Janginizacja, czyli metoda robienia przetworów bez użycia cukru. Jak ją stosować?

Domowe powidła i przetwory
Źródło: Dzień Dobry TVN
Janginizacja to niezwykle zdrowa, ale nadal mało popularna metoda przygotowywania domowych przetworów, zwłaszcza tych z owoców. Podstawową zasadą jest to, by nie dodawać cukru. Na czym dokładnie polega metoda janginizacji? Sprawdź, jak ją wykonać.

Co to jest janginizacja i na czym polega?

Lato to czas intensywnego przygotowywania różnego typu przetworów z dostępnych właśnie o tej porze roku warzyw i owoców. Tym drugim towarzyszą zwykle kilogramy cukru. A co gdyby z niego zrezygnować? Właśnie o to chodzi w metodzie, jaką jest janginizacja. Cukier zostaje całkowicie zastąpiony niewielką ilością soli.

Janginizacja pozwala na zdrowsze przetworzenie produktów roślinnych i przedłużenie ich trwałości. Stawia na naturalnie występujący w nich cukier. Dodatkowym konserwantem jest niewielka ilość soli.

Owoce i warzywa powinny powoli dusić się na patelni lub w garnku we własnych sokach, z niewielką szczyptą soli. Dzięki temu wydobywany jest ich faktyczny smak i słodycz. Przetwory osiągają nieco żelową konsystencję, a ich składniki zachowują swoje pierwotne kolory.

Co można janginizować?

Janginizować można warzywa i owoce. Metoda ta najkorzystniej sprawdza się w przypadku owoców, ponieważ to do nich zwykle dosypuje się kilogramy cukru. Można ją stosować nie tylko do robienia owocowych przetworów, ale też w bieżących potrawach z wykorzystaniem owoców.

Jak stosować metodę janginizacji?

To proste. Wystarczy umyć owoce, pokroić je na mniejsze kawałki, przełożyć do garnka lub na patelnię, dodać szczyptę lub dwie soli (w zależności od ilości owoców, szczypta na 1kg), a następnie gotować kilkanaście minut do uzyskania żelowej konsystencji. Gotowe przetwory przełożyć do czystych, wyparzonych słoików, szczelnie zamknąć i ewentualnie zapasteryzować.

Sól w metodzie janginizacji. Czy to zdrowe?

Nadużywanie soli, podobnie jak cukru, jest niekorzystne dla zdrowia. W przypadku janginizacji nie ma powodów do obaw, ponieważ są to naprawdę niewielkie jej ilości. Można użyć zwykłej soli kuchennej, ale jeszcze lepiej jest postawić na tę mniej oczyszczoną, np. gruboziarnistą sól himalajską, morską bądź kłodawską.

Uzyskane metodą janginizacji przetwory są zdecydowanie zdrowsze i mniej kaloryczne niż te z dodatkiem cukru. To ważne dla każdego z nas, nie tylko dla osób, które się odchudzają lub cierpią na cukrzycę. Nadmiar cukru w diecie zwiększa ryzyko chorób cywilizacyjnych, w tym właśnie cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy, a także m.in. próchnicy czy obniżenia odporności.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: istetiana/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości