Do serca przytul psa. Jak wybrać pupila dla siebie?

Wybierając czworonoga, przyszli właściciele powinni kierować się nie tylko względami wizualnymi, ale przede wszystkim potencjalnym charakterem pupila oraz własnymi możliwościami finansowymi i przestrzennymi. Osobom aktywnym fizycznie nie poleca się kanapowca i odwrotnie – osoby zapracowane, które zwykle późno wracają do domu, nie powinny wybierać zwierząt wymagających dużej ilości ruchu. O swojej przygodzie z czworonożnymi przyjaciółmi opowiedzieli nam w Dzień Dobry TVN Tomasz Raczek i Agnieszka Suchora
  • Raczek i Suchora o swoich pupilach
    • Charakterystyka psów średnich ras
      • Rasy psów średnich krótkowłosych
        • Rasy psów średnich długowłosych

          Zobacz też: Psie sztuczki – jak wyszkolić czworonoga? >>>

          Raczek i Suchora o swoich pupilach

          Agnieszka Suchora:

          Ktoś mi Lepka wrzucił, 12 lat temu, do ogrodu. Znalazłam go rano, a mam dość wysokie ogrodzenie, więc ktoś go musiał przerzucić. Oboje byliśmy przerażeni na swój widok. (...) On rzucił mi się na szyję i powiedział: 'Błagam Cię, błagam, będę sprzątał, prasował, będę prał. BŁAGAM CIĘ! No i został.

          Tomasz Raczek:

          Dropsik to jest miłość od pierwszego wrażenia. To jest piesek medialny. Zobaczyłem go pierwszy raz na zdjęciu w internecie. To zdjęcie było opublikowane przez schronisko Celestynów, które ma taką akcję, że małe pieski, które się rodzą w schronisku, są brane do domów opiekuńczych. (...) Jak go zobaczyłem (...) on wychodził z koszyka i miał takie spojrzenie - 'co by tutaj zbroić' i jednocześnie miał uśmiech w oczach. (...) Pojechaliśmy tam i Dropsik okazał się absolutnie wspaniałym pieskiem.

          Zobacz też: Agresywne rasy psów. Które są najniebezpieczniejsze? >>>

          Charakterystyka psów średnich ras

          Średnie rasy to psy wybierane przez właścicieli, którzy z jednej strony nie posiadają wystarczającej powierzchni mieszkalnej, by trzymać dużego czworonoga, z drugiej zaś chcą cieszyć się możliwościami, jakie dają większe osobniki. Z tego właśnie względu rasy psów małych i średnich bardzo często zamieszkują bloki. Najmniejsze osobniki nie potrzebują sporej dawki aktywności i zwykle wystarcza im krótki spacer. Średnie czworonogi mogą być nieco bardziej wymagające pod tym względem, należy więc dokładnie sprawdzić usposobienie pupila przed jego zakupem. Które psy to typowo towarzyskie zwierzęta?

          Rasy psów średnich krótkowłosych

          Psy obdarzone krótkim włosiem są bardzo często wybierane przez osoby, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację pupila. Tego typu sierść zwykle łatwiej jest uprzątnąć, gdyż twarde włoski szybciej udaje się wciągnąć odkurzaczem. Które krótkowłose czworonogi to dusze towarzystwa?

