Psychologia

Jesienna chandra – co to jest i jak ją pokonać? "Zamiast bycia wypoczętymi i szczęśliwymi, jesteśmy spięci"

Dzień Dobry TVN Online

Psychologia

Jesienna chandra – co to jest i jak ją pokonać? "Zamiast bycia wypoczętymi i szczęśliwymi, jesteśmy spięci"

Dzień Dobry TVN Online

Wakacje minęły, co oznacza, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu, ta pora roku nie kojarzy się najlepiej. O jesiennej chandrze opowiedziała nam psycholożka, Katarzyna Kucewicz. W jaki sposób możemy jej sprostać?

Depresja sezonowa, a chandra jesienna

Na wstępie warto powiedzieć, czym jest depresja sezonowa, a czym chandra jesienna.

Część osób doświadcza czegoś takiego, jak depresja sezonowa, albo chandra jesienna. Depresja sezonowa to jest już poważne zaburzenie kliniczne, które pojawia się na skutek braku słońca i ono może być bardzo uciążliwe, długotrwałe i istnieje potrzeba leczenia bardziej specjalistycznego

- wyjaśnia Katarzyna Kucewicz.

Chandra jesienna jest natomiast przypadłością, która dotyka znacznej części naszego społeczeństwa. Czym się objawia?

Jesteśmy przemęczeni, w takim poczuciu totalnego smutku, związanego z tym, że nie ma wakacji, jest ciemno, dżdżysto, szaro, ponuro, że nie ma słońca. To dla wielu osób jest czymś bardzo trudnym do zniesienia i stąd część osób popada na chandrę jesienną

- tłumaczy psycholożka.

Jeżeli czujemy przemęczenie, zdenerwowanie i rozdrażnienie, to właśnie może być chandra jesienna.

W psychologii zauważamy coś takiego jak syndrom powakacyjny, czyli stres, który pojawia się po wakacjach. Zamiast bycia wypoczętym, szczęśliwym, jesteśmy spięci, pełni lęku, w poczuciu zagrożenia, co przyniesie jesień i nowy rok. To też nie pomaga w utrzymaniu dobrego nastroju

- dodaje ekspertka.

Chandra jesienna – jak ją zwalczyć?

Psycholożka Katarzyna Kucewicz, zaprezentowała pięć sposobów na radzenie sobie z sezonowym przygnębieniem. Jako pierwszą radę wskazuje magiczną triadę.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z chandrą jesienną jest sport, dobra dieta oraz dobry sen. To taka triada bardzo ważnych czynników, o których być może jako psycholog nie wiem bardzo dużo, ale bardzo często na terapii zalecamy pacjentom, żeby zadbali też o zdrowie fizyczne. Nie tylko o to, w jaki sposób myślą, w jaki sposób czują, ale zadbanie o to co jemy i jak się ruszamy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego

- mówi.

Dzień Dobry TVN Online

Kolejnym sposobem na walkę z gorszym samopoczuciem jest zaplanowanie sobie aktywności i zrezygnowanie z życia praca-sen. Znalezienie czasu na przyjemności, odpoczynek i aktywny relaks. Na czym polega?

Dzień Dobry TVN Online

Przezwyciężyć jesienną chandrę można także za pomocą treningów relaksacyjnych, które wykonujemy codziennie przed snem. Służą maksymalnemu rozluźnieniu mięśni. Które wybrać?

Dzień Dobry TVN Online

Wsparcie i towarzystwo innych osób jest kluczowe dla utrzymania dobrego samopoczucia. Ze względu na pandemię jest to nieco utrudnione, jednak nowe technologie umożliwiają nam komunikację.

Dzień Dobry TVN Online

W momencie, kiedy nasz kiepski nastrój się utrzymuje i żadna z metod nie pomaga oznacza, że to czas na konsultacje ze specjalistą. Psychoterapia, konsultacje psychologiczne, albo fototerapia mogą okazać się zbawienne. Na czym polega terapia światłem?

Dzień Dobry TVN Online

Zobacz też:

Teoria atrybucji, czyli jak widzimy innych

Czasem dobrze być smutnym

Drugie życie Szymona. "My jesteśmy zdrowi, teraz zachęcamy do pomocy, bo wiemy, że terapia działa"

Co sądzisz o tym artykule?
65
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0