Taniec latynoamerykański – historia i rodzaje

swing taniec
Suteishi / Getty Images
Źródło: E+
Tańce latynoamerykańskie to jedne z najpopularniejszych obecnie form tańca, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem na różnego rodzajach kursach czy w szkołach tanecznych. Ich szybki rozwój nastąpił w XX w. wraz z połączeniem rytmów charakterystycznych dla muzyki amerykańskiej, indiańskiej i hiszpańskiej. Tańce latynoamerykańskie mają różne oblicza. Do grupy tej zaliczane są: samba, jive, cha cha, rumba oraz pasodoble.

Tańce towarzyskie, zwłaszcza latynoamerykańskie, dają możliwość lepszego poznania partnera i okazania uczuć. Wszystkie ruchy wykonywane są w sposób zmysłowy i dynamiczny. Ich popularność w Polsce rośnie między innymi za sprawą różnego rodzaju programów telewizyjnych. Każdy taniec latynoamerykański ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Jaka jest historia poszczególnych odmian?

Tańce latynoamerykańskie – skąd wzięły się ich nazwy? Krótka historia

Tańce standardowe i latynoamerykańskie to dwa przeciwstawne bieguny. Podczas gdy te należące do pierwszej grupy wykonywano początkowo głównie na oficjalnych przyjęciach i dostojnych balach, tańce z drugiej mają swe korzenie w środowiskach plemiennych oraz niewolniczych. Obecnie wszystkie wykonuje się na turniejach tanecznych na całym świecie. Jaką historię ma latynoamerykański taniec towarzyski?

  • Samba – wywodzi się z Brazylii, gdzie uchodzi za taniec narodowy. Początkowo nie cieszyła się popularnością wśród Europejczyków. Doceniono ją dopiero po zakończeniu II wojny światowej, wraz z rozwojem muzyki jazzowej. Istnieją dwie odmiany tańca – ludowa i towarzyska. Nazwy tańców latynoamerykańskich mają różne pochodzenie. W przypadku samby samo określenie pochodzi najprawdopodobniej od afrykańskiego słowa semba . Jego znaczenie tłumaczy się dwojako – jako rodzaj charakterystycznych tańców afrykańskich lub gest zaproszenia do tańca.
    • Cha cha – to kolejna odmiana wśród tańców latynoamerykańskich, najmłodsza z całej grupy. Pojawiła się w latach 50. XX w., kiedy zaczęły rozbrzmiewać rytmy charakterystyczne dla tego tańca i ustalono jego formę. Cha cha i rumba to tańce latynoamerykańskie wywodzące się z Kuby. Duży wpływ na ostateczny charakter pierwszego z nich miał jazz oraz swing. Autorzy i twórcy teorii tańca twierdzą, że cha cha powstała na bazie triple mambo . Obecnie jest to bardzo popularny taniec latynoamerykański , zwłaszcza wśród młodych ludzi.
      • Rumba – narodziła się w społeczności niewolniczej przywiezionej z Afryki na Kubę. Nazwa odnosi się do tańca ludowego. Rumba ma niezwykle zmysłowy i erotyczny układ, o bardzo widowiskowym charakterze. Po raz pierwszy pojawiła się w Europie w latach 20. XX w., dokładnie w Paryżu. Tam jednak nie uzyskała aprobaty ze strony lokalnej społeczności. Inaczej było w Stanach Zjednoczonych. Okres prohibicji sprawił, że Amerykanie często wyjeżdżali poza granice kraju, zwłaszcza na Kubę. Pomimo różnych odmian tańca, w latach 60. XX w. ustalono ostateczną wersję rumby – kubańską.
        • Jive – na tańce latynoamerykańskie ogromny wpływ wywarła muzyka jazzowa. Nie inaczej było w przypadku jive’a. Stanowi on zmodyfikowaną wersję jitterbuga – tańca popularnego w latach 30. XX w., który starsi przedstawiciele społeczeństwa brytyjskiego uważali za mocno ekscentryczny. Młodzież oszalała jednak na jego punkcie. Za zmodyfikowanie jitterbuga i tym samym powstanie jive’a odpowiada Victor Silvester – ceniony londyński tancerz i muzyk. Dzięki jego działaniom jive stał się tańcem bardziej „salonowym”, o ustalonych zasadach.
          • Pasodoble – jego korzenie sięgają XVIII w. i Francji. Na początku XX w., w pobliżu granicy francusko-hiszpańskiej, taniec stał się niezwykle popularny, zwłaszcza na balach. Hiszpanie nadali mu jednak zupełnie nowy charakter. Pasodoble stało się tanecznym pokazem nawiązującym do corridy – walki człowieka z bykiem. W tej roli mężczyzna staje się torreadorem, zaś kobieta płachtą. Występom towarzyszy specjalna hiszpańska muzyka do tańca latynoamerykańskiego .

            Tańce latynoamerykańskie – kroki

            Taniec latynoamerykański to również różne rodzaje tempa i taktu, dopasowane do układu i kroków. Jak wygląda to w poszczególnych przypadkach?

            • Samba wykonywana jest w takcie 2/4, w tempie 54–56 taktów na minutę. Charakterystycznym ruchem jest zginanie i prostowanie kolan oraz wysuwanie bioder w przód i tył. Kroki są zmysłowe i energetyczne, stawia się je na podeszwach.
              • Cha cha wykonywana jest w takcie 4/4, w tempie 32–34 taktów na minutę. Podstawowy krok ma formę ruchu do boku odstaw-dostaw-odstaw.
                • Rumba wykonywana jest w takcie 4/4, w tempie 28–32 taktów na minutę. Charakterystyczny jest boczny ruch bioder. Rumbę tańczy się prawie w miejscu.
                  • Jive wykonywany jest w takcie 4/4, w tempie 32–48 taktów na minutę. Typowym ruchem są tzw. kopnięcia. Ciężar ciała przeniesiony jest na przód.
                    • Pasodoble wykonywane jest w takcie 4/4, w tempie 28–32 taktów na minutę. W tańcu stosowane są unoszenia i opadania oraz różne rodzaje kroków.

                      Taneczna para, która podbija światowe parkiety

                      Zobacz także:

                      Dominika Gwit i jej taniec podbijają sieć. "Dystans moi drodzy. Tylko on nas uratuje"

                      Taniec swing, czyli energiczna interpretacja muzyki jazzowej

                      Tango argentyńskie – taniec pasji

                      Autor: Adrian Adamczyk

                      Źródło zdjęcia głównego: E+

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości

                      Poruszająca decyzja córki. Tak Sophie wspiera swoją mamę w walce z nowotworem

                      Poruszająca decyzja córki. Tak Sophie wspiera swoją mamę w walce z nowotworem

                      Ptasia grypa wykryta w mleku. Czy możemy bezpiecznie je pić?

                      Ptasia grypa wykryta w mleku. Czy możemy bezpiecznie je pić?

                      Lara Gessler świętuje z mężem. To ważny dzień dla Piotra. "Ostatnie 30-ste"

                      Lara Gessler świętuje z mężem. To ważny dzień dla Piotra. "Ostatnie 30-ste"

                      Enrique Iglesias wydał nowy album. Artysta zapowiedział, że to jego ostatnia płyta

                      Enrique Iglesias wydał nowy album. Artysta zapowiedział, że to jego ostatnia płyta

                      Jak samodzielnie przygotować pisanki? To prostsze, niż się wydaje

                      Jak samodzielnie przygotować pisanki? To prostsze, niż się wydaje

                      W Polsce rozbito rosyjską siatkę szpiegowską

                      W Polsce rozbito rosyjską siatkę szpiegowską

                      Wstrzymano obrót lekiem kardiologicznym. Powód: niepożądane działania

                      Wstrzymano obrót lekiem kardiologicznym. Powód: niepożądane działania

                      Nowe opłaty w restauracjach. Klienci będą zaskoczeni

                      Nowe opłaty w restauracjach. Klienci będą zaskoczeni

                      15-letni Antek otrzymał "Pozytywkę Dzień Dobry TVN". Nastolatek stworzył niezwykłą grę

                      15-letni Antek otrzymał "Pozytywkę Dzień Dobry TVN". Nastolatek stworzył niezwykłą grę

                      Masz psa lub kota? Na te produkty lepiej uważać w Wielkanoc

                      Masz psa lub kota? Na te produkty lepiej uważać w Wielkanoc