          • Buldog angielski – nieco groźny wygląd tego zwierzaka to tylko pozory. W rzeczywistości buldog jest obdarzony niezwykle łagodnym charakterem, którym szybko zjednuje sobie domowników i dzieci. Rodzice powinni jednak mieć pod kontrolą bawiących się z pupilem maluchów, gdyż rasy psów średniej wielkości , szczególnie tak masywnych jak buldog, mogą niechcący trącić pociechę i przypadkowo zrobić jej krzywdę. Dosyć umiarkowany temperament zwierzaka może się ożywić w momencie zagrożenia domowników. Pies nie potrzebuje zbyt dużej dawki aktywności, wystarczy krótki spacer. Doskonale adaptuje się do życia, nawet w małym mieszkaniu.
            • Beagle – ten niezwykle ruchliwy i energiczny pies obdarzony jest naturą myśliwego. Jego przyjacielski charakter uwidacznia się zarówno w stosunku do domowników, jak i obcych. Uwielbia zabawy z dziećmi i chętnie uczestniczy we wszelkich aktywnościach. Znudzony, może zacząć niszczyć przedmioty. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, należy zapewnić mu sporą dawkę codziennego ruchu. Krótkie spacery wokół bloku to zdecydowanie za mało. Pamiętając o instynkcie myśliwskim, należy zawsze wyprowadzać psa na smyczy, w przeciwnym wypadku istnieje spore prawdopodobieństwo, że pobiegnie za najbliższym ciekawym obiektem.
              • Basset artezyjsko - normandzki – niektóre rasy psów, a zwłaszcza małe i średnie, dawniej wykorzystywano do polowań. Basset jest kolejnym przykładem psa myśliwskiego, co uwidacznia się w jego nieraz upartym charakterze. Posiada przyjazne i łagodne usposobienie, dzięki czemu doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego. W szkoleniu niezbędne jest wykorzystywanie licznych smakołyków oraz nieustępliwość i konsekwencja.

                Zobacz też: Kurtka zimowa dla psa – warto inwestować w ubranka dla czworonogów? >>>

                Zobacz film: Julia Kamińska i Mikołaj Roznerski pokochali mopsy. Źródło: Dzień Dobry TVN

                Rasy psów średnich długowłosych

                Długowłose czworonogi zwykle stanowią większe wyzwanie dla właścicieli, a ich pielęgnacja wymaga regularności i częstszych kąpieli. Które z nich doskonale nadają się dla rodziny?

                • Szpic duży – ta rasa szpiców występuje w różnych wielkościach. Duża odmiana charakteryzuje się opanowaniem i mniejszą ruchliwością niż ich mniejsze odpowiedniki. Jako psy średniej wielkości, nadają się do stróżowania. Niektóre rasy, mimo swego przyjaznego charakteru, posiadają instynkt, który nakazuje im pilnować dobytku. Duże szpice potrafią się obronić w razie potrzeby, choć nie mają w zwyczaju zaczepiać innych. Rasa jest dosyć prosta w szkoleniu i łatwo przyswaja nowe komendy.
                  • Pies chodski – z wyglądu przypomina małego owczarka niemieckiego i podobnie jak on, może być doskonałym psem rodzinnym. Wobec obcych wykazuje się nieufnością, dlatego świetnie sprawdzi się w roli stróża. W kontaktach z dziećmi jest delikatny i cierpliwy, jednakże ma skłonności do dominacji. Lubi długie spacery z właścicielem, a dłuższa samotność w mieszkaniu nie jest dla niego wskazana.
                    • Cocker spaniel angielski – wyróżnia się jedwabistym włosiem i niesamowitym urokiem osobistym. Jest łagodny i bardzo uczuciowy, szybko adaptuje się do nowych miejsc. Nie jest typowym psem obronnym, ale ostrzeże nas o przyjściu obcych. Potrzebuje sporo spacerów i dużej dawki ruchu. W końcu w jego żyłach płynie krew myśliwskich przodków. Cocker lubi być szkolony i chętnie wykonuje nowe zadania, choć czasem bywa uparty. Polecany osobom aktywnym i konsekwentnym.
                      • Samojed – te niezwykle łagodne psy wyróżniają się charakterystycznym wyrazem pyszczka, na którym bez przerwy widnieje uśmiech. Rasy małe i średnie potrzebują częstego kontaktu z właścicielem i nie inaczej jest w tym przypadku. Samojed nie sprawdzi się w roli stróża, gdyż darzy sympatią wszystkich, zarówno domowników, jak i obcych. Regularny ruch można ograniczyć do codziennych spacerów. Szkolenie musi być urozmaicone, gdyż pies szybko się nudzi. Jego wadą jest hałaśliwość, która w niektórych sytuacjach może być uciążliwa.

                        Zobacz także:

                        Kurtka zimowa dla psa

                        Jak wygląda emerytura psów policyjnych?

                        Dzięki tym gadżetom pies będzie widoczny po zmroku

                        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości