Motoryzacja

Jaworzno - bezpieczne miasto dla pieszych. Od 11 miesięcy nikt nie poniósł śmierci na drodze

Motoryzacja

Jaworzno - bezpieczne miasto dla pieszych. Od 11 miesięcy nikt nie poniósł śmierci na drodze

Niemal codziennie słyszymy o tragicznych wypadkach w ruchu drogowym. Jaworzno poradziło sobie z tym problem i dzięki przebudowie infrastruktury ulic od 11 miesięcy nie było tam śmiertelnego wypadku z udziałem pieszego. Do Jaworzna pojechał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger, aby zobaczyć, jak wyglądają tamtejsze ulice.

W zeszłym roku w Polsce na drogach zginęły 2862 osoby, a na przejściach dla pieszych - 285. Do wielu wypadków dochodzi z winy kierowców, którzy nie ustępują pierwszeństwa przechodniom. Kilka dni temu w Warszawie, na ulicy Sokratesa doszło do tragicznego wypadku, w którym na przejściu dla pieszych zginął trzydziestotrzylatek. Ofiar byłoby więcej, gdyby nie to, że mężczyzna tuż przed uderzeniem odepchnął żonę i wózek z dzieckiem.

>>> Zobacz także:

Jaworzno - jak miasto poprawiło bezpieczeństwo na ulicach?

Tymczasem jest miasto, w którym od 11 miesięcy nie było żadnego wypadku z udziałem pieszych. To Jaworzno. Władze miasta zadbali o bezpieczeństwo swoich mieszkańców, tworząc odpowiednią infrastrukturę drogową. Dzięki przebudowie ulic kierowcy nie są w stanie zbyt szybko jeździć.

Wprowadzenie zmian w Jaworznie trwało kilka lat i odbywało się etapami. Jedną z pierwszych inwestycji była trasa śródmiejska, czyli wewnętrzna obwodnica miasta, dzięki której kierowcy mogą poruszać się między dzielnicami miasta bez przejeżdżania przez jego centrum. Potem przyszedł czas na przebudowę sieci ulic w centrum miasta - zaczęto je zwężać, stworzono wysepki, a także strefę uspokojonego ruchu "tempo 30". 

W Jaworznie powstały też ronda holenderskie, po którym rowerzyści jadą wyznaczoną ścieżką w tym samym kierunku, w którym poruszają się samochody.

Zastosowaliśmy rozwiązania, które zostały wdrożone i sprawdzone w Szwecji, Holandii i Belgii. Patrząc na statystki w tych krajach, okazało się, że są bardzo skuteczne.

- powiedział Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Co sądzisz o tym artykule?
88
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0