Ogród

Jakiej pielęgnacji wymaga róża New Dawn? Róże pnące idealne na pergolę

Ogród

Jakiej pielęgnacji wymaga róża New Dawn? Róże pnące idealne na pergolę

Róża New Dawn to jedna z najstarszych i najwartościowszych odmian róż pnących. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i długim okresem kwitnienia – zdobi pergole od wiosny aż do późnej jesieni. Jak wszystkie pnące róże uwielbia słońce, poza tym nie ma jednak dużych wymagań - dobrze znosi suszę, jest też odporna na mróz. Radzimy, jakiej pielęgnacji wymaga róża New Dawn i jakie jeszcze odmiany róż pnących możemy dobrać do naszego ogrodu. 

Jak wybrać właściwą odmianę pnącej róży? Na rynku dostępne są zarówno róże pnące szybko rosnące, powtarzające kwitnienie kilka razy do roku, jak i pięknie pachnące. Bardzo ważnym kryterium jest również wygląd kwiatów – tu możemy wybierać z setek różnych barw, kształtów i wielkości. Róża ‘New Dawn’, czyli ‘Nowy Poranek’, wyróżnia się na tle innych odmian, bo ma niezwykle efektowne, duże i intensywnie pachnące kwiaty, które pojawiają się na krzewie przez całe lato. Jej uprawa nie jest trudna – nie ma dużych wymagań glebowych, jest odporna i bardzo żywotna. Nie dziwi więc fakt, że od momentu jej wyhodowania (1930 r.) nieprzerwanie króluje na naszych pergolach i werandach.

Uprawa róż pnących New Dawn. Pielęgnacja róż ogrodowych

Róża New Dawn to jedna z odmian róż czepnych, zwanych także różami pnącymi. Takie rodzaje róż charakteryzują się szybkim wzrostem i długim kwitnieniem, nie mają jednak zdolności do aktywnego wspinania, dlatego potrzebują stabilnej podpory, takiej jak pergola, weranda lub bramka. Róże New Dawn to jedne z najpiękniejszych róż pnących – ich kwiaty (w zależności od ilości światła słonecznego) są białe lub bladoróżowe, mają intensywny, słodki zapach i kwitną przez cały okres letni. Jak prawidłowo o nie zadbać?

Uprawa róży New Dawn nie jest trudna nawet dla początkujących ogrodników. Hodowla róż nieodmiennie wymaga wyboru słonecznego stanowiska - bez słońca kwiaty będą mniej liczne i słabiej wybarwione. Krzewy najlepiej sadzić na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, warto również wybrać stanowisko osłonięte od wiatru. Sadzonki róż pnących New Dawn przed umieszczeniem w gruncie należy obficie podlać, zadbajmy również o wilgotność gruntu. Możemy je sadzić od wiosny do jesieni.

Pielęgnacja róż pnących to przede wszystkim przycinanie i nawożenie. Jako nawozu możemy użyć starego obornika lub kompostu – unikajmy świeżego obornika, który może zniszczyć korzenie roślin. Słabe gleby możemy wzmocnić dodatkiem nawozów naturalnych, zbyt ciężkie i gliniaste warto rozluźnić dodatkiem piasku.

Szczepienie róż to zabieg mający na celu uzyskanie krzewów pięknie kwitnących, a zarazem odpornych na warunki atmosferyczne. W tym celu krzyżujemy ze sobą dwie różne odmiany róż pnących – zwykle na podkładce z odpornej rośliny zaszczepiamy krzew bardziej szlachetny.

Zobacz film: Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy róża pnąca lubi przycinanie?

Pielęgnacja i rodzaj przycinania róży zależy od wybranej przez nas odmiany – róże pnące odmiany New Dawn nie wymagają intensywnego przycinania, jedynie usuwania starych i przekwitniętych kwiatów. Jedyne cięcie, które musimy wykonać to tak zwane cięcie sanitarne –

polega ono na usuwaniu starych, martwych lub przemarzniętych pędów. Takie cięcie wykonujemy po zimie, a następnie po okresie kwitnienia, tj. późną jesienią.

Jakie odmiany róż pnących sprawdzą się w naszym ogrodzie?

Na rynku dostępne są także inne odmiany róż pnących – możemy wybierać pośród odmian szybko rosnących, długo kwitnących a także mrozoodpornych. Jakie odmiany róż pnących najlepiej wybrać do naszego ogrodu?

  • róża pnąca Alchymist – kwitnie raz w sezonie, jednak kwitnienie trwa stosunkowo długo. Wytwarza piękne, ćwierćrozetowe kwiaty barwy różowej i ciemnopomarańczowej;
  • róża pnąca Aloha – róża powtarzająca kwitnienie kilka razy w sezonie. Wytwarza bujne, zebrane w grupy kwiaty o ciepłej żółto-różowej barwie;
  • róża pnąca Ena Harkness – odmiana wielkokwiatowa o pięknych, szkarłatnych kwiatach. Kwitnie obficie i doskonale nadaje się na kwiat cięty;
  • róża pnąca Elfe – miniaturowa odmiana róży o rzadko spotykanym seledynowym odcieniu kwiatów;
  • róża pnąca American Pillar – miniaturowa, silnie czepna odmiana, rośnie zdrowo. Kwitnie raz w roku, stosunkowo późno – kwitnienie ma miejsce pod koniec czerwca i w lipc
Co sądzisz o tym artykule?
86
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0