Styl Życia

Jan Piwnik "Ponury" - legenda polskiej partyzantki. "Dla nas stanowi wzór prowadzenia akcji specjalnych"

Styl Życia

Jan Piwnik "Ponury" - legenda polskiej partyzantki. "Dla nas stanowi wzór prowadzenia akcji specjalnych"

Jan Piwnik, pseudonim "Ponury" to cichociemny i  dowódca partyzanckich ugrupowań walczących.  - Już za życia stał się legendą. Tu w Górach Świętokrzyskich pamięć o "Ponurym" jest wciąż żywa - podkreśla Monika Żabicka, były oficer policji.

Jan Piwnik "Ponury" - wzór dla jednostek specjalnych

"Ponury" urodził się w 1912 roku w Janowicach. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych dowódców oddziałów partyzanckich. Jego akcje były spektakularne. Jedną  z najważniejszych było odbicie więźniów w Pińsku, za co odznaczono go krzyżem Virtuti Militari. Z kolei w Górach Świętokrzyskich tworzył legendarne ugrupowania. Dla Polski stał się bohaterem, a dla jednostek specjalnych - wzorem do naśladowania.

- Był bardzo odważnym dowódcą. Przeprowadzał brawurowe akcje i charakteryzował się tym, że miał niesamowity zmysł taktyczny - mówił ppor. inż. Rafał Szczepanik z Wojskowej Akademii Technicznej.

Cichociemni a jednostki specjalne

- Cichociemni przechodzili różnego typu szkolenia w Wielkiej Brytanii: dywersyjne, dywersja i sabotaż, szkolenie lotnicze. Nazwa cichociemni doskonale oddaje sposób, w jaki się znaleźli w kraju. Nocą zrzucani na spadochronach, bezszelestnie lądowali pośród oddziałów partyzanckich, a potem w ciemnościach wykonywali swoje zadania. Spośród ponad 2 tys. kandydatów tylko sześciu ukończyło szkolenie, a 316 zostało zrzuconych do kraju. Ta znikoma ilość stanowi o tym, że byli to wyjątkowi żołnierze - tłumaczył płk Piotr Gąstał, były dowódca JW GROM i dodał, że "Ponury" stanowi wzór prowadzenia akcji specjalnych.

Jan Piwnik zginął w 1944 roku w ataku na niemieckie bunkry. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Odrodzenia Polski.

- W moim stryju musiało być coś ponadczasowego. Dlatego w pamięci następnych pokoleń znalazł swoje miejsce -  mówiła Barbara Piwnik, bratanica "Ponurego". Posłuchaj rodzinnych wspomnień w materiale wideo Bianki Zalewskiej. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Dzięki swojej misji odmieniła życie tysięcy kobiet. "Kiedy zmieniamy się my, zmienia się cała rzeczywistość"

Z niewyjaśnionych przyczyn straciła włosy. "Komfort, który dawała mi peruka, był tylko pozorny. Czułam, że nie jestem sobą" 

Dzidzianna – najsłynniejsza krakowska wróżka. "Potrafiła dużo wyczytać z przeszłości"

Reporter: Bianka Zalewska
Co sądzisz o tym artykule?
75
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0