Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Jakie są przyczyny świądu u psa? Dlaczego warto szybko reagować?

Pies

Michael Sugrue/Getty Images

Alergie u psów

Jakie są przyczyny świądu u psa? Dlaczego warto szybko reagować?

Pies

Michael Sugrue/Getty Images

W tym, że pies się drapie nie ma nic dziwnego. Dopóki pupil robi to sporadycznie - nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak zwierzak zaczyna drapać się coraz częściej i bardzo intensywnie, warto przyjrzeć mu się bliżej. Takie nieustanne drażnienie i pocieranie skóry może świadczyć o tym, że pies zmaga się ze świądem. Skąd się bierze i dlaczego lepiej go nie lekceważyć?

Co może wywołać świąd u psa?

Świąd u psa może wywołać wiele czynników. Jednym z nich jest alergia. Wbrew pozorom to bardzo częsta przypadłość u czworonogów. Co gorsza, zwierzaki tak samo, jak ludzie mogą być uczulone na pyłki czy roztocza kurzu domowego. Zdarza się, że alergię wywołuje ślina pcheł, które żerują na ciele zwierzaka. Niestety to bardzo silny alergen i nawet po podaniu środka przeciwpchelnego gojenie się zmian na skórze może trwać kilka tygodni.

Nadmierne drapanie może też świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Czasem świąd to reakcja organizmu na ukąszenie lub ugryzienie owada (muchy, meszki czy komara). Przyczyną problemu mogą być także infekcje (bakteryjne lub grzybicze) oraz stres.

Jak rozpoznać świąd?

O tym, że pies choruje, poza częstym drapaniem się, mogą świadczyć:

  • nawracające zapalenia spojówek lub uszu;
  • wypadanie sierści;
  • zmiany na skórze w postaci rumienia, zaczerwienienia (najczęściej pojawia się po wewnętrznej stronie uszu lub na brzuchu), krostek czy wysypki;
  • nieprzyjemny zapach skóry;
  • wrażenie, że skóra w dotyku jest tłusta;
  • łupież.

Każdy właściciel czworonoga musi sobie zdawać sprawę, że świąd może wpłynąć na zachowanie psa. Chory zwierzak będzie nerwowy, niespokojny. Może skomleć, ocierać się o meble czy tarzać. Niektóre psy często potrząsają lub machają głową.

Jak leczyć świąd?

Pojawienie się takich objawów powinno skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Zwlekanie z wizytą u lekarza weterynarii wydłuży tylko cierpienie zwierzaka. Co gorsza, intensywne drapanie może się skończyć naruszeniem ciągłości skóry i zakażeniem. Trzeba sobie zdawać sprawę, że świąd jest często jedynie objawem jakiegoś schorzenia. Dlatego lekarz nie tylko dokładnie obejrzy zwierzaka, ale także zlecić badania, które ułatwią postawienie diagnozy.

W zależności od tego, co wywołało świąd, lekarz weterynarii może zalecić podawanie leków, mycie zwierzaka specjalnymi szamponami lub, w przypadku alergii, zaproponować odczulanie. Coraz częściej sięga się po terapie biologiczne z wykorzystaniem tzw. przeciwciał monoklonalnych. Ten rodzaj terapii doskonale sprawdza się m.in. u zwierzaków, które chorują na atopowe zapalenie skóry.

"Stop drapaniu"

Choć właściciele psów starają się dbać o swoje zwierzaki, to bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że "zwykłe drapanie" może świadczyć o chorobie skóry. Statystyki pokazują, że blisko połowa zwierzaków, która trafia do gabinetów weterynaryjnych, ma taki problem. Dlatego, aby uświadomić miłośnikom psów skalę problemu, w 2016 roku wystartowała akcja społeczna "Stop drapaniu", której inicjatorem jest Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, a głównym partnerem firma Zoetis.

Dzięki niej posiadacze psów mogą się dowiedzieć, jakie problemy ze skórą najczęściej rozpoznaje się u czworonogów, co powinno zaniepokoić właściciela oraz gdzie szukać pomocy. Na stronie internetowej akcji – www.stopdrapaniu.pl - znajdą praktyczne porady, dzięki którym będą mogli właściwie zadbać nie tylko o skórę, ale przede wszystkim o zdrowie swoich pupili.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
92
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0