Jakiego wsparcia potrzebują samotne matki?

Samotne macierzyństwo jest trudne. Kobieta, która zostaje sama z dzieckiem, bez względu na to, czy to była jej decyzja, czy zrządzenie losu, potrzebuje pomocy i wsparcia. W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy dwie samotne mamy: Bogumiłę Tkaczyk, mamę 9-letniego Adama i 13-letniego Bartka, Monikę Pryśko – mamę 6-letnij Iny oraz psycholog Marzenę Mawricz.

Samotne macierzyństwo

Bogumiła Tkaczyk została samotną mamą 6 lat temu, kiedy zmarł jej mąż. Adaś miał wówczas 3 latka, a Bartek 7. Początki były bardzo ciężkie. Świat Pani Bogumiły wywrócił się do góry nogami.

Wszystkiego musiałam się nauczyć na nowo, przede wszystkim musiałam znowu zacząć chcieć żyć. Mnie się po prostu nie chciało żyć. Teraz jest inaczej. Teraz żyję dla chłopców i z każdym dniem żyję coraz bardziej dla siebie.

- przyznała Pani Bogumiła.

Monika Pryśko została samotną matką, ponieważ rozstała się z ojcem córeczki.

Jak zaznaczyła psycholog, najtrudniejsze dla matki po rozstaniu z partnerem jest codzienne radzenie sobie z własnymi emocjami, poczuciem osamotnienia. To z tymi emocjami musi na początku uporać się samotna mama. Po rozstaniu kobieta przeżywa stany emocjonalnej żałoby, a wszystko to dzieje się przy obecności jej dziecka, co potęguje cierpienie i bezradność.

Niestety wiele matek przekazuje te obciążenia swoim dzieciom, nie mogąc pogodzić się ze zdradą, z rozwodem czy stratą partnera.

-zaznaczyła psycholog.

Jak pomóc samotnym mamom?

Każda pomoc jest ważna, ale musi być zgodna z potrzebami kobiety. Czasami jest to rozmowa i wysłuchanie, czasami jest to wsparcie finansowe czy też fizyczna pomoc przy codziennych obowiązkach.

Pani Bogumiła miała pomoc i wsparcie od samego początku. Po śmierci męża byli przy niej najbliżsi, rodzina i przyjaciele.

Nie mam z tym problemu, by prosić o pomoc. Do tej pory wiele osób mi pomaga.

Dla Pani Moniki najtrudniejsza była codzienność.

To, co robiło się we dwie osoby nagle spadło na mnie, cala odpowiedzialność, poukładanie sobie codzienności, nawet zakupy czy podróż autobusem była wyzwaniem. No i trzymanie pokerowej twarzy; przecież nie można rozpaczać, miotać się i wrzeszczeć przy takim maluchu, żeby nie miało traumy.

Wizerunek samotnej matki

Wizerunek samotnej matki się zmienia. Kobieta, która samotnie wychowuje dziecko nie jest już uciemiężona. Dziś samotna mama jest wojowniczką i businesswoman.

Wizerunek samotnej mamy zmienia się zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Kobiety stają się silniejsze, bardziej dominujące. Kobiety sobie całkiem nieźle radzą.

- podsumowała psycholog.

Zobacz film: Samotne matki. Źródło: Dzień dobry TVN

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości