Przesądy w ciąży. Czy warto w nie wierzyć?

Ciążowa sukienka na wesele
Fot. Sam Edwards / Getty Images
Przesądami, czyli „wiarą w tajemnicze, nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w fatalną moc słów, rzeczy i znaków” jesteśmy karmieni od najmłodszych lat. Dotyczą one wielu sfer życia i różnych grup osób, w tym ciężarnych. Zwykle mówią, czego przyszła mama powinna unikać, by nie ściągnąć pecha na swoje dziecko. Jakie są najciekawsze przesądy w ciąży?

Przesądy w ciąży, mimo że z naukowego punktu widzenia nie mają przełożenia na rzeczywistość i rzadko traktowane są poważnie, wciąż są powtarzane. Czy warto w nie wierzyć?

Więcej:

Przesądy w ciąży dotyczące płci dziecka

Płeć dziecka jest ważną kwestią nie tylko dla przyszłych rodziców, ale i np. dziadków. Uważa się, że jeżeli przyszła mama wygląda pięknie i promienieje w ciąży, to urodzi chłopca, gdy wygląda niekorzystnie – córkę , która w czasie ciąży „podkrada” jej urodę. Współcześnie chyba każdy ma świadomość, że na wygląd przyszłej mamy wpływ mają hormony, a płeć nienarodzonego dziecka można określić, m.in. wykonując badanie ultrasonograficzne (USG). Inny przesąd dotyczący wyglądu ciężarnej mówi, że pojawienie się piegów (na co wpływ mają hormony) u przyszłej mamy zwiastuje urodzenie dziewczynki. Przed laty przewidywano również płeć dziecka na podstawie kształtu brzucha . W okrągłym miała być dziewczynka, w szpiczastym – chłopiec. Uważano też, że chłopcy są bardziej ruchliwi w łonie matki, a dziewczynki – spokojniejsze. Z tymi przesądami dotyczącymi płci dziecka można spotkać się także współcześnie.

Czy ciężarna może brać udział w ceremonii pochówku, czyli przesądy w ciąży o pogrzebie

Wedle powtarzanego przesądu w ciąży patrzenie na zmarłego lub przejście w kondukcie żałobnym może spowodować śmierć dziecka . W najlepszym wypadku będzie ono całe życie blade . Ten przesąd nie jest całkowicie niezgodny z rzeczywistością , ponieważ stres, który towarzyszyć może przyszłej mamie podczas ceremonii pogrzebowych, odczuwany jest również przez dziecko, co w skrajnych przypadkach może mieć pewne konsekwencje. Bądź co bądź uczestnictwo w pogrzebach nie jest zakazane w ciąży.

Przesądy w ciąży dotyczące porodu i połogu

Każda ciężarna marzy o bezproblemowym i bezbolesnym porodzie oraz zdrowym maluchu. Czyha na nią jednak wiele zasadzek. Według przesądów przyszła mama, która nosi w czasie ciąży łańcuszek, korale lub apaszkę na szyi , skazuje swoje dziecko na owinięcie wokół jego szyi pępowiny i śmierć przez uduszenie. Tak samo ma działać przechodzenie w ciąży pod kablami czy sznurem.

Siadanie tyłem do kierunku jazdy również nie wróży lekkiego porodu, ponieważ ma powodować pośladkowe ułożenie się płodu.

Kolejnym przesądem dotyczącym kobiet w ciąży jest ten, że przyszła mama nie powinna dzielić się jedzeniem , bo będzie mieć mało pokarmu. Z kolei patrzenie na słońce przez ciężarną ma powodować płaczliwość u dziecka.

Przesądy w ciąży dotyczące wyglądu i zachowania dziecka

W dawnych czasach uważano, a niektórzy powtarzają podobne rewelacje do dziś, że dieta ciężarnej i jej zachowanie ma wpływ na wygląd dziecka i jego charakter. Podobno jedzenie truskawek w ciąży powoduje powstawanie tzw. znamion truskawkowych, czyli naczyniaków. W rzeczywistości pojawiają się one u około 10% noworodków i trudno określić ich przyczyny. Często zanikają samoczynnie w 4–5 miesiącu życia malca. Zgodnie z przesądem ciężarna, która się wystraszy, nie powinna dotykać swojego ciała , ponieważ dziecko w tym miejscu będzie mieć znamię. Kobieta w ciąży nie powinna również patrzeć na ludzi nieurodziwych oraz o innym kolorze skóry , by dziecko się nie upodobniło do widzianych osób.

Ciężarna powinna również unikać fryzjerów , ponieważ obcięcie włosów w tzw. stanie błogosławionym według przesądów sprawia, że dziecko będzie niezbyt mądre. Z kolei efektem farbowania włosów w ciąży ma być rudy kolor włosów noworodka. Zgodnie z przesądami dotyczącymi ciężarnych matka ma wpływ na czuprynę malucha . Gdy w czasie ciąży będzie głaskać włochatego psa, dziecko będzie miało bujne włoski. Z kolei depilowanie się w trakcie ciąży ma być przyczyną łysinki u malucha.

Wierzono, że zapatrzenie się na chorych lub niepełnosprawnych może spowodować chorobę dziecka lub jego niepełnosprawność. Z kolei używanie przez ciężarną noża przy posiłkach może według przesądów powodować, że noworodek urodzi się z rozszczepem wargi.

Kolejny z ciążowych zabobonów mówi o tym, że przyszła mama nie może spoglądać przez wizjer lub dziurkę od klucza , ponieważ dziecko będzie zezowate.

Jeszcze dalej idą przesądy w ciąży związane z usposobieniem dziecka czy jego skłonnością do uzależnienia. Według jednego z przesądów nakładanie mocnego makijażu w ciąży ma sprawić, że dziecko będzie frywolne i rozwiązłe. Może ono również z tego powodu stać się transwestytą. Z kolei polanie wodą brzucha podczas zmywania naczyń również nie wróży nic dobrego – wedle wierzeń może być zwiastunem tego, że dziecko w dorosłym życiu będzie alkoholikiem.

Czy wierzyć w przesądy w ciąży?

Przesądy w ciąży mogą napędzić przyszłej mamie strachu, jeśli w nie wierzy. Nie należy jednak reagować na nie inaczej niż… śmiechem. Przesądy wynikają często z braku fachowej wiedzy i konieczności wytłumaczenia sobie pewnych zjawisk trudnych do wyjaśnienia przed laty, takich jak np. urodzenie martwego albo chorego dziecka. Wierzono, że w jakiś sposób można ochronić je przed śmiercią lub chorobami, jeśli zachowa się ostrożność podczas ciąży – dzisiaj wiadomo, że wierzenia te nie mają związku z rzeczywistością.

Zobacz film: Ciąża po 50-tce. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości