że jeże pigmejskie dożywały nawet jedenastu lat.

Jeż pigmejski – wielkość i wygląd

Jeż pigmejski ma krępą budowę ciała, przez co bardzo przypomina wyglądem świnkę morską. Zazwyczaj dorosły osobnik osiąga wielkość od 15 do 25 centymetrów przy wadze około 350 do 700 gramów . O dziwo, samice jeża pigmejskiego są zazwyczaj większe niż samce. Jeż pigmejski ma krótkie kończyny, przednie łapki zakończone są pięcioma palcami, tylne – czterema. Pysk jeża jest wydłużony, szczęka jest dłuższa niż żuchwa, przez co widoczne są u jeża pigmejskiego przednie zęby. Oczy jeża są czarne, okrągłe, wyłupiaste. Grzbiet pokryty jest kilkoma tysiącami kolców w kolorze białym lub czarnym. Ogonek jeża jest krótki i gruby. Oprócz kolców, jeż pokryty jest również białą, miękką sierścią. W warunkach hodowlanych dochodzi do coraz większej kombinacji pomiędzy odmianami jeży pigmejskich, więc umaszczenie oraz ogólny wygląd u niektórych jeży może się nieco różnić.

Zobacz film: W schronisku dla jeży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Terrarium dla jeża pigmejskiego

Bardzo ważne jest, aby jeże przebywały w cieple. Gdy jeż pigmejski ulegnie wychłodzeniu, przechodzi w stan hibernacji, co może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Warto jest więc wybrać dla jeża terrarium zamiast klatki, gdyż terrarium pozwala na regulację temperatury wewnątrz.

Jeż pigmejski – co je?

Jaka karma dla jeża pigmejskiego będzie najlepsza? Jeż pigmejski w warunkach naturalnych zazwyczaj poluje na insekty. Jednak, jak zostało już wspomniane wyżej, naszego jeża pigmejskiego możemy karmić również suchą karmą dla kotów – koniecznie bardzo dobrej jakości. Karmy te są zazwyczaj bogate w witaminy i mikroelementy, przez co zapewniają zwierzęciu odpowiedni rozwój. Warto jest raz na jakiś czas podawać jeżowi larwy mącznika lub wszelkiego rodzaju owady, np. karaluchy lub świerszcze. Sprawdzą się także: gotowane mięso, jajo na twardo, owoce i warzywa.

Choroby, na które jest narażony jeż pigmejski

Jeśli nasz jeż pigmejski traci apetyt, chudnie, kaszle, ma biegunkę, z trudnością się porusza – pewne jest, że z jego zdrowiem nie jest zbyt dobrze. W tym wypadku powinniśmy udać się jak najszybciej do weterynarza. Jeże pigmejskie najczęściej cierpią z powodu : zatruć, zarażenia świerzbem, chorób układu oddechowego, otyłości, chorób zębów, nowotworów, syndromu Wobbly’ego (choroba neurologiczna o podłożu genetycznym).

Rozmnażanie jeża pigmejskiego

Nie należy rozmnażać jeży pigmejskich przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, gdyż istnieje możliwość, że jeże nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte. Ciąża u jeża pigmejskiego trwa od 35 do 58 dni . W ostatnim okresie ciąży należy zapewnić samicy spokój – nie drażnić jej, nie sprzątać terrarium i ograniczyć jego otwieranie. Po porodzie nie wolno otwierać terrarium – wszelki stres, jakiego doświadczy samica, może doprowadzić do zagryzienia przez nią własnego potomstwa. W miocie rodzi się zazwyczaj od trzech do pięciu jeżyków. W ciągu roku samica nie powinna rodzić częściej niż do trzech razy.

Akcesoria dla jeża pigmejskiego

Oprócz wspomnianego wyżej terrarium, powinniśmy zapewnić jeżom kilka dodatkowych akcesoriów . Wśród nich są m.in. miska na karmę – powinna mieć około trzech centymetrów wysokości, aby jedzenie się nie wysypywało i by jednocześnie jeżyk mógł dosięgnąć do pożywienia. Kolejnym ważnym elementem jest poidełko. W poidle, mającym zazwyczaj wielkość do 200 mililitrów, powinna codziennie znajdować się świeża woda.

Co sądzisz o tym artykule?
116
13
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
29.10.2020
Maria3ew7
słodziak