Ekspresowa nauka salsy. Robert Stockinger podjął wyzwanie

Przed dzisiejszym programem Robert Stockinger nie umiał tańczyć salsy. "Prezentuję poziom zerowy" - zdradził. Czy w ciągu trzech godzin nadrobił braki? Zobaczcie! Swoje umiejętności zaprezentowała także Dorota Wellman, która uwielbia tańczyć.

Z okazji rozpoczynającego się karnawału, reporter Dzień Dobry TVN, Robert Stockinger postanowił w ekspresowym tempie opanować podstawowe kroki salsy, zmysłowego tańca latynoamerykańskiego. Jego partnerką i nauczycielką była Marika Matys. Robert w ciągu trzech godzin nie tylko poznał podstawową figurę w salsie, ale także krok, który będzie mógł wykorzystać między innymi w pracy biurowej.

Tak można chodzić po kawę, do ksero.

- powiedziała z uśmiechem Marika, prezentując wspomniany krok.

Salsa – podstawowe kroki

Aby zacząć tańczyć salsę, trzeba poznać podstawowe kroki. Kiedy wejdziemy w rytm, wszystko stanie się łatwiejsze.

Na początku stajemy z wyprostowanymi plecami i klatką piersiową na lekko ugiętych nogach. Następnie lewą nogą robimy krok w przód, a prawą piętę delikatnie odrywamy od ziemi. Stawiamy ją z powrotem na ziemi, a lewą nogą wracamy do pozycji wyjściowej. Następnie ten sam krok – odstawienie lewej nogi – wykonujemy do tyłu. Warto pamiętać o tym, by wracając do pozycji pierwszej, ruch lewej nogi zacząć od oderwania palców stóp od podłoża i odwiedzenia prawej nogi lekko w bok.

Cały ruch wykonujemy na palcach, w sposób miękki i płynny. Po opanowaniu podstawowych kroków do sekwencji można dodać kręcenie biodrami i pracę rąk. W salsie najważniejsza jest dobra zabawa i muzyka.

Salsa i jej kroki podstawowe w różnych stylach

W zależności od miejsca, w którym rozwijała się salsa, wykształciły się różnorodne style. Najbardziej znany podział to ten na salsę kubańską i amerykańską. Choć podstawowe kroki salsy są podobne w tych odmianach, różnią się nieco rytmem, geometrią tańca, sposobem prowadzenia partnerki czy obecnością elementów solowych i akrobatycznych.

  • Salsa New York, zwana również mambo – najpopularniejsza odmiana salsy na świecie, stworzona w latach 70. XX wieku przez tancerza z Portoryko. Tańczona jest ona w rytmie na 2. Kroki salsy New York są bardzo spokojne, płynne, wręcz zmysłowe. W tej odmianie nie występują raczej figury akrobatyczne.
    • Salsa Los Angeles – salsa, która zyskała największą popularność w Polsce. Powstała w latach 90. XX wieku. Jest bardzo dynamicznym stylem tańca, bogatym w różne akrobacje i widowiskowe, wielokrotne obroty. Tańczona jest w rytmie na 1, w jednej linii.
      • Salsa kubańska – w swojej tradycyjnej formie jest tańczona w rytmie na 3, w parach. W tej odmianie salsy para porusza się wokół własnej osi. Krok podstawowy salsy kubańskiej nazywa się „guapea” i jest charakterystyczny dla tego stylu. Salsa kubańska tańczona jest na geometrii koła – partnerzy w czasie tańca przemieszczają się wokół siebie. Kroki salsy cubana wykonywane są w dosyć spokojnym, powolnym tempie, charakteryzują się płynną pracą bioder oraz otwartą pozycją.

        Kroki do salsy – jak narodził się ten taniec?

        Salsa narodziła się na Karaibach, jednak szczególnie intensywnie rozwijała się na Kubie, w krajach Ameryki Łacińskiej i w Stanach Zjednoczonych. Powstała w latach 40. XX wieku.

        Salsa to połączenie rytmów kubańskich z muzyką jazzową i rozrywkową. To bardzo eklektyczny taniec, będący swobodną mieszanką różnych stylów, rytmów i dźwięków – i to właśnie jest w nim najciekawsze. Kroki salsy są pełne energii, ekspresji, wyzwalają pozytywne emocje, pobudzają.

        Ciekawa jest także historia nazwy tego tańca. Pochodzi ona bowiem od… nazwy pikantnego sosu. Połączenie etnicznej kubańskiej muzyki, w której znajdziemy także elementy amerykańskiego jazzu, dało egzotyczną, wręcz wybuchową mieszankę, zatem odwołanie do ostrego sosu wydawało się doskonałym pomysłem.

        Salsa może być tańczona w parze lub solo. Salsa solo coraz bardziej zyskuje na popularności wśród pań, które dzięki niej uczą się gracji, wdzięku, lekkości ruchu oraz odkrywają swoją kobiecość.

        Autor: Iza Dorf

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości