Rodzaje obuwia medycznego

Masaż stopy
Fot. MonthiraYodtiwong/ Getty Images
Obuwie medyczne to rodzaj obuwia ochronnego, które zapewnia bezpieczeństwo i higienę pracy medyka. Fason obuwia uzależniony jest przede wszystkim od miejsca i trybu pracy specjalisty. Jak dobrać buty medyczne do szpitala, a jakie obuwie medyczne będzie najlepsze dla farmaceuty czy rejestratorki medycznej? Jakie są rodzaje obuwia medycznego?

Najbardziej rozpoznawalne buty medyczne to białe drewniaki i chodaki medyczne , a także kolorowe klapki medyczne damskie i buty medyczne męskie . Cichobiegi, kapcie i baleriny medyczne natomiast należą do grona tych mniej popularnych. Buty medyczne mogą mieć charakter uniwersalny lub być wzbogacone o elementy ozdobne.

Obuwie medyczne

Praca w służbie zdrowia wiąże się z intensywną pracą w ciągłym ruchu lub w wymuszonej długotrwałej pozycji stojącej, dlatego obuwie medyczne chroniące stopy lekarza czy pielęgniarki powinno być wyjątkowo wygodne i profesjonalnie wykonane.

Obuwie medyczne zapewnia bezpieczeństwo i higienę pracy, komfort noszenia, amortyzację, pewny i stabilny chód oraz odciążenie kręgosłupa podczas pełnienia długich dyżurów przy wymagających pacjentach.

Najważniejsze przy wyborze butów medycznych jest dopasowanie ich do miejsca i warunków pracy. Inny rodzaj obuwia medycznego wybierze lekarz na szpitalnym oddziale, a na inne zdecyduje się fizjoterapeuta pracujący w klinice terapii sensorycznej z małymi dziećmi. Z obuwia medycznego korzystają również osoby niezwiązane z branżą medyczną.

Obuwie ochronne nie tylko dla personelu medycznego

Buty medyczne przynoszą ulgę dla stóp i układu kostno-mięśniowego niemal całego ciała. Obuwie medyczne wspiera przyjmowanie prawidłowej postawy ciała i zapobiega dolegliwościom bólowym organizmu doświadczanym z powodu przeciążenia nóg. Te wszystkie korzyści osiągane są dzięki profilowanym wkładkom, wysokiej jakości wykonania oraz starannie dobranemu tworzywu, z którego buty medyczne zostały zrobione.

Ochronne obuwie polecane jest wszystkim osobom wykonującym długotrwałą pracę stojącą lub polegającą na ciągłym przemieszczaniu się. Obuwie medyczne zalecane jest też wszystkim osobom ze schorzeniami kręgosłupa, takim jak dyskopatia czy wady postawy. Buty medyczne polecane są również kobietom w ciąży.

Rodzaje obuwia medycznego

Pracownicy służby zdrowia mogą wybierać spośród wielu rodzajów obuwia medycznego, dostosować typ do charakteru i trybu pracy, a także zdecydować się na takie, które im się podobają.

Obuwie medyczne dzielimy na obuwie medyczne damskie, męskie oraz uniwersalne buty medyczne.

Żeńska część personelu medycznego nie zawsze wybiera fasony typowo kobiece – w tym przypadku istnieje dowolność. Ponadto celowo zaprojektowane uniwersalne fasony, wzory i kolory obuwia medycznego dopasowują się do każdego rodzaju stopy. Obuwie medyczne dostępne jest w wielu odsłonach kolorystycznych i w przeróżnych wzorach. Buty medyczne kolorowe warto wybierać do pracy z najmłodszymi pacjentami, ponieważ białe obuwie medyczne w połączeniu z białym kitlem nie wzbudza zaufania dziecka i wywołuje nieprzyjemne skojarzenia.

Drewniaki i chodaki medyczne

Buty medyczne tego rodzaju cieszą się największą popularnością wśród lekarzy i pielęgniarek oraz personelu obsługi medycznej. Korzystanie z drewniaków i chodaków ma działanie prozdrowotne na organizm człowieka, ponieważ zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza oraz odpowiednio profiluje sklepienia stóp zapobiegając ich zmęczeniu i odciążając narażone na uciski i przeciążenia punkty na stopach. Drewniaki i chodaki medyczne wykonane są najczęściej z naturalnego drewna i skóry, co zapewnia ich wysoką jakość i komfort noszenia, a antypoślizgowa podeszwa wzmacnia bezpieczeństwo pracy. Drewniaki i chodaki to najlepsza opcja zabezpieczająca palce i śródstopia przed urazami mechanicznymi.

Klapki i sandały medyczne

Obuwie medyczne typu sandały i klapki medyczne zapewnia wygodę noszenia i wysoki poziom cyrkulacji powietrza. Wybierane są do pracy wymagającej mniej chodzenia. Klapki i sandały dostępne są w wersji z zakrytymi lub odkrytymi palcami i piętą. Dodatkowe zapięcia i klamry za piętą stabilizują stopę. Materiał wyściełający wnętrze buta jest przyjemny w dotyku i zapobiega powstawaniu odcisków czy odparzeń.

Cichobiegi i buty wiązane

Ten rodzaj obuwia jest najbardziej popularny wśród studentów i stażystów, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i innych medyków pracujących w różnych warunkach, wykonujących wiele złożonych ruchów. Sznurowanie i gumowe podeszwy zapewniają odporność na wstrząsy i stabilizują stopę, dając możliwość pełnej kontroli nad ciałem. Cichobiegi medyczne zapewniają również sportowy i młodzieńczy wygląd.

Kapcie i baleriny medyczne

Kapcie i baleriny medyczne wybierane są najczęściej przez pracowników pracujących z dziećmi w placówkach terapeutycznych. Kolorowy wygląd i ciekawa faktura obuwia sprawia przyjemne wrażenie wzrokowe, wzbudza sympatię i zaufanie najmłodszych pacjentów.

Zobacz film: W czym przechowywać obuwie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości